Criza datoriilor suverane, pe agenda miniştrilor de finanţe din zona euro

Miniştrii de Finanţe din zona euro vor discuta luni după-amiază, într-o videoconferinţă, mai multe detalii tehnice legate de criza datoriilor suverane, a declarat, duminică, o sursă guvernamentală pentru AFP, transmite Merdiafax.
Romania TV
18 dec. 2011, 15:08
Criza datoriilor suverane, pe agenda miniştrilor de finanţe din zona euro

„Va exista o videoconferinţă a Eurogroup luni, la ora 16:00, pentru a discuta despre evoluţiile de după summit-ul de pe 8-9 decembrie”, a spus sursa.

Problema împrumuturilor bilaterale de la statele europene către FMI, pentru a permite instituţiei să asigure asistenţă ţărilor vulnerabile din uniunea monetară, va avea un rol central în timpul întâlnirii.

La summit-ul de săptămâna trecută ţările europene au decis să susţină FMI cu împrumuturi de 200 de miliarde de euro, din care 150 de miliarde de euro asigurate de majoritatea statelor din zona euro. O parte a statelor UE care nu folosesc moneda unică vor contribui, de asemenea, cu finanţări la FMI. România nu face parte din rândul acestor state, potrivit Wall Street Journal.

Pe lângă împrumuturile de la ţările europene, politicienii au luat în calcul la summit şi implicarea cu rezerve valutare a unor state emergente.

La summit-ul de săptămâna trecută liderii europeni au anunţat un termen de zece zile în care trebuie confirmate împrumuturile.

Marea Britanie refuză să participe la finanţarea FMI.

„Nu ne-am angajat să majorăm resursele FMI. Am fost clari la summit că nu vom contribui la împrumutul de 200 de miliarde de euro”, a declarat un purtător de cuvânt al premierului britanic David Cameron.

O eventuală implicare a ţărilor emergente nu este de asemenea foarte clară, iar angajamentul asumat la summit nu a creat în rândul ţărilor emergente o dinamică favorabilă creşterii resurselor FMI, a spus o sursă apropiată situaţiei pentru AFP.

DailyBusiness
SUA introduc testarea pentru deficitul de testosteron în rândul militarilor de peste 30 de ani
Spynews
A fost găsit cuplul din București, dat dispărut pe Transalpină. În ce stare sunt Mihaela și Horațiu
Fanatik.ro
Tragedie în familia antrenorului italian. Fiica sa a murit la doar 30 de ani
Capital.ro
Comisia Europeană critică România pentru lipsa de transparență în finanțarea partidelor. Avertisment de la Bruxelles pentru Camera Deputaților
Playtech.ro
Cât costă o zi la NIBIRU Costinești. Cât plătesc turiștii pentru festivalurile anunțate de Selly și ce surprize îi așteaptă
Adevarul
Au plecat în vacanță în Halkidiki, dar nu s-au mai întors: un cuplu a murit împreună cu bebelușul lor, iar fiica de 7 ani luptă pentru viață
wowbiz.ro
Dragostea plutește la propriu pe litoral! Doi îndrăgostiți au transformat marea într-o scenă de film romantic. Turiștii prezenți s-au uitat de două ori
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Lucia și Constantin sunt cei doi soți care și-au pierdut viața în urma accidentului din Grecia, alături de bebelușul lor. Fiica de 8 ani este în stare critică
iamsport.ro
Ioan Andone și-a stăpânit cu greu lacrimile! Răzvan Lucescu: ”Pe tata nu îl mai pot suna, dar dacă aș suna pe cineva acum, ar fi nea Ando”
MediaFlux
Mercur retrograd în Leu pe 17 iulie 2026! Cele trei zodii care atrag ghinionul începând cu această dată. Se anunță pierderi financiare majore!
stirilekanald.ro
Probleme cu stomacul? Digestia dificilă...
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România