CTP o spulberă pe Ana Maria Popescu, după ce l-a lăsat pe ministrul Sportului cu mâna întinsă. „Mi se pare tupeu mahala! Ar putea face carieră în politica dâmbovițeană”

Cristian Tudor Popescu a criticat-o în termeni duri pe spadasina Ana Maria Popescu pe motiv că a refuzat să dea mâna cu ministrul Tineretului şi Sportului, Eduard Novak, după revenirea în ţară, la aeroport.
Filip Stan
29 iul. 2021, 13:06
CTP o spulberă pe Ana Maria Popescu, după ce l-a lăsat pe ministrul Sportului cu mâna întinsă.

CTP o spulberă pe Ana Maria Popescu, după ce l-a lăsat pe ministrul Sportului cu mâna întinsă. Gazetarul consideră că sportiva care a cucerit medalia de argint la Jocurile Olimpice de la Tokyo are un „tupeu de mahala”.

CTP o spulberă pe Ana Maria Popescu, după ce l-a lăsat pe ministrul Sportului cu mâna întinsă. „Nu cred că dna Popescu l-a învățat din nobila artă a mușchetarilor”

„Performanțele cu spada ale doamnei Ana Maria Popescu sunt mari și incontestabile, dar nu pot să spun că mă umple de admirație comportamentul ei ca om. Să-i spui ministrului Sportului să se ducă să ia el medalie de aur în locul tău e o zicere pe cât de agresivă, pe atât de ieftină, ca să nu zic prostească. Bugetul scrimei românești este cu siguranță insuficient, ca, de altfel, al multor altor discipline, dar să refuzi să dai mâna cu același ministru, venit să-i întâmpine la aeroport pe sportivii întorși de la Tokyo, mi se pare deja tupeu de mahala, pe care nu cred că dna Popescu l-a învățat din nobila artă a mușchetarilor.

Nu știu care va fi viitorul în scrimă al dnei Popescu, însă, cu astfel de talente, cred că ar putea face o carieră remarcabilă și în încăierarea politică dâmbovițeană.”, a scris Cristian Tudor Popescu, în Republica.

Citeşte şi: Florin Cîțu intervine în scandalul Eduard Novak – Ana Maria Popescu: „Un comentariu nefericit al domnului ministru. Ne bucurăm pentru tot ce fac sportivii noștri” 

Reacţia lui Cristian Tudor Popescu vine în contextul în care Ana Maria Popescu, medaliată cu argint în proba de spadă la Jocurile Olimpice de la Tokyo, a refuzat să dea mâna cu ministrul Tineretului şi Sportului, la revenirea în ţară, pe aeroport.

Imaginile au fost postate în social media chiar de ministrul Tineretului şi Sportului, marţi.

„Am mers cu mare emoţie şi bucurie să îi întâmpin astăzi pe sportivii noştri care au revenit de la Tokyo. M-am întristat însă că interpretarea dată de presă declaraţiilor mele de acum câteva zile a umbrit bucuria pe care Ana Maria Popescu o merită pentru medalia obţinută cu atâta muncă. Ştiu ce greu se câştigă o medalie, ştiu câtă muncă e în urmă, câţi ani de sacrificii şi renunţări. Ca ministru, dar şi ca sportiv, îmi pare rău că un astfel de moment, care trebuia să fie unul de fericire, este întunecat de un scandal de presă. Nimic din cele declarate de mine nu a fost îndreptat împotriva Anei Maria Popescu, pentru care am toată aprecierea şi admiraţia. Este o sportivă de mare valoare, iar medalia ei vine pe fondul multor ani de muncă, nu al celor şase luni de când sunt eu ministru. Răspunsul meu la o întrebare legată de buget a fost interpretat şi comentat ca un atac la adresa Anei. Citiţi, vă rog, postarea mea din momentul câştigării medaliei! Aceea este declaraţia mea despre ea. Mă doare să vad sportivii loviţi. Cuvintele dor mai mult decat faptele. Titlurile din ziare, aşa cum a afirmat şi Ana, dor şi mai mult”, a spus Eduard Novak.

Citeşte şi: Ana-Maria Popescu l-a făcut praf pe Eduard Novak, ministrul TS. „Îmi doresc să luați aurul acela pe care eu n-am fost în stare să-l iau!” VIDEO
Scrimera Ana-Maria Popescu a câştigat sâmbătă medalia de argint la Olimpiada de la Tokyo, piezând la o tuşă finala de la spadă. Este prima medalie pentru România, la această ediţie a Jocurilor.

Citeşte şi: Ana Maria Popescu l-a lăsat cu mâna întinsă pe Eduard Novak, ministrul TS. Scene incredibile VIDEO

DailyBusiness
RO-Wine: Vinuri din 15 țări și trei zile în care Bucureștiul devine, din nou, capitala vinului internațional
Spynews
Iubita lui Andrei Ștefănescu a împlinit 37 de ani! Ștefania Ducă a sărbătorit alături de prezentator și de fiul acestuia
Fanatik.ro
Marius Șumudică, la CFR? „Orice antrenor ar merge acolo. E mirajul cupelor europene”. Discuție în direct cu Iuliu Mureșan
Capital.ro
Anunț pentru clienții Raiffeisen Bank. Se schimbă regulile în mobile banking. Control complet asupra plăților
Playtech.ro
Substantive care au plural, deși mulți cred că nu. Unele forme par ciudate, dar sunt corecte
Adevarul
Japonia testează un avion de pasageri de cel puțin două ori mai rapid decât legendarul Concorde. Două ore de la Tokyo în SUA
wowbiz.ro
Rezultatele autopsiei lui Robert, elevul de clasa a VIII-a din Bacău, care a murit în curtea școlii. Ce spune mama băiatului
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
O fetiță de doi ani, în stare gravă după ce a căzut de la etajul unui bloc din Brăila. Micuța se afla în grija bunicilor
iamsport.ro
”Mâine pleci acasă!”. L-a sfidat în față pe Gică Hagi, iar ”Regele” s-a înfuriat: ”E prima oară în cariera mea!”
MediaFlux
Cât vor câștiga românii din sectorul public după noua Lege a salarizării: De la 4.325 de lei pentru debutanți, la 34.600 de lei pentru Președinte CALCULE
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi