Daniel Cioabă, după o vizită la Paris: Problemele cu cerşetoria sunt de domeniul trecutului

Preşedintele Centrului Creştin al Romilor, Daniel Cioabă, a declarat, joi, după o vizită la Paris, că a văzut "romi care trăiesc în barăci din cartoane", dar susţine că "problemele cu cerşetoria sunt de domeniul trecutului", deşi recunoaşte că "în jur de o sută de persoane au probleme cu furatul".
Filip Stan
21 nov. 2013, 18:48
Daniel Cioabă, după o vizită la Paris: Problemele cu cerşetoria sunt de domeniul trecutului

Daniel Cioabă, care a făcut o vizită la Paris la finalul săptămânii trecute, a declarat, joi, într-o conferinţă de presă, că a discutat cu mai multe oficialităţi locale şi cu reprezentanţi ai Poliţiei şi a vizitat locurile în care trăiesc romii din zona Parisului, relatează Mediafax.

Am văzut romi care nu sunt integraţi. Trăiesc în nişte barăci din cartoane făcute, dar am văzut şi colonii unde romii sunt aproape integraţi. Trăiesc în nişte containere, la un nivel de lux de 3-4 stele„, a spus Daniel Cioabă.

Acesta a afirmat însă că, la Paris, „cerşetoria este de domeniul trecutului”.

Ce am văzut acolo, în Paris, nu este adevărat cum se vorbeşte aici. Problemele cu cerşetoria sunt de domeniul trecutului. Nu mai există romi cerşetori în Franţa. Problema cu furatul… Într-adevăr, sunt nişte persoane. Foarte puţine, în jur de o sută de persoane. Pentru ei, nu ar trebui să sufere ceilalţi 18.000 care sunt în Paris„, a mai declarat Cioabă.

Acesta a afirmat că romii din colonii trăiesc, în general, din vânzarea fierului vechi, dar sunt şi mulţi dintre ei care lucrează ca şoferi, electricieni auto sau în alte domenii, câştigând însă mult mai puţin decât francezii care lucrează în aceleaşi domenii.

CITEŞTE ŞI Sute de romi au trecut fraudulos graniţa dintre SUA şi Mexic cu ajutorul interlopilor din Craiova

Daniel Cioabă a mai spus că reticenţa francezilor faţă de romi ţine de faptul că „le este teamă că romii le iau locurile de muncă”.

„Eu cred că francezii fac presiuni asupra romilor de acolo pentru că le este teamă că le iau locurile de muncă. Le este frică, pentru că romii s-au dus acolo să muncească. Romii lucrează şi cu doi euro pe oră, nu ca francezii cu şapte – opt euro pe oră. Un şofer câștigă aproximativ 1.300 de euro, mai puţin decât un francez”, a mai spus Daniel Cioabă.

Acesta a precizat că a avut o discuţie şi cu reprezentanţi ai Ministerului de Interne din Franţa şi a cerut ca romii care au probleme cu legea să „fie traşi la răspundere” şi „să suporte consecinţele”.

DailyBusiness
Trump mobilizează industria privată pentru a-și consolida superioritatea tehnologică în programele spațiale
Spynews
Ultimele cuvinte ale lui Cătălin Măruță în calitate de prezentator al emisiunii! De abia a putut să vorbească de lacrimi
Fanatik.ro
Ce mănâncă, de fapt, sportivii în cele șase sate olimpice în care sunt cazați. Preparatul gustos adorat și de români e la mare căutare: ”Cel mai bun pe care l-am mâncat vreodată”
Capital.ro
Călin Georgescu trage semnalul de alarmă. Avertismentul fostului candidat: Taxe mici sau deloc. România trebuie să producă
Playtech.ro
Cât timp se coace un chec la airfryer. Diferențe importante față de cuptorul clasic
Adevarul
Individul misterios care știa tot ce mișcă și se vorbește în România. Povestea incredibilă a „geniului rău” din spatele lui Cuza, omul care a organizat primul serviciu de spionaj și informații modern românesc
wowbiz.ro
Ultimele cuvinte ale kinetoterapeutului Alin Neacșu. Mesajul din biletul de adio găsit în cabinetul său din Pitești
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Ce s-a întâmplat cu trupul bărbatului găsit mort în curtea spitalului d... Vezi mai mult
iamsport.ro
Giovanni Becali, îndurerat de ce s-a ales de relația sa cu fostul mare jucător român: ”Era copilul nostru! Niciodată nu s-a mișcat fără mine, nu știu ce s-a întâmplat”
MediaFlux
Atac cu grenadă în Franța. Haos total într-un salon de înfrumusețare
stirilekanald.ro
Primele dezvăluiri făcute de criminalul de 13 ani în cazul uciderii lui Mario: „Mă teroriza”
Top 5 sloturi Yggdrasil