Daniel David și-a dat DEMISIA. Ministrul Educaţiei nu a acceptat să taie fonduri şi locuri bugetate de la universităţi. Cine îl va înlocui

Daniel David și-a dat demisia din Guvernul României cu doar trei zile înainte de Crăciun, anunță România TV.
Marius Gherghe
22 dec. 2025, 20:46
Daniel David și-a dat DEMISIA. Ministrul Educaţiei nu a acceptat să taie fonduri şi locuri bugetate de la universităţi. Cine îl va înlocui

Daniel David şi-ar fi trimis demisia la cabinetul premierului, însă nu a primit nici un răspuns până la acest moment. Potrivit surselor România TV, acesta  nu ar fi fost de acord să taie fonduri și locuri bugetate de la universități.

Pe de altă parte, după ce a efectuat deja reduceri de cheltuieri, Daniel David nu este de acord cu un buget de austeritate!

Daniel David era în fruntea Ministerul Educației din decembrie 2023, fiind numit de Marcel Ciolacu. Ulterior, a fost păstrat și în executivul condus de Ilie Bolojan, care a intrat în funcție în iunie 2025.

Înainte de preluarea funcției de ministru, Daniel David a fost rector la Universitatea Babeș-Bolyai din Cluj-Napoca. Potrivit surselor HotNews, Marilen Pirtea este în acest moment luat în calcul pentru a fi succesorul lui Daniel David. Pirtea este deputat PNL aflat la al treilea mandat. Din 2012, el este și rector al Universității de Vest din Timișoara.

Citeşte şi: Ministrul Educației a semnat ordinul! Elevii vor primi mai puține teme pentru acasă, profesorii sunt revoltați

Ministrul Educaţiei a vorbit public despre dorința de a pleca din funcție, duminică, 21 decembrie 2025, la TVR Info.

„Eu vă spun sincer, eu am venit cu un orizont de câteva luni. până în luna mai când trebuia aşezată instituţia prezidenţială şi stabilizată ţara. Din mai am venit cu ideea că rămân până când începe şcoala, pentru a ajuta trecerea ţării prin evaluările internaţionale, că arăta foarte rău ca un ministru al celui mai mare sistem bugetar să plece şi nu ştiam cum o să înceapă şcoala după măsurile fiscal-bugetare. După aceea, ideea era că rămân până când Comisia Europeană face evaluarea globală şi o să ne spună că lucrurile sunt ok, fondurile europene nu sunt blocate şi ţara este stabilă”, a spus Daniel David.

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Una dintre cele mai așteptate nunți din showbiz a avut loc înainte de Crăciun! Două vedete s-au căsătorit în mare secret
Fanatik.ro
Universitatea Craiova, campioană de toamnă după 35 de ani! Oltenii au câștigat ultimul titlu după ce au încheiat anul 1990 pe locul 1
Capital.ro
O legendă a muzicii rock a plecat să colinde îngerii de Crăciun. Era cunoscut și iubit de toată lumea. Succesul său nu a cunoscut limite
Playtech.ro
În ce zile se merge la colindat. Ce se face din 24 decembrie până la Anul Nou
Adevarul
Gastroenterolog: „Aceasta este gustarea pe care aș vrea s-o evite toată lumea”. Alternative sănătoase
wowbiz.ro
Ce a apărut în locul in care Mălina Guler și-a dat ultima suflare. Ipoteze șocante circulă pe internet: „Ar fi căzut 15-20 de persoane din acel bloc… au mai murit 3”
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
EXCLUSIV Denise Rifai, pregătită pentru viața în doi! Vedeta Kanal D ne-a dezvăluit planurile sale pentru 2026: „A venit momentul”
iamsport.ro
Ministrul care l-a criticat public pe David Popovici și-a prezentat demisia la solicitarea premierului Ilie Bolojan
MediaFlux
Cu cât va crește prețul RCA în 2026. Anunțul și explicațiile ASF
stirilekanald.ro
Rusia anulează acordul militar cu România. Schimbare majoră care declanșează alerta în NATO
DOLIU! A MURIT! PEPE „drum bun printre stele”… vestea a venit ca un trăznet