Dănuț Lupu rupe tăcerea despre condițiile din închisoare: „Dacă mănânci o lună de la penitenciar, dai colțul! Dar trebuie să ai și bani. La Marriott mănânci mai ieftin”

Dănuț Lupu, fostul mare jucător al celor de la Rapid și Dinamo, a făcut dezvăluiri despre condițiile din penitenciar. Fost mijlocaș a povestit experiența lui de șase luni din spatele gratiilor, de la penitenciarul Rahova.
Alina Costache
18 apr. 2024, 10:10
Dănuț Lupu rupe tăcerea despre condițiile din închisoare:

Dănuț Lupu a fost condamnat la șapte luni și zece zile de închisoare, după ce a condus fără permis.

„Condițiile din închisoare? Pfff. Ca la pușcărie! Totuși, singurul lucru care cred eu că e total aiurea e mâncarea, în rest e OK. În celula în care am stat eu, la deschiși, era OK. Ai televizor, frigider. Bine, dacă faci abstracție că stai 24 de ore din 24 în cameră. Aici, pe secția opt și nouă, sunt OK, dar dacă vă duceți pe secția doi, trei, patru vă ia capul”, a spus Dănuț Lupu.

Dănuț Lupu a mai spus că el primea pachet de fiecare dată, când se afla în închisoare.

„Dacă mănânci o lună de la penitenciar dai colțul. E părerea mea! De aceea, eu primeam pachet. Dar ai magazin acolo. În fiecare săptămână poți să-ți cumperi tot ce îți dorești. Dar trebuie să ai și bani. Să mă scuze doamna Rodica, dar are niște prețuri… La Marriott mănânci mai ieftin decât la doamna Rodica. Vorbesc foarte serios! Lumea n-are altă soluție, trebuie să cumpere. O dată la lună poți să primești și pachet de acasă”, a mai spus el.

Citește și Vești bune pentru milioane de români! Metoda prin care să „pui mâna” pe o pensie uriașă. Simona Bucura Oprescu: „Am venit cu aceste puncte de stabilitate”

„Dacă ai bani, poți să stai liniștit! Dar dacă ai 40 de milioane salariu și soție acasă, nu supraviețuiești. Îți trebuie 25-30 de milioane pe lună în închisoare. Dacă mai și fumezi, te duci în 4.000 de lei, deci nu-ți rămâne nimic”, a completat fostul mijlocaș.

Dănuț Lupu: „La Rahova sunt ploșnițe, nu sunt șobolani”

În ceea ce privește condițiile din penitenciar, Dănuț Lupu a spus că „apă caldă aveam, iar iarna a fost OK, n-a fost frig”.

„Dar în penitenciarul vechi încă mai sunt probleme. Încă mai sunt ploșnițe… Șobolani sunt la Poarta Albă, la Rahova, unde am fost eu, nu sunt șobolani”.

În închisoare, țigările sunt monedă de schimb între deținuți. „Eu nu mai fumez de opt, nouă ani. Țigara e monedă de schimb, foarte multă lume care fumează, dar e amărâtă și n-are bani”, a mai spus el.

Citește și Orașul din România unde primăria oferă o stradă cetățenilor. Ce trebuie să facă pentru a o primi

DailyBusiness
Salariile președintelui și premierului României ar putea crește MULT odată cu noua lege a salarizării
Spynews
Imaginile care îți sfâșie inima! Tânărul de 19 ani care a murit în accidentul din Brăila, condus pe ultimul drum
Fanatik.ro
Scandal în Dinamo – FCSB! Un copil, fan al roş-albaştrilor, evacuat de jandarmi din mijlocul fanilor dinamovişti. Video
Capital.ro
Bani în plus la pensie. Pensionarii ar putea primi cu până la 480 de lei în plus de la 1 ianuarie. Care e condiția
Playtech.ro
Se schimbă modul de taxare a gunoiului în București. Cine va plăti mai mult și cine ar putea plăti mai puțin
Adevarul
Un angajat al primăriei a găsit din întâmplare lingouri de aur de 40.000 de euro în timp ce tundea iarba
wowbiz.ro
Primele măsuri după ce o dronă s-a prăbușit în Galați, anunțate de Nicușor Dan: „Consulul Rusiei de la Constanţa a fost declarată persoană non grata, iar consulatul se va închide”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Când vor putea reveni acasă locatarii blocului lovit de dronă în Galaţi! Oameni vor fi ajutați de stat pentru reparaţia apartamentelor
iamsport.ro
Gigi Becali l-a văzut la Sfânta Liturghie și i-a zis direct: ”Vreau să lucrezi pentru mine!”
MediaFlux
Rusia face un anunț de ultimă oră! Putin ia măsuri după drona căzută la Galați
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți