De ce suntem mai obosiţi după ce mâncăm

De cele mai multe ori suntem obosiţi după ce mâncăm, deoarece nu avem o alimentaţie corectă. Corpul nostru nu are nevoie doar de cantitate, ci şi de calitate sau, mai bine zis, mai ales de calitate. Dacă alimentaţia noastră nu include mâncare bogată în vitamine şi minerale, este normal ca noi să nu avem de unde să producem energie.
Romania TV
10 feb. 2016, 11:11
De ce suntem mai obosiţi după ce mâncăm

Mâncarea grasă, foarte bogată în lipide, este mult mai greoaie şi, chiar dacă ne dă energie, digestia este mult mai de durată. Ideal ar fi ca o masă obişnuită să conţină atât proteine, cât şi lipide şi glucide, fiecare în cantităţi corespunzătoare.

Citeşte şi  De ce apare oboseala inexplicabilă?

Fructele şi legumele sunt esenţiale pentru a avea porţia de energie zilnică. Acestea, consumate mai ales dimineaţa, au efect asemănător cu cofeina, doar că sunt mult mai sănătoase şi mai săţioase.

Dulciurile sunt şi ele o sursă de energie însă nu se recomanda să fie consumate în cantităţi prea mari, din cauza efectelor lor adverse: îngrăşare, deteriorarea danturii, deteriorarea tenului şi a pielii etc.

Citeste articolul complet pe diete-sanatoase.ro

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Doliu în familia fraților Gavril. Cine este persoana dragă pe care au pierdut-o și ce mesaj a transmis Jean Gavril
Fanatik.ro
Cât costă cele mai ieftine bilete la Campionatul Mondial. FIFA a luat decizia după ce și-a pus fanii fotbalului în cap
Capital.ro
Se folosesc de Călin Georgescu. O nouă înșelătorie profită de fostul candidat. Oamenii cad imediat în plasă
Playtech.ro
Ce pensie primeşti după 40 de ani de muncă: modalitate simplă de calcul în funcţie de salariu Social
Adevarul
Avertisment dur de la London School of Economics. România e pe drumul dintre „trogloditismul intelectual” și prăbușirea iminentă
wowbiz.ro
Veștile de care românii se temeau! Legea tocmai a fost publicată în Monitorul Oficial. Taxele și impozitele vor exploda începând cu ianuarie 2026
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Leontin Chiorpec, fost fotbalist de doar 39 ani, și-a pierdut viața în drum spre serviciu. Era tatăl unui băiețel și doar ce se căsătorise: „Un soț bun și cel mai minunat tată”
iamsport.ro
Reacție furioasă în emisiunea lui Radu Naum: ”Avem nevoie de un Recorder în fotbalul românesc”
MediaFlux
Pensionarii din România care vor primi bani în plus de anul viitor. Ministrul Muncii, Florin Manole, a confirmat
stirilekanald.ro
Un microbuz cu români, implicat într-un accident mortal pe autostrada A4 din Germania
Momente extrem de grele pentru Madalin Voicu. Familia, in centrul unei dureri profunde