Cum să combatem oboseala din zilele caniculare. Dr. Vlad Ciurea dezvăluie obiceiul minune care ne dă energie

Medicul Vlad Ciurea a dezvăluit cât de grav ne afectează canicula organismul, dar și care este obiceiul care ne poate ajuta să combatem oboseala resimțită în acasta perioadă.
Alina Costache
14 iul. 2024, 08:24
Cum să combatem oboseala din zilele caniculare. Dr. Vlad Ciurea dezvăluie obiceiul minune care ne dă energie

Prof. dr. Vlad Ciurea subliniază importanța unei sieste de după-amiază, menționând că aceasta este extrem de benefică pentru revitalizarea organismului, mai ales în perioadele de caniculă. În cadrul emisiunii „Sfat de Sănătate” cu Andreea Cigolea, difuzată la Antena 3, medicul a atras atenția asupra faptului că băuturile puternice, cum ar fi cafeaua sau alcoolul, ar trebui evitate pe timpul zilelor toride. Aceasta măsură contribuie la menținerea unei stări optime de sănătate și la prevenirea efectelor negative ale căldurii excesive asupra corpului.

Citește și: Băutura pe care nu este recomandat să o consumi vara. Prof. dr. Vlad Ciurea: „Este periculoasă pentru că influențează decizia cerebrală, distruge neuronii”

„Consimțim un moment la care nu mai dăm randament, O ușoară moțăială, pentru a ne reveni, și puțină apă la temperatura camerei, nu băuturi tari, nu cafele peste cafele, nu duc la nimic bun. Să zicem că o cafea te trezește, dar în același timp se suprasolicită. Nu este bine. Trebuie să ne încadrăm în parametrii pe care îi dă organismul”, a spus renumitul neurochirurg.

„Persoanele mediteraneene au inventat un lucru foarte bun, probabil o să ajungem și noi acolo. Această siestă… După ce ai fost la masă, mergi și stai liniștit puțin! Fie te odihnești, fie dormi, fie stai puțin în casă”, a explicat medicul Vlad Ciurea și cu alte ocazii la Antena 3 CNN.

Potrivit acestuia, canicula afectează întreg organismul, și în special creierul, care nu mai funcționează în parametri optimi.

„Apare deshidratarea, pentru că am scos apa din noi și atunci tot organismul funcționează în apă. Nemaiavând apă, nu mai putem funcționa. Și atunci se mai întâmplă fenomenul de lene, de oboseală, de lentoare, îți vine să adormi pe stradă. Noi nu putem influența clima României, dar putem lupta împotriva caniculei, putem preveni evitând să ieșim la maximul de căldură care este pe bulevardele din București sau în zonele în care avem de lucru. Cel puțin până după ora 17:00-18:00 după amiază”, susține prof. dr. Vlad Ciurea.

Citește și: De ce să nu stai cu capul descoperit sub soare puternic în zilele cu caniculă. Dr. Vlad Ciurea: ”Este ca și cum am expune creierul la un cuptor”

DailyBusiness
Banca Angliei este așteptată să mențină dobânda la 3,75%, în ciuda scumpirii petrolului și gazelor
Spynews
Cutremur puternic de 7,1 grade pe scara Richter! Unde s-a produs | VIDEO
Fanatik.ro
De ce nu are Ion Oblemenco nicio selecție în echipa națională. Răzvan Ioan Boanchiș dezvăluie paradoxul: „A îmbrăcat tricoul împotriva lui Garrincha”
Capital.ro
Șoferii pot fi sancționați la un control în trafic. Cele 3 obiecte care trebuie să se afle obligatoriu în mașină
Playtech.ro
Europa se pregătește pentru cel mai intens val de căldură al verii. Țările în care temperaturile vor ajunge la 46 de grade. Când ajunge canicula în România
Adevarul
Cât costă cinci zile la mare în vârf de sezon. Hotelurile cu servicii all inclusive se mențin în preferințele românilor
wowbiz.ro
El este militarul în vârstă de 26 de ani găsit mort în pădurea Babadag. Fusese dat dispărut
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un bărbat de 34 de ani și-a pierdut viața după ce și-a abandonat soția pe marginea unui drum din Italia. În mașină se afla și fiul lor de 9 ani
iamsport.ro
171 de luni de suspendare și aproape 375.000 de euro amenzi! Verdictul care lovește în plin un club din România
MediaFlux
Bonusuri de până la 12% pentru bugetari. Angajații care vor primi bani în plus în funcție de performanță
stirilekanald.ro
Femeie lovită de trăsnet când făcea plajă: „Soțul ei...
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România