Cum scapi de insomnie

Insomnia reprezintă o tulburare a somnului şi se manifestă prin reducerea şi profunzimea lui. Insomnia poate aduce cu ea oboseala cronică şi o scădere a rezistenţei la boli şi infecţii.
Romania TV
16 iul. 2012, 19:13
Cum scapi de insomnie

Iată câteva sfaturi pe care le poţi urma pentru a scăpa de insomnie.

Închide calculatorul. Cu cel puţin o oră înainte de culcare, este recomandat să închizi orice dispozitiv, fie el calculator sau televizor. Este bine să te relaxezi înainte de somn ca să te poţi odihni, scrie unica.ro.

Regula celor 3 S. Patul nu trebuie utilizat la altceva decât dacă începe cu litera S, iar ca variante posibile ar fi: somn, sex sau scrisul în jurnal înainte de culcare. Patul trebuie să fie singurul loc destinat odihnei.

Nu face sport seara. Specialiştii nu recomandă să se facă sport înainte de culcare, deoarece accelerează metabolismul şi provoacă agitaţie. Sportul este bun, însă este recomandat sa fie practicat dimineaţa pentru a-ţi oferi energie pe parcursul zilei.

Un somn liniştit vine cu un pahar de lapte sau un ceai cald. Nutriţioniştii recomandă să se consume un pahar cu lape cald (îndulcit cu miere, după gust) pentru a avea un somn liniştit şi odihnitor.

Citeşte şi Cum să dormi mai bine în nopţile caniculare

DailyBusiness
Salariile președintelui și premierului României ar putea crește MULT odată cu noua lege a salarizării
Spynews
Imaginile care îți sfâșie inima! Tânărul de 19 ani care a murit în accidentul din Brăila, condus pe ultimul drum
Fanatik.ro
S-a confruntat cu o boală gravă, dar a revenit pe micile ecrane. Prezentatoarea are un look nou și fresh
Capital.ro
Lege la bloc. Drepturile pe care toți proprietarii le au. Asociația de proprietari trebuie să răspundă obligatoriu în 10 zile
Playtech.ro
Când scad preţurile la curent. Planul anunțat Ilie Bolojan pentru ieftinirea energiei în România
Adevarul
Imagini șocante într-un autobuz din Piteşti. Bătaie în toată regula între şofer şi o femeie. Mai mulţi pasageri au avut nevoie de îngrijiri medicale
wowbiz.ro
Noi detalii șocante în cazul crimei din Târgu Jiu. Bătrâna ucisă de nepot obținuse ordin de protecție împotriva fiicei sale. Astăzi femeia a făcut scandal cu vecinii: „Voi i-ați dat nas nenorocitei”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
„Nu am mai văzut așa ceva” Semnele ignorate înaintea măcelului din Târgu Jiu. Vecinii au avertizat-o pe bătrână că nepotul plănuiește să o omoare
iamsport.ro
Alexandru Tudor, împușcat la Revoluție: ”Am leșinat și m-au dus la spital. Era vorba să-mi taie picioarele”
MediaFlux
Tentativă de asasinat împotriva lui Emil Constantinescu. Un fost președinte a oprit totul
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți