Dăncilă este categorică: Exclud din start o candidatură la alegerile prezidenţiale

Premierul Viorica Dăncilă a spus, luni seara, la TVR, că exclude o candidatură la alegerile prezidenţiale din toamna acestui an şi crede că poate ajuta mai bine candidatul PSD din postura de prim-ministru.
Romania TV
10 iun. 2019, 19:48
Dăncilă este categorică: Exclud din start o candidatură la alegerile prezidenţiale

Dăncilă a afirmat, într-o emisiune la postul public de televiziune, că acela care va fi desemnat candidatul PSD la prezidenţiale va avea o şansă în plus, va avea sprijinul conducerii partidului şi al premierului.
 
„Cred că candidatul nostru are o şansă în plus. Şansa că suntem la guvernare şi că putem în continuare să le punem în practică măsurile din programul de guvernare, faptul că are în spate un partid bine organizat, un partid puternic chiar dacă am pierdut o bătălie, dar nu am pierdut războiul şi că candidatul pe care îl va avea Partidul Social Democrat va şti să adune în jurul lui toate organizaţiile din teritoriu, va avea sprijinul conducerii partidului şi a primului ministru”, a afirmat Dăncilă, conform News.ro.
 
Ea a precizat că acela care va fi candidatul PSD nu trebuie să fie neapărat un om de partid, acest lucru urmând să fie stabilit în cadrul Comitetului Executiv.

Citeşte şi: Viorica Dăncilă, după „era Dragnea”: Am regretat că nu am luat atitudine atunci când trebuia să o fac
 
„Nu trebuie să fie neapărat un om de partid, dar acest lucru îl vom stabili tot în Comitetul Executiv Naţional. Dacă Comitetul Executiv Naţional consideră că trebuie să mergem cu o colegă sau un coleg din membru de partid, vom face sondaje astfel încât să mergem cu cel care este cel mai bine plasat în sondaje”, a spus premierul.
 
Întrebată dacă va candida la alegerile prezidenţiale, Dăncilă a spus: „Exclud din start. Pentru că deja sunt prim-ministru, candidez la funcţia de preşedinte al Partidului Social Democrat. Cred că cu aceste două funcţii pot ajuta mult mai bine o candidată sau un candidat la prezidenţiale”.
 
Dăncilă spune că le-a transmis colegilor că trebuie să meargă pe ideea că vor câştiga alegerile prezidenţiale.
 
„Eu cred că dincolo de orgolii trebuie să facem ceea ce este bine şi să oferim cât mai multe şanse partidului dincolo de persoane. Trebuie să oferim şanse partidului să aibă un rezultat foarte bun şi de ce nu, să câştigăm alegerile prezidenţiale. Pentru că eu le-am spus colegilor şi cred în acest lucru: noi trebuie să mergem cu ideea că vom câştiga alegerile prezidenţiale, trebuie să avem încredere în noi şi eu cred că toţi avem încredere în noi că putem obţine acest lucru. Dacă noi nu credem în noi, nu putem să le cerem altora să aibă încredere în noi”, a afirmat Dăncilă.

DailyBusiness
Radu Miruță avertizează după scandalul ploșnițelor de la metrou: „Cei responsabili vor pleca, vor plăti sau vor ajunge la Parchet”
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Istvan Kovacs a aplicat noua regulă FIFA, iar fanii au început să huiduie chiar sub privirile lui Gianni Infantino
Capital.ro
Liderii UE intră în negocieri tensionate privind bugetul 2028-2034 înainte de summit
Playtech.ro
Povestea Cazinoului din Mangalia, o perlă a litoralului. Clădirea care a scris istorie se vinde acum cu aproape 5 milioane de euro
Adevarul
Ce s-ar întâmpla dacă Putin nu ar mai conduce Rusia. Răspunsul unui politolog de la Princeton: „Întregul cerc din jurul lui este format din ultranaționaliști”
wowbiz.ro
Răzvan Lucescu a izbucnit în lacrimi atunci când a vorbit despre tatăl său! Nu poate trece nici acum peste pierderea suferită: „E greu de acceptat”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Claude Guillemot, cofondator Ubisoft, și-a pierdut viața în urma prăbușirii unui avion de mici dimensiuni, în Franța
iamsport.ro
Hagi confirmă ”absența importantă” a României de la CM 1994: ”Aveam nevoie de unul ca el. Am fi fost mai puternici”
MediaFlux
Încep recrutările la SRI. Salariile pornesc de la 7.500 lei. Ce posturi sunt disponibile
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?