Dan Barna crede că ar putea avea dosar la DNA: „Constat doar cu surpriză o suprapunere fix peste perioada campaniei electorale”

Liderul USR, Dan Barna, a declarat într-un interviu în exclusivitate pentru Europa Liberă, că, în ultimele zile, furnizorii din perioada în care era consultant pentru mai multe proiecte cu fonduri europene au primit solicitări și întrebări din partea DLAF.
Romania TV
05 nov. 2020, 20:41
Dan Barna crede că ar putea avea dosar la DNA:

Președintele USR crede că subiectul ar putea să reapară în timpul campaniei pentru parlamentare, deoarece, în ultimele zile, DLAF a adresat o serie de solicitări și întrebări către furnizorii săi din perioada de consultant pentru proiecte cu fonduri europene. El a mai declarat că subiectul a apărut în campania pentru prezidențiale și se așteaptă să apară acum că începe campania pentru parlamentare. Crede asta și pentru că DLAF a făcut niște pași în această anchetă fix în ultima perioadă: „Probabil, va fi din nou un spectacol mediatic legat de asta. Nu aș fi surprinsă să văd că din nou se va mai inventa vreun dosar imaginar pentru a fi folosit doar în comunicare… Constat doar cu surpriză o suprapunere fix peste perioada campaniei electorale, ceea ce ridică semne de întrebare”.

Anul trecut, RISE Project a scris despre proiectele europene de care s-a ocupat Dan Barna până să intre în politică și de aici a pornit și investigația DLAF.

El a insistat că proiectele sale au fost verificate la nivel european și nu s-a găsit nimic în neregulă. A punctat, de asemenea, că în atâtea luni de la începerea investigației nu a primit întrebări de la autorități. Și s-au făcut demersuri abia acum, în prag de alegeri parlamentare.

Dan Barna a lăsat de înțeles că nu ar fi exclus ca, în urma verificărilor DLAF, să existe un dosar pe numele său la DNA.

„Nu există un astfel de dosar, dacă se va întâmpla lucrul acesta toată lumea va trage concluziile necesare legate de acest calendar cel puțin bizar. După campania electorală, de la finalul campaniei electorale pentru prezidențiale, nu s-a mai întâmplat absolut nimic”, a spus Dan Barna, pentru Europa Liberă.

 

DailyBusiness
Salariile președintelui și premierului României ar putea crește MULT odată cu noua lege a salarizării
Spynews
A murit un celebru interlop român din garda veche! Familia lui este în stare de șoc
Fanatik.ro
Care e legătura dintre contractul de lobby de 3,4 milioane de dolari cu o firmă americană și dorința lui Nicușor Dan de a se întâlni cu Donald Trump
Capital.ro
Pensii străine în Italia: regim de 7% și locuințele de 1 euro. Ce trebuie să știe pensionarii din Diaspora
Playtech.ro
Cum poți deveni chef în România. Cât costă cursurile și cât poți câștiga în această meserie
Adevarul
Greșelile absolut aberante care au schimbat cursul istoriei. Deciziile de neînțeles ale unora dintre cei mai mari lideri
wowbiz.ro
Răsturnare de situație în cazul crimei din Bihor! Tatăl Alisiei a făcut publice ultimele mesaje ale adolescentei ucise: „Nu mă lasă în pace”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Numărul cazurilor de hantavirus crește alarmant! Ce spun specialiștii Organizaţiei Mondiale a Sănătăţii
iamsport.ro
Emil Grădinescu acuză interferența Rusiei la Eurovision: ”E mâna Moscovei!” + Laude la adresa Alexandrei Căpitănescu: ”Lumea a mai uitat de manelele care ne otrăvesc sufletul și mintea”
MediaFlux
Pregătiri de război cu rușii la ”Poarta Focșani”. Trupele sunt gata să lupte ”chiar din această noapte”
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți