Orlando Zaharia, în vârstă de 46 de ani, este unul dintre cei mai cunoscuți bucătari din România, el fiind apreciat și pentru rolul de jurat din cadrul emisiunii Chefi la cuțite. De-a lungul timpului, Orlando a lucrat în numeroase restaurante de lux din București, dar și din străinătate. Experiența acumulată în aceste bucătării i-a consolidat reputația, transformându-l într-un nume de referință.
Citește și: Cum trebuie să gătești carnea pentru a ieși perfect. Sfaturile oferite de Chef Orlando Zaharia
Cunoscutul bucătar a mers în locul în care a copilărit din județul Ialomița, postând pe rețelele de socializare un videoclip din fața casei. Acolo îl aștepta bunica sa, în vârstă de 95 de ani, care l-a primit cu multă căldură.
„Am avut puțin timp liber și am fugit până la țară. Aici am crescut eu, în casa asta de aici. Ce frumoasă e liniștea asta deplină. Mamaia mea trăiește. Bunica mea are 95 de ani. 95 de ani, cât casa asta. Aici am copilărit eu”, a spus Orlando Zaharia pe pagina sa de Facebook.

Juratul de la Antena 1 a vorbit de mai multe ori despre felul în care bunica lui l-a modelat, dezvăluind că disciplina și rigoarea din prezent își au rădăcinile din felul în care a crescut și a fost educat. Totodată, într-un podcast la care a participat recent, cheful a rememorat primii pași pe care i-a făcut în bucătărie în copilărie.
„Eu… practic am gătit fără să îmi dau seama că gătesc. Mă duceam până aproape de final, când venea mama sau bunica sau bunicul, care puneau sare cu pumnul și reglau ei gustul final. Noi am avut multe animale în curte, am avut o gospodărie foarte mare, care și acum există. (…) Eu am învățat de mic cum să eviscerez o rață, cum să o pigulesc, adică eu chiar am făcut practică în bucătărie, stagiatură, cu bunicii mei, pentru că erau o familie destul de mare, pregăteau pachete pentru cei de la București”, a povestit chef Orlando Zaharia în cadrul podcastului „ALTCEVA”cu Adrian Artene.