CSAT a stabilit limitarea recrutării poliţiştilor din afara sistemului

Consiliul Suprem de Apărare a Ţării (CSAT) a decis, în şedinţa de joi, limitarea recrutării poliţiştilor din sursă externă, informează un comunicat de presă transmis de Administraţia Prezidenţială.
Romania TV
29 mart. 2012, 16:31
CSAT a stabilit limitarea recrutării poliţiştilor din afara sistemului

„Ministrul Gabriel Berca a prezentat o analiză a activităţii desfăşurate de către Ministerul Administraţiei şi Internelor, în perioada 2007-2011, în domeniul gestionării resurselor umane. Cu acest prilej, s-a stabilit limitarea recrutării poliţiştilor şi cadrelor militare din sursă externă”, menţionează sursa citată.

În cadrul şedinţei CSAT s-au mai stabilit identificarea soluţiilor optime în vederea încadrării personalului în funcţii corespunzătoare specializărilor, calificărilor şi competenţelor necesare fiecărui post, în concordanţă cu misiunile specifice structurilor componente ale MAI; organizarea şi funcţionarea cursurilor de capacitate profesională ori a altor cursuri de carieră sau programe de formare profesională continuă pentru personalul din structurile de ordine şi siguranţă publică; asigurarea premiselor necesare pentru încadrarea promoţiei 2011; reglementarea unui nou sistem de management al carierei.

Totodată, s-a stabilit ca la nivelul MAI să se realizeze o strategie, pe termen mediu şi lung (2020), astfel încât ieşirile şi încadrările în sistem să fie coroborate cu cifrele de şcolarizare pentru această perioadă, precizează comunicatul Preşedinţiei.

Activitatea desfăşurată de către Ministerul Administraţiei şi Internelor, în perioada 2007 – 2011, în domeniul gestionării resurselor umane s-a aflat între temele de ordinea de zi a şedinţei CSAT de joi.

Preşedintele Traian Băsescu declara, recent, la emisiunea „După 20 de ani” de la PRO TV, că în următoarea şedinţă a CSAT se va face o discuţie despre îndepărtarea din structurile Ministerului de Interne a „neaveniţilor” – poliţiştii „angajaţi fără selecţie în 2006-2007”.

„Nu e vorba de salarii sau de schimbarea şefilor, ci de calitatea poliţistului de la bază. Angajarea fără selecţie în 2006-2007 a mii de poliţişti îşi arată răspunsul acum”, a spus Băsescu.

El a adăuga că şi-ar fi dorit ca prin procesul de restructurare a MAI să fie scoşi acei poliţişti sau jandarmi „luaţi de pe stradă”, fără a avea formarea necesară.

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Cod portocaliu și galben de caniculă! Recomandările IGSU pentru români
Fanatik.ro
David Popovici, prima reacţie după calificarea în finală la 100 de metri liber cu record: „Am destule rezerve, dar cu el mă bat! O să îmi pună probleme”
Capital.ro
Regula pe care părinții trebuie să o știe înainte de 7 septembrie. Ce prevede proiectul ajuns în Parlament
Playtech.ro
De ce Wi-Fi-ul hotelului poate fi mai periculos decât internetul mobil. Ce date nu ar trebui să introduci
Adevarul
SURSE Noua Lege a salarizării, negociată în mai multe variante. Sindicatele cer 8 miliarde pentru Educație și 2 miliarde pentru Sănătate
wowbiz.ro
„Am intrat în metastază” Alina Pușcău, anunț cutremurător înainte să intre în operație! Vedeta a transmis un mesaj emoționant fanilor
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Imagini șocante pe un drum din Tulcea! Un copil a căzut dintr-o dubă aflată în mers și a ajuns în mijlocul șoselei, chiar în fața unui TIR
iamsport.ro
A numit cele două echipe care vor promova direct în SuperLiga: ”Dacă e vreun antrenor care să reușească, el e!”
MediaFlux
A fost cutremur în România! Seismul, revizuit în scădere la 4,3 pe Richter de la 4,5 resimțit în București și în zona Moldovei
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat