CSM Bucureşti, a patra victorie în Liga Campionilor la handbal feminin

Echipa de handbal feminin CSM Bucureşti a învins duminică, în deplasare, formaţia germană SG BBM Bietigheim, scor 32-22 (14-10), şi devine liderul grupei A. Căpitanul Cristina Neagu nu a evoluat, în urma unei accidentări la antrenamente.
Romania TV
25 oct. 2020, 15:55
CSM Bucureşti, a patra victorie în Liga Campionilor la handbal feminin

Principalele marcatoare pentru CSM Bucureşti au fost Martin 7 goluri, Omoregie 7, Cvijici 4. Cristina Neagu nu s-a aflat pe teren, în urma unei accidentări la antrenamente. Ea abia revenise în lot la meciul din etapa trecută, cu FTC Budapesta, după două săptămâni de izolare ca urmare a testării pozitive la Covid-19.

În etapa a VI-a, în grupa A s-au mai meciurile Metz – Team Esbjerg 31-29 şi FTC Budapesta – Krim Ljubljana 32-25. După şase etape, CSM Bucureşti este lider, cu 8 puncte, urmată de Vipers şi Rostov-Don, cu câte 7.

Cristina Neagu are coronavirus! Ce simptome a avut vedeta lui CSM Bucureşti 

Şi în grupa B au fost amânate trei meciuri din motive pandemice, inclusiv cel dintre SCM Râmnicu Vâlcea – Borussia Dortmund. SCM are trei jucătoare testate pozitiv în lot şi ajunge la a doua partidă amânată, după cea cu Podravka.

În etapa viitoare, CSM Bucureşti va juca tot în deplasare, cu Krim Ljubljana, în 7 noiembrie.

Anterior, CSM a obţinut rezultatele: 31-26 cu Metz, 30-29 cu Team Esbjerg, 25-30 cu Vipers şi 25-19 cu FTC Budapesta. CSM are şi un meci amânat din motive pandemice, cu Rostov-Don.

Meciurile din faza grupelor se vor derula până în 14 februarie 2021, când primele două clasate se vor califica în sferturile de finală. Echipele de pe locurile 3-6 vor juca play-off, pentru celelalte patru locuri disponibile, în sistem eliminatoriu, în 6-7 martie şi 13-14 martie 2021.

Sferturile de finală sunt programate în 3-4 aprilie şi 10-11 aprilie, iar Turneul Final Four, în 29-30 mai 2021, la Budapesta.

SCM Râmnicu Vâlcea a fost acceptată direct în Liga Campionilor, iar CSM Bucureşti a primit wild-card. Deţinătoarea trofeului este Gyor ETO.

DailyBusiness
Românii aflaţi în telecabina blocată în Italia au fost evacuați și sunt într-o stare bună
Spynews
S-au aruncat deja primele înțepături la Survivor! Faimoșii și Războinicii, replici acide din prima săptămână în Dominicană
Fanatik.ro
Cum s-a destrămat Dinamo 89! Culisele transferului lui Florin Răducioiu în Italia: „A semnat imediat după meci. L-a vrut Lucescu la Pisa”
Capital.ro
S-a stins din viață un mare antrenor al României. A fost un campion al clubului CS Rapid
Playtech.ro
Calcul cote succesorale legale 2026. Cine şi cât moşteneşte?
Adevarul
Piața construcțiilor: ce se va întâmpla cu prețurile apartamentelor în 2026
wowbiz.ro
Boala cu care a fost diagnosticat Ion Drăgan. Artistul ar fi trecut prin mai multe operații dificile
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Iulian s-a stins din viață la 22 de ani, în Germania! Tatăl tânărului a primit vestea în prima zi a anului 2026: „De astăzi e oficial, am rămas fără puiul meu drag!”
iamsport.ro
Finanțatorul din SuperLiga care ar fi, de fapt, miliardar în euro. S-ar afla în top 7 cei mai bogați români
MediaFlux
Cadastru gratuit în zonele rurale: înregistrarea proprietăților și succesiunilor, fără costuri pentru cetățeni
stirilekanald.ro
Filmul complet al sinuciderii de la stația Crângași! Detalii crunte despre ce s-a întâmplat cu femeia de 36 de ani
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend