Datoria guvernamentală a crescut cu aproape 10 miliarde de lei în primele opt luni

Datoria administraţiei publice a scăzut uşor în primele opt luni ale anului, ajungând la 34,7% din PIB, în august 2018, faţă de 35,1% din PIB în decembrie 2017, însă, în termeni de valoare, datoria guvernamentală a crescut la 310,86 miliarde de lei, la finalul lunii august, de la 301,158 miliarde de lei la sfârşitul lunii decembrie a anului trecut, potrivit datelor publicate de Ministerul Finanţelor Publice.
Romania TV
18 nov. 2018, 14:01
Datoria guvernamentală a crescut cu aproape 10 miliarde de lei în primele opt luni

O mare parte din datorie, respectiv peste 302,397 miliarde de lei, este pe termen mediu şi lung. Titlurile de stat reprezintă circa 252,39 miliarde de lei.

După valute, 155,54 miliarde lei reprezintă datoria în lei, 125,782 miliarde lei datoria în euro şi 27,73 miliarde în dolari.

Din totalul datoriei guvernamentale, datoria administraţiei publice centrale este de 296,4 miliarde de lei, iar cea a administraţiei locale se ridică la 14,46 miliarde de lei.

În ultimii patru ani, datoria administraţiei publice din România s-a redus constant ca procent din PIB, de la 39,2% din PIB în 2014, la 35,1% din PIB anul trecut.

Potrivit datelor publicate în luna octombrie de Eurostat, la finele celui de al doilea trimestru al acestui an, în Uniunea Europeană datoria guvernamentală s-a redus de la 81,5% din PIB, până la 81% din PIB.

Statele membre cu cea mai mică datorie guvernamentală erau: Estonia (8,3% din PIB), Luxemburg (22% din PIB), Bulgaria (23,8% din PIB) şi România (34,1% din PIB).

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Cine sunt autorii masacrului din Australia! Un tată și fiul său au ucis 16 persoane
Fanatik.ro
Marius Șumudică la Gaziantep?! Prima reacție a antrenorului și detalii de ultimă oră. Exclusiv
Capital.ro
S-a aflat cum a fost manevrat Călin Georgescu. Anca Alexandrescu a încercat să-l păcălească: A realizat că e folosit și n-a mai acceptat
Playtech.ro
Ce salariu are un ofițer de poliție debutant: venitul poate fi unul frumos
Adevarul
Țările din Vest unde românii ezită să se întoarcă: „Cei mai mulți sunt nostalgici. Vorbesc numai despre pământul matern”
wowbiz.ro
Soțul Teodorei Marcu nu mai e om, la jumătate de an de când tânăra a fost ucisă! Ce se întâmplă cu el. Dezvăluiri cutremurătoare: „Din ce în ce mai greu…”
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Ce a apărut în mediul online după ce Marco, un tânăr de 18 ani din Timișoara, s-a stins subit după un majorat. Ultimele cuvinte pe care i le-a spus mamei sale
iamsport.ro
Dezminte cel mai mare mit despre Valentin Ceaușescu: 'Este o prostie imensă!'
MediaFlux
Rodica Stănoiu a fost deshumată. Procurorii au deschis dosar de moarte suspectă
stirilekanald.ro
VIDEO El este bărbatul găsit carbonizat într-o mașină din Oradea. Polițiștii iau în calcul varianta sinuciderii
Certificat de Reputație în Afaceri – de ce merită să ai grijă din timp de reputația online