Cum explică Traian Băsescu interceptările DIICOT în dosarul lui Sorin Blejnar

Administraţia prezidenţială reacţionează după apariţia în presă a interceptării unor convorbiri telefonice dintre preşedintele Traian Băsescu şi fostul președinte al ANAF, Sorin Blejnar.
Romania TV
19 oct. 2012, 19:13
Cum explică Traian Băsescu interceptările DIICOT în dosarul lui Sorin Blejnar

ROMÂNIATV.NET vă prezintă integral comunicatul Administraţiei Prezidenţiale:

„Referitor la apariția în presă a interceptării unor convorbiri telefonice dintre președintele României, domnul Traian Băsescu, și fostul președinte al Agenției Naționale de Administrare Fiscală (ANAF), Sorin Blejnar, Administrația Prezidențială face următoarele precizări:

(1) – este vorba despre trei interceptări telefonice dintre domnul președinte Traian Băsescu și domnul Sorin Blejnar;

(2) – discuțiile au vizat recuperarea datoriilor pe care compania Rompetrol le are față de statul român în contextul în care combaterea evaziunii fiscale și colectarea creanțelor la bugetul de stat au făcut obiectul unei hotărâri a Consiliului Suprem de Apărare a Țării (CSAT) din 28 iunie 2010, iar președintele României este și președintele CSAT;

(3) – recuperarea datoriilor companiei Rompetrol față de statul român a constituit și subiect de discuții la cel mai înalt nivel între președintele României, domnul Traian Băsescu, și președintele Republicii Kazahstan, domnul Nursultan Nazarbaev, în cadrul celor două vizite pe care şeful statului le-a făcut la Astana (Kazahstan) în anul 2010 (2 – 3 martie 2010 şi, respectiv, 1 – 2 decembrie 2010), în condițiile în care compania Rompetrol a fost achiziționată de compania KazMunayGas, deținută de statul Kazahstan;

(4) – o lectură onestă a discuțiilor indică faptul că domnul președinte Traian Băsescu discută cu domnul Sorin Blejnar despre recuperarea datoriilor companiei Rompetrol față de statul român.”

Preşedintele Traian Băsescu şi Elena Udrea au fost interceptaţi în dosarul fostului şef al ANAF, Sorin Blejnar. Preşedintele Băsescu a vorbit la telefon cu Blejnar despre problema Rompetrol, dar şi despre situaţia unei firme care are contracte cu statul. Elena Udrea a avut şi ea patru discuţii cu Blejnar, în care stabileau întâlniri. Telefonul fostului şef al Fiscului era ascultat de procurori în dosarul privind importurile de motorină de la Braşov, în care fostul şef al ANAF a fost trimis în judecată de procurorii DIICOT pentru favorizarea infractorului.

DailyBusiness
Palatul Parlamentului, fără apă timp de 3 zile. Lucrări urgente la rețeaua internă
Spynews
Gabriela Cristea a slăbit enorm! Cum arată acum! Are picioare de model
Fanatik.ro
Prima femeie iraniană care a câștigat o medalie olimpică, reacție emoționantă despre protestele din Iran. Ce mesaj a transmis
Capital.ro
S-a stins un mare artist al României, la 42 de ani. Lumea muzicii e în doliu: Doamne, ce viață e asta? Cât să mai suferim?
Playtech.ro
Cum își încălzesc finlandezii locuințele fără calorifere. Soluția surprinzătoare pe care o ai deja acasă
Adevarul
Start la rezervări pentru hotelul care va fi amplasat pe Lună. Cât costă vacanța de vis pe unicul satelit natural permanent al Pământului
wowbiz.ro
Mădălin Ionescu, în doliu! Fostul prezentator TV a făcut anunțul trist: „A sfârșit discret, în somn”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Familia Regală a României este îndoliată! S-a stins din viață la vârsta de 83 de ani: „A fost verișoară primară cu Regele Mihai”
iamsport.ro
Valentin Ceaușescu l-a vrut la Steaua pe membrul Generației de Aur, dar Mircea Lucescu l-a convins să vină la Dinamo cu o promisiune extrem de controversată: ”L-a lăsat”
MediaFlux
Schimb secret de mesaje între Iran și Israel, via Rusia. Pactul pus la cale
stirilekanald.ro
Mama lui Sergiu Țârnă, sfâșiată de durere după moartea tânărului. Mesajul dureros transmis polițistului criminal: ”Mi-au rupt sufletul”
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend