Cum să nu te îngraşi în vacanţă. Cori Grămescu a dezvăluit secretul: „Poţi avea grijă de silueta ta”

Cum să nu te îngraşi în vacanţă. Cori Grămescu, coach de lifestyle și nutriție și antrenor de pilates, ne învață cum să facem față provocărilor din vacanță pentru a nu acumula kilograme în plus și a ne bucura de zilele libere și de preparatele locale.
Alina Costache
13 iul. 2021, 18:30
Cum să nu te îngraşi în vacanţă. Cori Grămescu a dezvăluit secretul:

Cum să nu te îngraşi în vacanţă. Antrenoarea ne sfătuiește în primul rând să ne setăm pentru vacanța de vară niște obiective realiste. Un obiectiv destul de bun pentru concediul de vară este să ne menținem greutatea cu care plecăm de acasă și să încercăm să fim activi 2-3 zile pe săptămână.

Cred cu tărie că viața e mai ales despre bucurie și mâncare bună, însă mereu trebuie să acționăm în concordanță cu ceea ce vrem să realizăm. Metabolismul nostru nu ia pauză doar pentru că plecăm noi în vacanță, de aceea nu trebuie să cădem în capcana confundării senzației de relaxare cu cocktailuri, gustări inutile și alte preparate de-a dreptul nesănătoase.

Chiar dacă ne dorim să încercăm cele mai inedite mâncăruri, cu un pic de disciplină proprie putem să ne bucurăm din plin de vacanță fără a ne pune în pericol obiectivul de a avea un corp armonios și fără kilograme în plus.

Atunci când plecăm în vacanță se pierde avantajul rutinei. Programul fix ne ajută să întărim unele comportamente prin practică și repetiție. În vacanță însă ieșim din mediul familiar și respectarea meselor devine o provocare. Sfatul meu este să ne menținem atenția în zona alimentației, să mâncăm controlat, să avem la fiecare masă cât mai multe legume în farfurie, să nu mâncăm prea gras ori prăjit și să nu abuzăm de alcool.

E bine să nu mănânci dulciuri seara, să bei alcool cu măsură și să compensezi cu câte 2-3 pahare de apă pentru fiecare pahar de alcool consumat. În vacanță ar trebui să consumăm mâncare în preajma nivelului nostru energetic de menținere, să avem majoritatea meselor sănătoase, cu mici tratații din alimentele care ne plac iar ca regulă de bază: 8 din 10 mese ar trebui să fie însă sănătoase și fără ingrediente bogate în calorii”, a declarat Cori Grămescu, fondator al platformei de diete yummdiet.com.

Citeşte şi: 5 diete care NU trebuie urmate. Cori Grămescu vorbeşte despre riscurile dietelor de tipul „slăbire rapidă”

Cum să nu te îngraşi în vacanţă

Activitatea fizică reprezintă și ea un factor cheie pentru a nu ne îndepărta de obiectivele noastre și pentru a ne nu întoarce din vacanță cu kilograme în plus.

Prin mișcare poți avea grijă de silueta ta, bucurându-te în același timp de vacanță. Este nevoie doar de un pic de disciplină! În primul rând este bine să fim cât mai activi, să înotăm cât mai mult, să facem cât mai des plimbări alerte care durează cel puțin 40 de minute și să mergem cât mai mult pe jos. Apoi, ideal ar fi să suplinim antrenamentele fizice pe care le făceam acasă cu activități asemănătoare ce pot fi cu ușurință făcute și în concediu. De exemplu, power walking dimineața, pe stomacul gol, înainte de micul dejun.

Mergi 15-20 de minute în pas alert și apoi încă 10 minute pe malul mării, cu picioarele prin apă. Îți va stimula circulația sângelui și vei profita de aerosolii de dimineață. Poți, de asemenea, să închei ziua cu o plimbare de o oră, în pas mai lent, dar constant.

De asemenea, sportul în propria cameră de hotel, pe plajă sau la sala hotelului compensează excelent excesele culinare sau lâncezitul la soare toată ziua. Recomandarea mea este să apelezi la clase înregistrate on-line sau pe zoom pentru un plus de eficiență și să alegi tipul de antrenament (tonifiere sau cardio) care ți se potrivește cel mai bine”, explică antrenoarea de pilates și nutriționista Cori Grămescu, potrivit Stiripesurse.ro.

DailyBusiness
Biscuiții Petit Beurre retrași din magazinele Supeco din cauza riscului de intoxicație
Spynews
Mihai Albu a ajuns în fața altarului alături de mireasa lui, Elena. Informații în timp real de la cununia religioasă
Bzi.ro
Avertismentul Cristinei Demetrescu pentru Nicuşor Dan: Luna neagră Lilith îl bântuie!
Fanatik.ro
Cel mai mare castel din lume se află la 5 ore de București. Structura defensivă unică în Europa are o arhitectura spectaculoasă
Capital.ro
Regulă pentru cei care vor permis de conducere. Șoferii trebuie să treacă trei teste medicale
Playtech.ro
Ce nu ai voie să pui pe parbriz. Detaliul pentru care şoferii iau amenzi usturătoare
DailyBusiness
34 de studenți români afectați de interdicția SUA pentru studenții străini a Harvard
Adevarul
Obama a început totul, Trump a continuat. Analiza care dărâmă miturile despre politica externă americană
wowbiz.ro
L-am găsit!! Cine este SPP-istul lui Nicușor Dan, care a rupt inima femeilor pe rețelele de socializare: "Noroc cu domnul Președinte..." | EXCLUSIV
Spynews
Andreea Perju și iubitul ei sărbătoresc doi ani de relație. Fotografie rară cu actrița și partenerul ei de viață / FOTO
Spynews
Noi opțiuni la companiile aeriene low-cost. Locuri în picioare în avion, pentru doar 1€
Evz.ro
Femeia din viața lui Iohannis despre care nu s-a vorbit până acum
Ego.ro
Cine este și cum arată singura soră a lui Klaus Iohannis. Acum s-a aflat! FOTO
Prosport.ro
Ce se întâmplă în relația dintre Anamaria Prodan și Ronald Gavril
kanald.ro
Se schimbă legea căsătoriilor în România: Ce trebuie să știe cuplurile care se căsătoresc în 2025
Cancan.ro
Piedone, caz de Dosarele X într-un restaurant din Bragadiru. Cum s-a transformat carnea de porc în… pastramă de oaie!
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Reintroducerea armatei obligatorii chiar de anul viitor. Se dă lege: Trebuie să creştem ritmul
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Triunghiul amoros scandalos continuă. Impresara a aflat că milionarul se căsătorește cu amanta
stirilekanald.ro
Cine este șoferul de 28 de ani care a murit în accidentul de pe Centura de Nord a Craiovei. Era patronul unei cunoscute patiserii din oraș
Diana Sosoaca a rabufnit cand a aflat ca George Simion va contesta rezultatul alegerilor la CCR: „Hai sictir, Iuda!”
MediaFlux
Românii care primesc cel puțin 700 de lei de la stat! Banii nu sunt gratis și trebuie munciți
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Aeroportul unic în lume. E singurul loc de pe Pământ unde poți ateriza în trei țări deodată