CRIZA DIN UCRAINA: Manifestanţii evacuează clădirea primăriei Kievului

CRIZA DIN UCRAINA. Oponenţii puterii ucrainene au evacuat duminică sediul primăriei Kievului, unul din centrele mişcării de contestare ocupat din luna decembrie, ca urmare a eliberării protestatarilor arestaţi, constată AFP.
Romania TV
16 feb. 2014, 08:30
CRIZA DIN UCRAINA: Manifestanţii evacuează clădirea primăriei Kievului

CRIZA DIN UCRAINA. „Primăria este practic evacuată”, a declarat agenţiei franceze de presă Ruslan Andriiko, „comandantul” aşa-numitului „cartier general al revoluţiei”, instalat în primărie.

Câteva minute mai târziu, ambasadorul Elveţiei, a cărui ţară exercită în prezent preşedinţia rotativă a Organizaţiei pentru Securitate şi Cooperare în Europa (OSCE), a intrat primul în clădirea evacuată.

„Elveţia, care prezidează OSCE, a fost invitată de către cele două părţi în conflict să participe la procesul de transfer al primăriei către autorităţile oraşului”, a declarat pentru presă ambasadorul Christian Schoenenberger, notează Agerpres.

Situată pe bulevardul central Kreşciatik, primăria a fost luată cu asalt în timpul unei manifestaţii uriaşe la 1 decembrie şi a fost transformată în „cartierul general al revoluţiei”, devenind un loc simbolic al mişcării de contestare, la fel ca Maidanul, piaţa centrală a Kievului, ocupată de simpatizanţii proeuropeni de la sfârşitul lunii noiembrie în urma virajului făcut de puterea ucraineană dinspre Uniunea Europeană către Rusia.

Clădirea – în care fuseseră înfiinţate o cantină şi un spital de campanie – găzduia la un moment dat până la 700 de manifestanţi care dormeau şi se încălzeau acolo.

Evacuarea a fost o condiţie-cheie pentru punerea în aplicare a legii de amnistie pentru 234 de protestatari, care au fost puşi în libertate vineri, dar care rămân inculpaţi pentru infracţiuni pasibile cu până la 15 ani de închisoare.

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Meteorologii ANM au anunțat cum va fi vremea la început de toamnă. La ce temperaturi să ne așteptăm
Fanatik.ro
Anunț de ultimă oră despre transferul lui Arnold Garita la FCSB. „Actele s-au semnat!”. Exclusiv
Capital.ro
Conducerea Romsilva, convocată de urgență la Ministerul Mediului. Contracte de peste 28 de milioane de lei, atribuite fără publicare
Playtech.ro
De ce produsele par mai ieftine când prețul se termină în 99. Trucul vechi de peste un secol care încă funcționează
Adevarul
O escortă din Rusia este acuzată că ar fi provocat atentatul din Sevastopol, care a dus la moartea comandantului trădător ucrainean
wowbiz.ro
„Am intrat în metastază” Alina Pușcău, anunț cutremurător înainte să intre în operație! Vedeta a transmis un mesaj emoționant fanilor
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un incident cumplit a avut loc în apropierea Capitalei. O mașină a fost strivită între două camioane
iamsport.ro
Scouterii vin la derby-ul Rapid - Dinamo! Grameni, pe radarul unei echipe din Europa League. Există interes și pentru Alex Dobre
MediaFlux
Weekendul 15-16 august este influențat de ecourile Eclipsei de Soare în Leu. Ce se întâmplă cu zodiile de foc
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat