Curtea de Conturi: Veniturile colectate de ANAF au înregistrat o creştere de 5%, în 2014

Agenția Națională de Administrare Fiscală /ANAF/ a colectat, în anul 2014, la bugetul general consolidat venituri bugetare totale în valoare de 182,546 miliarde de lei, în creștere cu aproximativ 5% ca valori nominale, față de anul anterior, reprezentând 27,38% din Produsul Intern Brut /PIB/, relevă datele Raportului de audit al Curții de Conturi a României privind Contul general anual de execuție a bugetului de stat pe anul 2014.
Iulian Tudor
04 dec. 2015, 10:12
Curtea de Conturi: Veniturile colectate de ANAF au înregistrat o creştere de 5%, în 2014

„În anul 2014, Agenția Națională de Administrare Fiscală a colectat la bugetul general consolidat un volum total de venituri bugetare în valoare de 182.546 milioane lei, reprezentând 27,38% din Produsul Intern Brut al României. Din analiza comparativă a încasărilor ANAF din perioada 2004-2014 se observă că, în termeni nominali, veniturile colectate de ANAF au înregistrat o evoluție ascendentă, determinată în mare măsură de creșterea economiei românești. Instaurarea crizei economice din anul 2008 a condus la o scădere temporară a trendului ascendent al veniturilor colectate de ANAF, astfel încât, la nivelul anului 2008, s-a constatat pentru prima oară o scădere și în termeni nominali a încasărilor ANAF (încasările în sumă de 135.029 milioane lei din anul 2009 au fost cu aproximativ 6% mai mici decât cele din 2008). În ceea ce privește evoluția din anii 2011-2014 se constată o creștere (în termeni nominali) a veniturilor fiscale, ajungându-se în anul 2014 la un nivel de 182.546 milioane lei, ceea ce înseamnă că încasările realizate de ANAF în anul 2014 au depășit cu 5% (în termeni nominali) încasările din anul precedent’, se notează în documentul Curții de Conturi.

Curtea de Conturi: Deficienţe estimate la 1,75 miliarde lei la Ministerul Transporturilor şi la instituţiile subordonate

Potrivit sursei citate, deși în termeni nominali se constată că veniturile colectate de ANAF au înregistrat un trend ascendent în ultimii ani, o analiză mai atentă relevă faptul că încasările ANAF s-au situat la un nivel relativ constant în ultimii 10 ani, în jurul a 27-28% din Produsul Intern Brut (conform estimărilor privind PIB publicate de Institutul Național de Statistică).

De asemenea, în anul 2014, ANAF a colectat 85% din totalul veniturilor bugetului general consolidat, fapt care s-a reflectat într-un nivel superior al veniturilor colectate pentru fiecare dintre cele patru mari bugete: veniturile colectate în valoare de 123,145 miliarde lei la bugetul de stat au depășit cu 4,6% veniturile din anul 2013; veniturile colectate în valoare de 38,845 miliarde lei la bugetul asigurărilor sociale de stat au depășit cu 2,6% veniturile din anul 2013; veniturile colectate în valoare de 1,528 miliarde lei la bugetul asigurărilor pentru șomaj au depășit cu 6,2% veniturile din anul 2013; veniturile colectate în valoare de 19,026 miliarde lei la FNUASS au depășit cu 14,8% veniturile colectate în anul 2013.

Curtea de Conturi:Clădiri şi terenuri aflate în patrimoniul unor ministere, dispărute din acte sau înregistrate cu 1 leu

Raportul Curții de Conturi relevă, de asemenea, că, în anul 2014, impozitele și taxele încasate la bugetul de stat au reprezentat 67,5% din veniturile totale colectate de ANAF. Din totalul veniturilor colectate de ANAF, încasările din TVA au reprezentat 27,9%, accizele 13,1%, impozitul pe venit 12,8%, iar impozitul pe profit 6,7%.

