Criză de ouă în magazinele din România. Fermierii aleg să vândă mai scump în străinătate: ”Sunt cereri din toată lumea”

Ouăle au ajuns să fie pe cale de dispariție în multe dintre lanțurile de magazine din România. Tot mai mulți fermieri preferă să exporte în țări care plătesc mai mult.
Irina Dumitrescu
13 nov. 2025, 10:10
Criză de ouă în magazinele din România. Fermierii aleg să vândă mai scump în străinătate: ”Sunt cereri din toată lumea”

Criză de ouă în magazinele din România. Mulți dintre producătorii români au început să vândă mai scump în țări afectate de gripa aviară, precum Germania sau Franța.

Criză de ouă în magazinele din România din cauza exporturilor

Potrivit estimărilor, exporturile ouălor au ajuns la un nivel record de aproape 40% din producția totală. Producătorii români sunt ademeniți de prețurile mai mari din afara țării.

”La momentul actual, cei care trimit în afară câștigă undeva la 10, 15 bani pe ou, iar cei care dau la noi la supermarket e aproape prețul de producție și normal că fermierul vrea”, spune Constantin Stafie, reprezentantul Asociației Crescătorilor de Păsări de Carne și Ouă.

Citește și Producția de cartofi din România, în scădere cu 20% pentru al doilea an consecutiv. Fermierii, nevoiți să investească în irigații

Chiar și așa , comercianții îi asigură pe români că nu au motive de îngrijorare și că lucrurile vor intra din nou în normal.

”Nu anticipăm o criză în ceea ce privește prezența ouălor la raft, dar într-adevăr există turbulențe în piață legate poate de ideea că pot exista anumite oportunități sau ocazii. Magazinele au alternative și vor reuși să aibă ofertele respective pe raft”, spune George Bădescu, președintele Asociației Marilor Rețele Comerciale, potrivit stirileprotv.ro. 

Datele publicate de INS arată că în 2024 România a exportat 33.000 de tone de ouă, iar în primele opt luni ale anului 2025 s-au trimis deja în afara țării peste 35.ooo de tone.

Potrivit datelor furnizate de INS, România a exportat 33.000 de tone de ouă în 2024, însă în primele 8 luni ale acestui an am vândut deja peste 35.000 de tone.

”În această perioadă chiar am renunțat să mai exportăm pentru că nu mai este marfă de oferit pe piața internă. Cereri sunt din toată lumea. Pornind de la celebrele cereri din America, Germania, Italia, Franța”, spune Florin Panfile, directorul comercial al unei fabrici de ouă.

De asemenea, potrivit datelor oficiale, producția de ouă românești a scăzut de la șase miliarde în 2022 la 5,6 miliarde anul trecut.

Citește și Ministrul Agriculturii anunță sprijin de urgență de 11 ,5 milioane euro pentru fermieri. Cum poți beneficia de fonduri