CTP ironizează renegocierea PNRR pentru pensii. „E ca în bancul cu Ițic și Ștrul care se duc să vâneze lei în Africa”

Cristian Tudor Popescu a amintit despre pilda dintr-un banc pentru a comenta iniţiativa coaliţiei de guvernare de a renegocia PNRR, care, în opinia gazetarului, e un demers electoral şi fără sens.
Filip Stan
04 iun. 2022, 10:52
CTP ironizează renegocierea PNRR pentru pensii.

CTP ironizează renegocierea PNRR. Critian Tudor Popescu a amintit despre pilda unui banc cu Ițic și Ștrul pentru a explica de ce acest demers ar fi unul dificil.

„Ițic și Ștrul se duc în Africa să vâneze lei și Ițic rămâne la cabana de vânătoare, Ștrul se duce, pleacă după leu cu pușca, se întâlnește cu leul. Când îl vede și rage leul o dată la el, ăsta aruncă și pușca, și tot, o ia la fugă spre cabană, cu leul după el, Ițic fiind în cabană. Și în momentul în care leul face saltul să-l prindă pe Ștrul să-l sfâșie, ăsta să lasă la pământ fulgerător, leul trece pe deasupra și sare, bineînțeles, în cabană, pe ușa deschisă, unde se afla Ițic. La care, Ștrul îi spune: Băi, Ițic, jupoaie-l tu p-ăsta, că eu mă duc să aduc altul!”, a povestit CTP, vineri seara, la Digi24.

Citeşte şi: CTP critică Digi 24, la Digi 24, pentru gafa comisă miercuri: „Un fake news negru. Nu preiei niciodată o ştire fără să o verifici”

CTP ironizează renegocierea PNRR pentru pensii. „PNRR-ul este un elefant câștigat la loto pe care îl băgăm în sufragerie”

„Așa și cu PNRR-ul: jupoaie-l tu p-ăsta că eu mă duc să aduc altul”, a punctat gazetarul.

„Spuneam, atunci când cu PNRR-ul, astă-toamnă, nu vorbeam de leu, vorbeam de elefant. Spuneam că PNRR-ul este un elefant câștigat la loto pe care îl băgăm în sufragerie în acest moment, că va fi foarte greu. Deci, ți se dau bani, dar pentru asta trebuie să muncești cu cap și să îndeplinești niște cerințe. Câte s-au îndeplinit, din ce s-a dat până acum? În schimb, mă duc să aduc altul.

Adică, hai să renegociem PNRR-ul! Unde să-l renegociem? Păi, să-l renegociem, pentru că război în Ucraina! Și să-l renegociem, unde? La pensii, da? La pensii, la salarii (și irigații). De ce să arătăm că renegociem? Păi, uite, domnule, să obținem voturi, noi, coaliția de guvernare: ne batem cu Bruxelles-ul, domnule, ne batem cu ei, acolo! Să… ce? Că bani oricum se dau foarte mulți! Ce vrem? Vrem și mai mulți? Bani se dau foarte mulți, numai să știi ce să faci cu ei în momentul de față, ceea ce noi nu prea am arătat”, a concluzionat Cristian Tudor Popescu.

Citeşte şi: O femeie din Vaslui a băut ulei de masaj şi dezinfectant. Motivul uluitor care i-a şocat pe medici

DailyBusiness
Câți bani a câștigat Cristela în 2024. Cu ce afaceri se ocupă soția lui Călin Georgescu
Spynews
Soția lui Costel Corduneanu tună și fulgeră! Ce s-a întâmplat după moartea lui: ”S-ar putea să se trezească balaurul” | FOTO
Bzi.ro
Andreea Esca și-a făcut talentul la ziua Loredanei Groza! A luat microfonul în mână și a făcut senzație
Fanatik.ro
Zodiile care dau lovitura până pe 21 iunie. Patru nativi au noroc în viață și în plan financiar
Capital.ro
Se dau banii de taxe înapoi! Băncile trebuie să returneze banii. Peste 100.000 de clienți sunt vizați
Playtech.ro
Județul din România cu fenomene geologice unice în lume. Cei care ajung aici spun că peisajul nu pare de pe Pământ
DailyBusiness
Bacalaureat 2025: A început proba la Limba română pentru peste 100.000 de elevi
Adevarul
Primul lider din istorie care vorbește oficial despre ieșirea țării sale din NATO: „Neutralitatea ar putea fi mai bună”
wowbiz.ro
Irinel Columbeanu, de negăsit! Nimeni nu reușește să dea de fostul afacerist de zile întregi. Ce spune patronul azilului din Ghermănești despre întreaga situație?
Spynews
Cod galben de caniculă în 13 județe și în București. Harta zonelor în care temperaturile cresc până la 36 de grade Celsius
Spynews
Claudia Pătrășcanu nu se lasă! După ce a pierdut procesul cu Bianca Drăgușanu, cântăreața își încearcă încă o dată norocul în instanță
Evz.ro
Donald Trump, anunț de ultimă oră. Ayatollahul Khamenei este o țintă ușoară. Update
Ego.ro
Ion Iliescu NU a purtat niciodată verighetă! Secretele căsniciei cu Nina Iliescu FOTO
Prosport.ro
FOTO. Un nou cuplu controversat. Ea e psihologă de 26 de ani, iar el e un milionar de 64 de ani
kanald.ro
Ies la lumină noi detalii din ancheta crimei din Lipănești. De câte ori a apelat tânăra ucisă cu toporul la ajutorul autorităților
Cancan.ro
BREAKING | Delia Gaspar a murit într-un accident rutier cumplit, la doar 34 de ani 😢
Playsport.ro
Creaturi parcă de pe altă planetă au fost descoperite în adâncuri și se hrănesc cu metan, un...
Capital.ro
Taxă obligatorie în România. Șoferii care achită până la 5.315 lei. Decizia se aplică de la 1 iulie
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Cum arată acum Mariana Bitang, la 62 de ani! Apariție rarisimă a „Doamnei de Aur” a gimnasticii românești
stirilekanald.ro
Delia a fost omorâtă! Cei doi copii ai săi au fost martorii momentelor tragice! Imaginile groazei, din locul în care femeia și-a dat ultima suflare
Data la care vor fi reîncărcate cardurile sociale 2025: Suma de bani pe care urmează să o primească românii
MediaFlux
Ajutoare pe card pentru 3,5 milioane de gospodării. Anunț oficial de la Ministerul Energiei
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Mugur Isărescu are probleme în afacerile familiei