„În ceea ce privește analiza comparativă privind perioada ultimilor 10 ani (2004-2014), se constată că evoluția veniturilor din TVA a fost determinată atât de ușoara relansare a economiei românești (creșterea în termeni nominali a masei impozabile, respectiv a Produsului Intern Brut), cât mai ales de creșterea TVA de la 19% la 24%, operată la 01.07.2010. Trebuie subliniat ca în cursul anului 2013 a avut loc o diminuare a TVA de la 24% la 9% pentru anumite categorii de produse de panificație (pâine etc). În anul 2014, încasările nete din TVA au fost de 7,6% din PIB. Sumele restituite din TVA în anul 2014 au înregistrat valori cu 20% mai mari decât în anul 2013. Celelalte trei categorii de impozite fiscale analizate au înregistrat niveluri constante sau ușor crescute, comparativ cu perioada 2011-2012 (accize — nivel maxim 3,6% din PIB, impozitul pe venit — 3,5% din PIB și impozitul pe profit — 1,8% din PIB)’, conform Curții de Conturi.

Documentul întocmit de Curtea de Conturi a fost realizat în baza rezultatelor misiunilor de audit financiar efectuate atât la nivelul Ministerului Finanțelor Publice, cât și la nivelul ordonatorilor principali de credite ai bugetului de stat.

DailyBusiness
Prognoza meteo 1-6 mai. Temperaturile urcă spre 30°C, urmate de un val de furtuni și răcire brutală!
Spynews
Lele, spulberat de Poliție / Dovada că artistul a ascuns adevărul în scandalul cu Andra Voloș
Bzi.ro
Dezvăluiri emoționante făcute de Andra Măruță: ”M-a luat panica, i-am transmis că sunt însărcinată!”
Fanatik.ro
Victor Ponta, dezvăluirea momentului. Care este povestea pozei de Paște, cu Georgescu și Simion. „Călin s-a supărat!”
Capital.ro
Cea mai mare actriță pe care românii au pierdut-o. Nu poate fi uitată. A lăsat în urmă o carieră remarcabilă
Playtech.ro
Serie de cutremure, în România! Ultimul abia a avut loc, zonele afectate
DailyBusiness
Lovitură de proporții în Europa! Pașapoartele care dispar definitiv. UE le-a declarat ilegale
Adevarul
Cum vede șeful Inscop finala prezidențială: „9 din 10 votanţi PSD l-ar vota pe George Simion şi nu pe domnul Nicuşor Dan”
wowbiz.ro
Anunț de ultimă oră despre fiul Ozanei Barabancea, internat la ATI după ce a făcut infarct la 24 de ani: „Acum...” 
Spynews
Cătălin Moroșanu, mesaj de susținere pentru Mihai Leu. Fostul campion e internat la Spitalul Fundeni, după ce a fost operat / FOTO
Spynews
Cât costă o porție de mici cu muștar și pâine de 1 Mai, în funcție de locul unde îi mănânci. Prețurile variază de la piață la restaurant
Evz.ro
Pozele false aruncate de Elena Lasconi pot răsturna alegerile prezidențiale
Ego.ro
Donald Trump, înșelat de a doua soție chiar cu garda lui de corp! Detalii halucinante
Prosport.ro
Gimnasta a făcut avere din alte activități: „Bărbații mi-au cerut apa în care m-am spălat”
kanald.ro
Cutremur azi-dimineață în România! În ce zonă s-a produs și ce magnitudine a avut seismul
Cancan.ro
Meteorologii Accuweather anunță 14 zile de furtună electrică în București. Pe ce dată vin vijeliile
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
Taxă obligatorie pentru șoferi. Se achită câte 91 de lei, cash sau card. Ai timp maxim 48 ore să plătești
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
De ce a pozat Corina Ungureanu într-o revistă pentru bărbați
stirilekanald.ro
VIDEO Un nou război cumplit stă să înceapă. Premierul unei puteri nucleare a anulat vizita la Putin și a dat ordinul de atac asupra țării vecine!
Meteorologii anunță o lună Mai cum nu a mai fost de mult în România
MediaFlux
Gesturile interzise la alegeri prezidențiale 2025. Recomandările Biroului Electoral Central pentru alegători
Shtiu.ro
Cum se aprinde Lumina Sfântă la Ierusalim? Cum aprinde preotul lumânările fără sursă de foc?
Puterea.ro
Locul din România pe care să nu îl ratezi. Trebuie să ajungi acolo măcar o dată în viață