Croaţia – Franţa este finala CM 2018. Croaţii, 2-1 după prelungiri cu Anglia

Croaţia s-a calificat, miercuri, în finala CM 2018, după ce au trecut, la Moscova, după prelungiri, de Anglia. Croaţia - Franţa se joacă, duminică, tot la Moscova, de la ora 18:00.

11 iul. 2018, 20:25

Anglia a dominat startul de meci şi a deschis scorul după doar 5 minute. Trippier a executat o lovitură liberă de la 20 de metri, iar Subasic nu a găsit răspuns. Englezii au continuat să fie periculoși, iar în minutul 14 Maguire a ratat o ocazie mare, trimițând cu capul puțin pe lângă. Tot Anglia a fost aproape de gol, mai exact în minutul 36, când Lingaard a șutat pe lângă dintr-o poziție ideală.

Croația a jucat mult mai ofesniv în repriza secundă, iar Perisic a reușit să egaleze în minutul 68, când l-a învins pe Pickford cu o execuție din câțiva metri. Perisic a fost la un pas să o ducă pe Croația în minutul 72, când șutul său din unghi s-a dus în bară.

Croații au fost cei care au dat lovitura ]n prelungiri și au punctat în minutul 109. Mandyukic l-a învins pe Pickford cu o execuție din interiorul careului și a trimis-o pe Croația în prima finală de Mondial.

CROATIA – ANGLIA 2-1 (0-1, 1-1)

Au marcat: PERISIC 69, MANDZUKIC 109 / TRIPPIER 5

CROATIA: Subasic – Vrsaljko, Lovren, Vida, Strinic (90 Pivaric) – Rakitic, Modric (119 Badelj) – Rebic (101 Kramaric), Brozovic, Perisic – Mandzukic (115 Corluka). Selecţioner: Zlatko Dalic.

ANGLIA: Pickford – Walker (112 Vardy), Stones, Maguire – Trippier, Alli, Henderson (97 Dier), Lingard, Young (91 Rose) – Sterling (74 Rashford), Kane. Selecţioner: Gareth Southgate.