Cristian Socol, despre raportul Eurostat pentru România: „E cel mai bine de după Revoluţie”

Economistul Cristian Socol a comentat datele din ultimul raport al Eurostat pentru România. În opinia economistului, România este în cea mai bună situaţie de după Revoluţie.
Alina Costache
19 apr. 2024, 14:19
Cristian Socol, despre raportul Eurostat pentru România:

Cristian Socol a explicat a analizat raportul Eurostat, precizând că numărul românilor aflaţi în deprivare materială şi socială severă a scăzut de la 4,6 milioane la 3,7 milioane.

”Un partid social-democrat trebuie să se uite către inegalitatea de venituri. Asta se măsoară prin indicele Gini. Cu cât ești mai apropiat de 0 ai egalitate perfectă, cu cât ești mai apropiat de 100 ai inegalitate perfectă. Noi suntem la 31. E cel mai bine de după Revoluție.

Citește și: Ghidul ANAF 2024. Până când trebuie să plătească impozitul pe venit coafezele, frizerii și manichiuristele

Eurostatul, joia trecută, spune în felul următor: persoanele aflate în deprivare materială și socială severă în România au scăzut de la 4,6 milioane la 3,7 milioane.
855.000 de persoane nu mai sunt în deprivare materială și socială severă, au urcat un pic mai sus.

Păi ce s-a făcut aici? Foarte simplu. Ți-a crescut salariul minim, au crescut pensiile cu 13,8%. Urmează să mai crească la recalculare. S-au dat voucherele de alimente, nu? S-au dat voucherele pentru utilități, da? Plafonarea prețului la energie și la gaze și plafonarea adaosului comercial la alimente. Aceste două măsuri acționează tot pentru creșterea nivelului de trai. Bine ar fi ca cei din clasa asta de mijloc în dezvoltare să meargă mai sus, adică să se consolideze în clasa de mijloc”, a spus economistul Cristian Socol.

Citește și: Unul dintre cei mai cunoscuţi economişti ai FMI: „Riscul de recesiune a economiei mondiale este minim”

DailyBusiness
Mihai Daniel Dragu, expert in drone, vine cu o ipoteză șocantă. Drona care a explodat în portul Constanța a fost permanent în controlul ucrainenilor
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Cum a fost surprinsă Ivana Knoll, frumoasa fană a Croației, pe străzile din SUA, înainte de meciul țării sale cu Anglia de la Cupa Mondială
Capital.ro
Se schimbă regulile pentru cărțile de identitate. Suma pe care o vor plăti românii după 29 august
Playtech.ro
Card sau cash? Metoda de plată care te face să cheltui mai mulţi bani în fiecare lună
Adevarul
De ce războiul din Iran înseamnă pentru SUA o înfrângere mai severă decât în Vietnam. Explicațiile unui expert
wowbiz.ro
A murit Lucian Isar, cunoscut și ca Lucică Diamanta! Bărbatul s-a stins la doar 44 de ani din cauza unei boli autoimune
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un bărbat de 69 de ani și-a pierdut viața după ce a mâncat o bucată de brânză. Soția i-o oferise cadou de Ziua Îndrăgostiților
iamsport.ro
Fotbalistul român i-a închis telefonul în nas lui Giovanni Becali: ”Vreau să îți schimb viața!”
MediaFlux
Schimbări majore la Bacalaureat din 2030! Decizia Ministerului Educației merge spre publicarea în Monitorul Oficial
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?