Cristian Săpunaru, suspendat doar o etapă după bătaia de la meciul FC U Craiova 1948 – Rapid. Lista sancţiunilor dictate de FRF

Comisia de Disciplină din cadrul FRF a decis, miercuri, sancţiuni pentru Cristian Săpunaru, FC U Craiova 1948 şi Rapid, după incidentele de la meciul din SuperLiga dintre cele două echipe.
Filip Stan
28 sept. 2022, 20:16
Cristian Săpunaru, suspendat doar o etapă după bătaia de la meciul FC U Craiova 1948 - Rapid. Lista sancţiunilor dictate de FRF
Cristian Săpunaru, suspendat doar o etapă după bătaia de la meciul FC U Craiova 1948 - Rapid. Lista sancţiunilor dictate de FRF

Cristian Săpunaru, suspendat doar o etapă după bătaia de la meciul FC U Craiova 1948 – Rapid. „În temeiul art.57.1 din RD cu aplicarea art.12, 14 bis şi 15 din RD, se sancţionează jucătorul cu “Avertisment” şi penalitate sportiva de 3.400 lei. În temeiul art.51 din RD, se sancţionează jucătorul cu suspendare pentru 1 (un) joc şi penalitate sportivă de 6.000 lei. În conformitate ca art. 45.3 din RD jucătorul va executa sancţiunea de suspendare pentru un joc şi penalitate sportivă de 9.400 lei”, este decizia FRF în cazul lui Cristian Săpunaru.

Cristian Săpunaru, amendă ridicolă primită de la Jandarmerie după bătaia de la Tg. Jiu

În ceea ce priveşte cele douuă cluburi, sancţiunile sunt următoarele: „În temeiul art.82.2 si 3.a şi c raportat la art.83.2.d din RD, se sancţionează clubul FC Rapid 1923 cu penalitate sportivă de 15.000 lei. În temeiul art.82.1 si 3.a şi c raportat la art.83.2.d din RD al FRF, se sancţionează clubul U Craiova 1948 cu penalitate sportivă de 22.500 lei. În baza art.83.7.din RD, se sancţionează clubul U Craiova 1948 cu penalitate sportivă de 15.000 lei. În temeiul art.82.3.b raportat la art. 83.2.c cu aplicarea art.54.2, se sancţionează clubul U Craiova 1948 cu penalitate sportivă de 15.000 lei. În conformitate cu prevederile art.45.1 din RD clubul U Craiova 1948 va executa sancţiunea de 52.500 lei din care: 22.500 lei pentru abaterea cea mai gravă la care se adaugă un spor de ½ din 60.000 lei, reprezentând maximul sancţiunii pentru abaterea respectivă”.

Victor Ciutacu, revoltat de instigările la violenţă ale lui Opriţa şi Săpunaru. Editorial în ProSport: „Naționala de fotbal a statului eșuat, campioană mondială la poceală”

FC U Craiova 1948 a trecut cu 1-0 de Rapid, într-un meci contând pentru etapa a 10-a din SuperLiga, disputat pe 10 septembrie, la Tg. Jiu. Partida a fost marcată la final de incidente la vestiare.

DailyBusiness
SUA introduc testarea pentru deficitul de testosteron în rândul militarilor de peste 30 de ani
Spynews
Maria Covașa, ironie fină la adresa lui Dany Boy după ce i-a cunoscut actuala iubită! Fosta concurentă de la Insula Iubirii nu s-a putut abține
Fanatik.ro
Controversă în direct la TV după eliminarea lui Ricardo Matos în FC Argeș – Petrolul! Concluzia specialistului Fanatik în arbitraj
Capital.ro
Curs valutar vineri, 24 iulie. Cât valorează euro și dolarul înainte de weekend. BNR a publicat noile cotații
Playtech.ro
Românii sub 30 de ani pot încasa bani în fiecare lună dacă se angajează. Bonusul oferit de stat
Adevarul
Șeful Ryanair neagă faptul că un bărbat ar fi fost aspirat pe geamul spart al unui avion: „Aceste afirmații sunt lipsite de sens”
wowbiz.ro
Andreea Ibacka a izbucnit în plâns! Ce a emoționat-o până la lacrimi pe vedetă: „Nu-mi mai e rușine să fiu vulnerabilă”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Astăzi se împlinesc 9 ani de la decesul Denisei Răducu! Incredibil ce a apărut pe pagina regretatei artiste
iamsport.ro
500.000 de euro pentru Dan Petrescu! Omul de afaceri era disperat să-l aducă la echipă. Victor Becali: ”Băi, ești nebun?”
MediaFlux
Cine sunt piloții care au doborât drona. Intervenția a fost dificilă
stirilekanald.ro
Femeie lovită de trăsnet când făcea plajă: „Soțul ei...
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România