De la dentist, la urgenţe. Un stomatolog a scăpat acul pe gâtul pacientului VIDEO

Un incident incredibil s-a produs într-un cabinet stomatologic din Galaţi. Un dentist a scăpat un ac pe gâtul unui pacient.
Romania TV
06 aug. 2012, 20:54
De la dentist, la urgenţe. Un stomatolog a scăpat acul pe gâtul pacientului VIDEO

Un bărbat în vârstă de 76 de ani a mers la stomatolog pentru o simplă carie, însă de la cabinet a ajuns direct la urgenţe.

Când eu eram cu faţa în sus pe scaun, el a umblat cu acul şi mi l-a scăpat pe gât. L-am simţit, m-a rupt la gât„, a declarat pacientul pentru România TV. El ameninţă că îl va da în judecată pe medic, dar stomatologul se apără, susţinând că incidentul s-a petrecut din cauza pacientului, care ar fi făcut o mişcare bruscă.

Nu am apucat să intru cu acul în canal. Eu tot îi spuneam să ţină limba deoparte, că îmi umple câmpul cu salivă. El a mişcat brusc limba în faţă şi mi-a căzut acul exact pe limba lui. El în momentul în care a simţit ceva pe limbă, a dat limba pe spate şi l-a înghiţit„, a explicat medicul Alexandru Iacob. Până la urmă, bărbatul a eliminat acul pe cale naturală.

Este un accident cum se petrece în fiecare domeniu de activitate. Ingerarea ustensilelor este în lista de accidente care se poate întâmpla într-un cabinet stomatologic, pentru că acestea sunt foarte mici„, explică medicul dentist Andi Leibovic. Lucica Grigorică, purtătorul de cuvânt al Spitalului Clinic de Urgenţă din Galaţi a declarat că în urma explorărilor făcute nu s-au evidenţiat leziuni ale organelor interne, iar viaţa pacientului nu a fost pusă în pericol. Chiar şi aşa, bărbatul vrea apeleze la istanţă şi să ceară daune stomatologului.

DailyBusiness
Mihai Daniel Dragu, expert in drone, vine cu o ipoteză șocantă. Drona care a explodat în portul Constanța a fost permanent în controlul ucrainenilor
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Ce înseamnă, de fapt, Vozinha, porecla portarului din Capul Verde care a anihilat Spania la Cupa Mondială
Capital.ro
Zi fără precedent pentru miliardari: averile cresc cu sute de miliarde într-o singură zi
Playtech.ro
Țara în care trăiesc cei mai bogați pensionari din Europa. Unde se află România în acest top
Adevarul
Experiența de coșmar a unei mame care s-a angajat cameristă la un hotel din București: „M-am simțit umilită și tratată cu bătaie de joc”
wowbiz.ro
Adi Sînă, acuzat de fostul coleg de la Akcent, Sorin Brotnei, că a destrămat trupa. Declarații explozive: „El lua mai mult și voia mai mult”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Băiat de 14 ani, înecat într-un iaz din Dorohoi. Medicii nu l-au mai putut salva
iamsport.ro
Radu Banciu și-a ales favorita de la Mondial după primele meciuri: ”Îi văd campioni. Cine să-i bată?”
MediaFlux
Cartea de identitate electronică nu mai e gratuită. Cât vor plăti românii pentru noile buletine
stirilekanald.ro
VIDEO PNL a decis să nu susțină guvernul Tomac. Ilie Bolojan: „Nu are puterea să continue reformele necesare”
Din ce sunt fabricate brichetele de foc și cât de eficiente sunt în sezonul rece