CTP, despre conflictul Ponta – Băsescu: Bătăuşul a devenit înţelept? Nu, el e pe ducă

Ziaristul Cristian Tudor Popescu a declarat la România TV că premierul Victor Ponta nu a înregistrat o victorie mergând la Bruxelles, dar critică şi atitudinea afişată de preşedintele Traian Băsescu.
Romania TV
28 iun. 2012, 20:26
CTP, despre conflictul Ponta - Băsescu: Bătăuşul a devenit înţelept? Nu, el e pe ducă

Conflictul dintre Traian Băsescu şi Victor Ponta şi-a derulat un episod important joi, când premierul a mers la Consiliul European de la Bruxelles, în ciuda avertismentelor preşedintelui.

În acelaşi timp, Traian Băsescu  a renunţat la participarea la reuniunea din capitala Belgiei, iar întreaga situaţie a fost comentată de ziaristul Cristian Tudor Popescu în emisiunea Ultima Oră, de la România TV.

„Dacă discutăm din punct de vedere formal, democratic, dacă vrem să fim riguroşi, nu este o victorie a domnului Ponta. Ceea ce a spus Traian Băsescu astăzi ar putea fi considerat un discurs înţelept, diplomatic, legalist, dar nu este aşa.

Pentru că domnul Băsescu a avut grijă să-şi construiască în ani şi ani de zile un orizont de aşteptare, pentru electorat, pentru public, bazat pe principiul lui Lenin: Care pe care! În nenumărate situaţii domnul Băsescu a înţeles să încerce să rezolve aceste situaţii pe bază de atacuri, de mârlănii, de agresivităţi fără limită. Acum, domnul Băsescu literalmente se plânge că domnul Ponta l-a nedreptăţit şi că a încălcat o hotărâre a Curţii Constituţionale.

Dar asta, în percepţie publică, arată ca şi cum bătăuşul cartierului se duce la poliţie să se plângă că i s-a umflat un ochi. Cum arată asta? Ce-o să creadă publicul din cartier? Că bătăuşul a devenit înţelept? Nu! Că e pe ducă! Că a început să dea semne de slăbiciune, că îi e frică.

Mai ales că domnul Ponta a avut grijă să plaseze ameninţarea aceea cu suspendarea, cu întoarcerea la popor, în cazul în care Traian Băsescu s-ar fi dus la Bruxelles. În ochii publicului, ce s-a întâmplat acum arată în termeni de meci”, a spus Cristian Tudor Popescu.

DailyBusiness
Palatul Parlamentului, fără apă timp de 3 zile. Lucrări urgente la rețeaua internă
Spynews
Femeie, moartă în frig după ce a fost bătută și dată afară din casă de concubin. Avea 36 de ani
Fanatik.ro
Povestea de viață impresionantă a lui ”Popeye”, culturistul care a murit la 55 de ani. Ce și-a injectat în mușchi
Capital.ro
Asociația de proprietari decide! Devine obligatoriu pentru toți proprietarii de apartamente
Playtech.ro
Ce urmează după alerta meteo de ger năprasnic. ANM nu vine cu vești bune, iarna se prelungește
Adevarul
Cum a reușit o brigadă fondată de un miliardar ucrainean să dea o lovitură decisivă forțelor lui Putin la Kupiansk
wowbiz.ro
Mădălin Ionescu, în doliu! Fostul prezentator TV a făcut anunțul trist: „A sfârșit discret, în somn”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
De necrezut cu cine s-a afișat Dorobanțu după ce a câștigat Marea Finală a sezonului 4 „Casa Iubirii”! Nimeni nu se aștepta să-i vadă împreună
iamsport.ro
BREAKING | Rivala din SuperLiga 'încearcă să îl deturneze' pe Moruțan din drumul spre Rapid: 'Așa am auzit'
MediaFlux
Cornel Palade a rămas fără bani, așa că a mai schimbat niște euro. Actorul și-a scos soția la mall și a invitat-o la farmacie FOTO și VIDEO PAPARAZZI
stirilekanald.ro
Mama lui Sergiu Țârnă, sfâșiată de durere după moartea tânărului. Mesajul dureros transmis polițistului criminal: ”Mi-au rupt sufletul”
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend