Cutremur într-o zonă neobişnuită a ţării. S-a simţit în mai multe oraşe

Seismul, care a avut loc la ora 19:51:20 (ora locală a României), s-a produs în judeţul Brăila. Magnitudinea acestuia a fost de 3,3, arată datele Institutului Național de Cercetare-Dezvoltare pentru Fizica Pământului.
Alina Costache
06 apr. 2024, 20:39
Cutremur într-o zonă neobişnuită a ţării. S-a simţit în mai multe oraşe

Deşi a fost un cutremur slab, acesta stârneşte îngrijorare dat fiind faptul că s-a produs într-o zonă în care seismele nu sunt foarte întâlnite.

În ziua de 06 Aprilie 2024, la ora 19:51:20 (ora locală a României), s-a produs în MUNTENIA, BRAILA un cutremur slab cu magnitudinea ml 3.3, la adâncimea de 10.0 km.

Cutremurul s-a produs în apropierea următoarelor oraşe: 7km N de Braila, 14km SV de Galati, 68km V de Tulcea, 68km V de Izmayil, 73km SE de Focsani, 90km E de Buzau, 97km NE de Slobozia”, anunță INFP.