Cum pregătește Gabriela Cristea vinetele la borcan. Vedeta a dezvăluit rețeta: „Le-am copt pe flacără deschisă”

Gabriela Cristea este apreciată atât pentru cariera sa în televiziune, cât și pentru abilitățile sale din bucătărie. Recent, le-a arătat fanilor cum pregătește vinetele coapte la borcan, pentru sezonul rece.
Alina Costache
30 sept. 2025, 13:52
Cum pregătește Gabriela Cristea vinetele la borcan. Vedeta a dezvăluit rețeta:
Cum pregătește Gabriela Cristea vinetele la borcan

Gabriela Cristea obișnuiește să publice pe rețelele sociale rețete simple și gustoase, perfecte pentru cei care vor să aducă savoarea tradiției în propria bucătărie. Pentru vinetele la borcan, Gabriela recomandă coacerea lor în casă, apoi curățarea și pasarea, astfel încât să fie gata pentru iarnă.

Citește și: Gabriela Cristea a dezvăluit rețeta ei de dulceață de ardei iute: „Merge bine lângă carne”

Gabriela Cristea: „Trebuie să aibă loc să fiarbă, pentru că le pun la bain-marie”

Am copt vinetele pe flacără deschisă, le-am curățat și le-am lăsat să se scurgă. Și o să vă arăt cum le păstrez eu pentru iarnă. Am spălat bine borcanele și capacele, am adus vinetele și voi pune sare. Eu prefer la toate conservele sau la toate murăturile să pun sare iodată. Nu trebuie să puneți foarte multă sare.

Pun sare peste ele și le amestec, ca să se pătrundă peste tot. Vinetele pe care le pun la borcan, în momentul în care le scoatem să le gătim, le mai lăsăm să se scurgă într-o sită. (…) Trebuie să umpleți borcanul, dar să lăsați foarte puțin gol, până la gâtul lui. Trebuie să aibă loc să fiarbă, pentru că le voi pune la bain-marie”, a explicat Gabriela Cristea în mediul online.

Soția lui Tavi Clonda a explicat că există două metode sigure prin care alege să fiarbă borcanele, pentru ca acestea să reziste luni întregi. „În ambele situații le montez la fel. Iau o oală mai extinsă și nu foarte înaltă și le pun într-un prosop, peste care pun borcanele. Încerc să nu se lovească borcanele pentru că asta este toată treaba. Ele vor fierbe și dacă se vor lovi unele de celelalte, ele atunci e posibil să se crape.

Pun apă până aproape de sus și le punem la fiert la foc foarte, foarte mic sau le putem pune la cuptor, la 120-130 de grade. Trebuie să fiarbă la foc foarte mic. Le fierb pentru aproximativ două-trei ore. După, le întoarcem, le punem la căldură împăturite să se răcească și suntem gata”, a mai spus Gabriela Cristea.

DailyBusiness
Doi muncitori îngropați de vii la 5 metri sub pământ, într-o localitate din Prahova, după surparea unui mal. Pompierii militari intervin de urgență
Spynews
O tânără din Bacău, găsită decedată, lângă o șină de cale ferată. Ar fi fost ucisă aseară. Autorul este în continuare căutat
Fanatik.ro
România, batjocorită de fanii bosniaci! Protest scandalos la Zenica chiar în timpul meciului. Video
Capital.ro
„Crăciun fără numerar”. Locul unde nu mai poți plăti cu bani cash. Bancnotele sunt respinse fix de Sărbători
Playtech.ro
Ce se întâmplă dacă depășești termenul de acceptare a moștenirii. Explicații pe înțelesul tuturor
Adevarul
Cum era Ceaușescu să provoace un război cu URSS. Istoria secretă a unor planuri de invazie
wowbiz.ro
Mariana Moculescu și-a făcut apariția la priveghiul lui Horia Moculescu, chiar dacă anunțase că nu va participa! Preț de câteva momente, a dat la o parte toate neînțelegerile și și-a îmbrățișat fiica
Economica.net
Noi taxe! Cât vom plăti în plus şi pentru ce
kanald.ro
Cazul Sarei, fetița de 2 ani care a sfârșit în cabinetul stomatologic, ar putea schimba legea. Anunţul făcut de ministrul Sănătății
iamsport.ro
S-a dezlănțuit la adresa lui Mircea Lucescu: ”Apostolul dezastrului, încrezut plin de imprestii de tip mesianic! Pleacă singur, du-te după Rădoi”
MediaFlux
Se dau 200.000 de euro gratis dacă depui dosarul! Banii vin în 2026
stirilekanald.ro
Prima declarație oficială a clinicii unde a murit Sara, fetița de doar 2 ani. Ce s-a întâmplat, de fapt, în cabinet: "Suntem profund marcați"
substantial.ro
De la Vegas la Macau: cum diferă cultura jocurilor de noroc în lume