Cum arată piciorul unui turist înţepat de viespe pe un traseu montan. Sfaturile Salvamontului

Backpackers România a prezentat pe pagina de Facebook o fotografie în care se observă reacţia puternică a unui înţepături de viespe, locul cu pricina s-a umflat considerabil, iar aceştia au avertizat populaţia cu privire la rucsacul pe care trebuie să îl pregătească pentru o excursie.
Romania TV
03 aug. 2020, 13:49
Cum arată piciorul unui turist înţepat de viespe pe un traseu montan. Sfaturile Salvamontului

Un turist a fost înţepat de o viespe în timp ce se afla pe traseu spre Moldoveanu, de pe valea Viştei. Norocul acestuia a fost că nu era alergic, însă tot s-a ales cu înţepătură uriaşă.

Citeşte şi: Un turist german a fost ucis de un fulger în Munţii Rodnei. Bărbatul avea 32 de ani şi era inginer

„Mergi pe munte cu drag, îți faci rucsacul după criterii bine știute de tine?! Ei, ia în calcul să-ti completezi trusa de ajutor și cu medicamente anti histaminice și un unguent cu glucocorticoid. Ce vedeți în poză?! Buba rezultată după o înțepătură de viespe. La intrarea pe traseu spre Moldoveanu, de pe valea Viștei, chiar înainte de primul pod, am trecut pe langă o tufă de urzici, care ascundea un cuib pe viespi. Ne-au înțepat pe marea majoritate, pe unii mai tare, pe alții mai puțin. Inițial am crezut că ne-am urzicat, abia după ce una dintre fete ne-a zis că a văzut viespea care a înțepat-o de gleznă și care a zburat din tufa de urizici, ne-am dat seama de existența cuibului. Norocul nostru, putem spune, a fost acela că nimeni nu era alergic, iar această întâmplare nu ne-a stricat buna desfășurare a evenimentului. Chiar dacă cele mai bune învățăminte sunt cele de pe propria piele, de data aceasta vă îndemnăm să învățați de la cei pățiți! Zile frumoase! Multă sănătate tuturor” , este mesajul postat de Backpackers România.

DailyBusiness
Bolojan răspunde criticilor PSD: „Mi-am respectat mandatul și programul de guvernare”
Spynews
Prima iubire a lui Tzancă Uraganu, Lambada, se tunează! Vrea să îi ia fața Alinei Marymar
Fanatik.ro
Câți bani primește lunar de la statul român Marius Urzică, singurul campion olimpic din istoria gimnasticii masculine românești. Suma recompensează din plin medalia de aur
Capital.ro
Pensionarii care nu vor primi niciun ban în plus. ÎCCJ, decizie pe grupa de muncă: Nu beneficiază de recalculare
Playtech.ro
Centrala consumă brusc mai mult gaz? Care ar putea fi principalele cauze
Adevarul
Consilier al guvernatorul BNR: România a pierdut 8 miliarde de euro în două zile înaintea turului doi al prezidenţialelor
wowbiz.ro
Pensia neîncasată înainte de deces în România. Ce se întâmplă cu banii și cine poate intra în posesia lor
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Alertă la granița României! O dronă rusească a pătruns în spațiul aerian românesc, la nord de Sulina
iamsport.ro
”Trăiesc ca noi în epoca lui Ceaușescu!”. Țara importantă din Europa unde ”se moare de foame”. Banciu: ”Salariile sunt mai mari în București, e o catastrofă”
MediaFlux
Cutremur în zona Vrancea. S-a simțit puternic în multe localități: ”S-a simțit ca două zguduituri”
stirilekanald.ro
(P) Importanța farmacistului în alegerile informate pentru sănătatea inimii
Cercei pentru ținute de seară: Cum să creezi un look sofisticat