Cum se recuperează Klaus Iohannis după operaţie

Președintele Klaus Iohannis a plecat la Sibiu şi urmează un tratament riguros, dar se pregătește de deplasare. O comisie de specialiști l-au evaluat pe Klaus Iohannis. Sunt informații care vin direct de la specialiștii care l-au operat pe Președinte.
Romania TV
27 oct. 2018, 07:53
Cum se recuperează Klaus Iohannis după operaţie

„În cursul dimineții vineri președintele României, domnul Klaus Werner Iohannis a fost externat, din Spitalul Universitar de Urgență Militar Central „Dr. Carol Davila” (SUUMC), cu recomandări medicale privind planul de recuperare fizică, elaborat post-operator intervenției artroscopice minim invazive, practicate la umărul stâng”, a anunţat conducerea Spitalului Universitar de Urgenţă Militar Central ” Dr. Carol Davila” pe pagina de Facebook, unde au fost postate şi mai multe fotografii cu şeful statului alături de echipa medicală a spitalului.

O Comisie medicală multidisciplinară i-a făcut preşedintelui Klaus Iohannis un control complet, a fost întocmit un raport medical şi i-au făcut un plan complet privind conduita terapeutică ulterioară. Preşedintele urmează un tratament antiinflamator, stabilit de specialiştii spitalului militar.

Cu toate că a fost operat recent la umăr, preşedintele Klaus Iohannis se pregăteşte de o nouă deplasare. În data de 30 octombrie, preşedintele Klaus Iohannis va participa la reuniunea trilaterală la nivel de şef de stat România – Bulgaria – Austria, care va avea loc la Viena.

„Preşedintele României, domnul Klaus Iohannis, va participa marţi, 30 octombrie a.c., la reuniunea trilaterală la nivel de şef de stat România – Bulgaria – Austria, care va avea loc la Viena, Republica Austria. Întâlnirea va avea loc în vederea asigurării continuităţii între cele trei preşedinţii ale Consiliului Uniunii Europene, dar şi pentru a transmite un mesaj comun cu privire la viitorul Uniunii Europene din partea celor trei şefi de stat”, anunţă Preşedinţia.

Preşedintele Iohannis va avea o întrevedere cu preşedintele Federal al Republicii Austria, Alexander Van der Bellen, şi cu preşedintele bulgarl Rumen Radev, urmată de declaraţii de presă comune.

Discuţiile celor trei lideri europeni se vor concentra pe temele europene de actualitate, în special cele referitoare la viitorul Uniunii Europene. De asemenea, vor fi abordate subiecte legate de actuala preşedinţie austriacă la Consiliul Uniunii, precum şi viitoarea preşedinţie română.

Preşedintele Klaus Iohannis va sublinia interesul României de a colabora cu Austria şi Bulgaria pentru realizarea obiectivului comun de avansare a agendei europene în interesul cetăţenilor Uniunii.

„Totodată, Preşedintele României va menţiona că ţara noastră susţine ideea unei Uniuni puternice, caracterizate prin solidaritate şi coeziune, care promovează politici concrete şi concentrate pe cetăţean. Astfel, pe perioada deţinerii Preşedinţiei la Consiliul Uniunii Europene, România va urmări promovarea unei abordări pragmatice şi a unor obiective fezabile, astfel încât cetăţenii europeni să poată beneficia de rezultate concrete”, precizează Administraţia Prezidenţială.

DailyBusiness
Bolojan răspunde criticilor PSD: „Mi-am respectat mandatul și programul de guvernare”
Spynews
O asistentă de 23 de ani a fost găsită moartă în timpul turei, într-un spital privat din Constanța. Tânăra abia venise la serviciu
Fanatik.ro
Noul terminal de la Băneasa, blocat în licitații. Vecinii din cartierele de lux deja reclamă zgomotul
Capital.ro
Schimbare la eliberarea permisului de conducere. Regula se aplică în toată România. Verificarea se va face direct la ghișeu
Playtech.ro
De ce a fost mai frig în acest weekend decât anunţaseră meteorologii. Fenomenul rar care a avut loc la început de primăvară
Adevarul
Român blocat în Abu Dhabi: „Suntem pe cont propriu, indiferent ce s-ar spune”
wowbiz.ro
Pensia neîncasată înainte de deces în România. Ce se întâmplă cu banii și cine poate intra în posesia lor
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Alertă la granița României! O dronă rusească a pătruns în spațiul aerian românesc, la nord de Sulina
iamsport.ro
Campionul român recunoaște că a avut un trecut dificil: ”Nu îmi e rușine să o spun! Am montat parchet în Italia”
MediaFlux
Casele de Pensii, apel privind recalcularea pensiilor! Instituțiile bat obrazul firmelor care greșesc adeverințele
stirilekanald.ro
VIDEO 28 de elevi din Focșani și profesoarele lor, blocați în Dubai după închiderea spațiului aerian
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj