Dan Diaconescu, campanie murdară la alegerile europarlamentare. Este acuzat de şantaj şi ameninţări

Dan Diaconescu, campanie murdară pentru euroalegeri! În goana disperată pentru a câștiga un mandat de eurodeputat care l-ar scăpa de problemele din justiție, Dan Diaconescu nu se dă în lături să mintă alegătorii sau să se folosească de Gigi Becali, transmite România TV. Mai mult, Diaconescu este acuzat că îi şantajează şi ameninţă chiar pe susţinătorii partidului său.
Romania TV
30 apr. 2014, 09:17
Dan Diaconescu, campanie murdară la alegerile europarlamentare. Este acuzat de şantaj şi ameninţări

Astfel, mai mulţi români din Italia susţin că sunt şantajaţi de susţinătorii lui Diaconescu. Acest lucru ar avea loc după ce aceştia ar fi dat bani pentru a putea urmări televiziunea lui Dan Diaconescu. Mai precis, aceştia nu au mai beneficiat de serviciile de televiziune, iar oamenii lui Diaconescu sunt acuzaţi că ar face presiuni ca păgubiţii să nu depună plângeri.

Acesta îi ameninţă că vor rămâne fără serviciu dacă vorbesc prea mult despre manevrele sale. „Dan Diaconescu duce o campanie murdară în Italia. Când OTV emitea pe Romit TV, a apelat la românii din diaspora să doneze bani pentru plata transmisiei prin satelit. El n-a plătit nimic şi Romit TV a rămas fără licenţă. Apoi, de Paşte, a promis să ofere dulciuri unor copii dintr-un cămin şi nu s-a mai dus”, susţin foştii telespectatori ai lui Diaconescu, citaţi de cei de la Ziarul Ring.

În schimb, Dan Diaconescu a negat vehement aceste acuzaţii. „Sunt tâmpenii! Romit TV îmi aparţine. În Italia avem OTV şi Romit TV, pe care guvernul român vrea să le închidă de şase luni şi face diligenţe pe lângă guvernul italian. Nu cred că există aceste acuzaţii. (…) În Italia sunt trei milioane de români revoltaţi cu care sperăm să câştigăm alegerile”, a declarat patronul media.

Acuzaţia de şantaj pare să îl urmărească pe Dan Diaconescu. Afaceristul are o condamnare de 3 ani cu executare, după ce el şi un apropiat au încercat să scoată 200.000 de euro de la un primar arădean şi de la un om de afaceri. Cei doi i-au ameninţat pe aceştia că vor face dezvăluiri la OTV dacă nu primesc banii ceruţi. Condamnarea lui Diaconescu nu este însă definitivă.

DailyBusiness
Radu Miruță avertizează după scandalul ploșnițelor de la metrou: „Cei responsabili vor pleca, vor plăti sau vor ajunge la Parchet”
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Niponii l-au distrus pe Istvan Kovacs, deși Japonia a câștigat cu 4-0: „Ce rușine de arbitru! Concediați-l!”
Capital.ro
Bulgaria, la un pas de blocaj în UE: numele patriarhului Kirill aprinde o dispută neașteptată
Playtech.ro
Problema de matematică de clasa a III-a pe care puțini internauți o rezolvă. „Câți bani îi mai rămân Mariei după toate cumpărăturile?”
Adevarul
Ce s-ar întâmpla dacă Putin nu ar mai conduce Rusia. Răspunsul unui politolog de la Princeton: „Întregul cerc din jurul lui este format din ultranaționaliști”
wowbiz.ro
Afecțiunea de care suferă Cheloo. Rapperul a dezvăluit chiar el ce problemă are
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Băiețel de trei ani, înecat în piscina familiei. Deși purta vestă, nu a mai putut fi salvat: „L-am pierdut mult prea devreme”
iamsport.ro
Hagi confirmă ”absența importantă” a României de la CM 1994: ”Aveam nevoie de unul ca el. Am fi fost mai puternici”
MediaFlux
Încep recrutările la SRI. Salariile pornesc de la 7.500 lei. Ce posturi sunt disponibile
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?