Cutremur puternic în Taiwan. Clădiri prăbuşite, peste 100 de oameni prinşi sub dărâmături. Cel puţin 4 morţi şi 225 de răniţi

Un cutremur puternic cu o magnitudine de 6.4 a provocat prăbuşirea mia multor clădiri în oraşul Hualien, scrie BBC, preluat de News.ro. Autorităţile au raportat peste 100 de oameni prinşi sub dărâmături.
Romania TV
06 feb. 2018, 17:48
Cutremur puternic în Taiwan. Clădiri prăbuşite, peste 100 de oameni prinşi sub dărâmături. Cel puţin 4 morţi şi 225 de răniţi

UPDATE: Operaţiunile de căutare a supravieţuitorilor au continuat, miercuri, în Taiwan după cutremurul cu magnitudinea 6 care s-a produs în largul coastei estice a ţării şi în urma căruia cel puţin patru persoane şi-au pierdut viaţa iar alte 225 au fost rănite, informează DPA.

UPDATE Peste 100 de persoane au rămas blocate în mai multe clădiri avariate de cutremurul cu magnitudinea de 6,4 grade pe Richter, care s-a produs marţi în Taiwan, au informat surse ale insulei citate de EFE.

Una din clădirile cele mai afectate este hotelul Tongshuai (Marshall) care s-a prăbuşit, în timp ce Spitalul naţional din Hualien (estul insulei) a rămas înclinat parţial după cutremur, potrivit datelor Centrului de Gestionare a Urgenţelor.

La Hualien – localitatea cea mai afectată – străzile, bulevardele şi în general infrastructura au fost grav avariate cu gropi deschise în caldarâm, miros de gaz în aer şi trafic suspendat pe autostrada Su Hua şi pe podul Hualien, potrivit sursei.

În alte locuri ale insulei, mai ales în districtul Yilan şi în New Taipei, o mare parte dintre clădiri au fost afectate, fără să existe informaţii despre persoanele prinse în interior.

Cutremurul s-a produs la 23:50 ora locală (15:50 GMT) şi a avut epicentru 21 km nord-est de portul Hualien, a precizat Institutul geologic american (USGS).

Potrivit USGS, înainte de cutremurul de azi s-au înregistrat 94 de seisme de mai mică intensitate în cursul zilei de sâmbătă, iar duminică s-a produs un alt cutremur în apropiere cu o magnitudine de 5,8 grade pe Richter.AGERPRES/(AS – editor: Mihaela Nicolaescu, editor online: Anda Badea)

 

Cutremurul s-a produs la ora locală 23:50, la 20 de km de coasta de est a insulei.

Fotografiile postate pe reţelele sociale arată pagube semnificative produse la drumuri şi clădiri înalte.

Serviciile de urgenţă încearcă momentan să elibereze oamenii captivi într-un hotel care s-a dărâmat parţial.

Taiwanul este situat în apropierea unei îmbinări a două plăci tectonice iar din această cauză au loc des cutremure.

În urmă cu doi ani, un cutremur cu aceeaşi magnitudine a provocat moartea a 116 persoane.

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Mama Mihaelei Rădulescu s-a stins din viață! Vedeta a revenit de urgență în România
Fanatik.ro
Ce obsesie are Simona Halep, după retragerea din tenis. A dezvăluit totul abia acum
Capital.ro
Doliu în presa din România. O jurnalistă s-a aruncat de la etajul 7 și a murit. Ce mesaj a postat înainte: Dă-mi, Doamne…
Playtech.ro
Facturile la gaze cresc din nou. Cât vor plăti în plus românii din 2026
Adevarul
Cine erau tinerii morți în accidentul din Bacău. Urmau să anunțe de Crăciun că vor avea un copil
wowbiz.ro
Primele imagini cu Mihaela Rădulescu, la capela unde este depus sicriul mamei sale. A venit de la Monaco cu o zi înainte de înmormântare, după un zbor cu întârziere | EXCLUSIV
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Ultimul mesaj postat de Mălina, tânăra de 27 de ani care și-a găsit sfârșitul după ce ar fi căzut de la etajul 7 al unui bloc din Oradea. Era jurnalistă și pasionată de fotografie
iamsport.ro
Incredibil! Câți bani a câștigat, de fapt, fostul jucător al FCSB la Survivor: ”Nu a meritat! Am suferit rău de tot”
MediaFlux
Cum îți poate bloca ANAF contul. Când riști poprire sau sechestru
stirilekanald.ro
Profesoară de 31 de ani, înjunghiată mortal de un elev din clasa a VIII-a! Un copil de numai 4 anișori a rămas acum orfan
DOLIU! A MURIT! PEPE „drum bun printre stele”… vestea a venit ca un trăznet