Dacian Cioloş, după decizia CEDO în cazul Kovesi: Fostul Guvern PSD, în frunte cu Tudorel Toader, au dus România în acest punct jenant

Dacian Cioloş, preşedintele PLUS, a declarat că fostul Guvern PSD, în frunte cu Tudorel Toader, trebuie "să plătească pentru încercarea de a subjuga Justiția", făcând referire la verdictul CEDO în cazul Laurei Codruţa Kovesi. Fostul premier a menţionat că nu se bucură atunci când România pierde procese la Curtea Europeană a Drepturilor Omului, precum cel intentat de fosta şefă a DNA.
Romania TV
05 mai 2020, 10:19
Dacian Cioloş, după decizia CEDO în cazul Kovesi: Fostul Guvern PSD, în frunte cu Tudorel Toader, au dus România în acest punct jenant

Liderul PLUS a reacţionat, marţi, după ce judecătorii CEDO i-au dat câştig de cauză Laurei Codruţa Kovesi care a contestat revocarea sa din funcţia de procuror-şef al Direcţiei Naţionale Anticorupţie.

„Nu mă pot bucura când statul român pierde procese la CEDO, cum s-a întâmplat azi în cazul revocării Laurei Codruța Kovesi.

Însă în spatele statului român, în acest caz, sunt niște politicieni iresponsabili, identificabili, cu nume și cu funcții. Cei din fostul Guvern PSD, în frunte cu Tudorel Toader, au dus România în acest punct jenant. Trebuie să-i știe toată lumea, iar în final să plătească pentru încercarea de a subjuga Justiția, timp de aproape patru ani, prin toate mijloacele, multe ilegale.

Acești oameni au fost iresponsabili în funcții publice, iar acest lucru l-am reclamat în toți anii din urmă. De la încălcarea drepturilor fundamentale ale cetățenilor până la cheltuieli nejustificate ale banilor publici. Acestea nu sunt simple greșeli de guvernare ci ticăloșii premeditate cu consecințe grave asupra României”, a scris Dacian Cioloş, pe pagina sa de Facebook.

Laura Codruţa Kovesi a câştigat procesul la CEDO împotriva României. Fosta şefă a DNA a contestat decizia de revocare din funcţie

DailyBusiness
Mihai Daniel Dragu, expert in drone, vine cu o ipoteză șocantă. Drona care a explodat în portul Constanța a fost permanent în controlul ucrainenilor
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Cum a fost surprinsă Ivana Knoll, frumoasa fană a Croației, pe străzile din SUA, înainte de meciul țării sale cu Anglia de la Cupa Mondială
Capital.ro
Programul „Viața la țară” devine lege: sprijin pentru gospodării și turism rural
Playtech.ro
Card sau cash? Metoda de plată care te face să cheltui mai mulţi bani în fiecare lună
Adevarul
De ce războiul din Iran înseamnă pentru SUA o înfrângere mai severă decât în Vietnam. Explicațiile unui expert
wowbiz.ro
A murit Lucian Isar, cunoscut și ca Lucică Diamanta! Bărbatul s-a stins la doar 44 de ani din cauza unei boli autoimune
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un bărbat de 69 de ani și-a pierdut viața după ce a mâncat o bucată de brânză. Soția i-o oferise cadou de Ziua Îndrăgostiților
iamsport.ro
”Am fost pur și simplu un idiot!”. Legenda României regretă decizia luată în privința naționalei: ”Eram foarte impulsiv, foarte orgolios, am greșit”
MediaFlux
Lista completă a miniștrilor din Guvernul Veștea. Care sunt surprizele înainte de depunerea listei în Parlament (Surse)
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?