Decizia CSAT pe CFR Marfă, DESECRETIZATĂ. Privatizarea, responsabilitatea Guvernului

CSAT a lăsat privatizarea CFR Marfă pe mâna Guvernului, potrivit unei hotărâri a CSAT adoptată în data de 5 februarie 2013. Documentul a fost publicat pe site-ul Preşedinţiei.
Romania TV
31 iul. 2013, 10:53
Decizia CSAT pe CFR Marfă, DESECRETIZATĂ. Privatizarea, responsabilitatea Guvernului

Privatizarea CFR Marfă intră în sarcina Ministerului Transporturilor şi a Guvernului României. Aceasta este decizia Consiliului Suprem de Apărare a Ţării din 5 februarie, la care a participat şi Victor Ponta. Supărat că premierul insistă să ceară avizul CSAT pentru contractul de privatizare a CFR Marfă, preşedintele a decis să desecretizeze documentele.

VEZI DOCUMENTUL AICI

„De totul răspunde Guvernul, nu-i normal? Dacă preşedintele ţării va continua să ne saboteze ţara, asta e situaţia, mai are un an de sabotaj”, a reacţionat premierul Ponta.

Săptămâna trecută Guvernul trimis către CSAT contractul prin care afaceristul Gruia Stoica preia CFR Marfă. Războiul dintre preşedinte şi premier privind privatizarea CFR Marfă a început când Traian Băsescu şi-a manifestat neîncrederea faţă de proces. Preşedintele a decis să-l lase pe primul-ministru interimar la Transporturi până la finalizarea contractului.

Neînţelegerile dintre Palate ar putea bloca procesul de privatizare a companiei feroviare de stat.

DailyBusiness
Benzina şi motorina se vor scumpi masiv de la 1 august. Cât va costa un plin după majorarea accizelor
Spynews
Alina Sorescu, profund afectată de o declarație a fostului soț, Alexandru Ciucu. Cât de deranjată a fost cântăreața: „El pleca des”
Bzi.ro
Declarații răscolitoare despre Mihai Leu. Amănunte neștiute au ieșit la iveală
Fanatik.ro
Mărire uriaşă a impozitului pe câştiguri la pariuri! Ministerul Finanţelor a făcut anunţul oficial
Capital.ro
Se reintroduce serviciul militar obligatoriu? Anunț pentru tinerii între 16 și 26 de ani. Votul este clar
Playtech.ro
Ce mâncare se poate congela. Ghid complet în funcție de alimente, câte luni se ține fiecare la rece
DailyBusiness
Știi care este ”vampirul” energetic din casa ta? Te usucă la factura de curent!
Adevarul
Momentul în care o clădire din centrul Teheranului este spulberată de o rachetă lansată de armata israeliană
wowbiz.ro
Anna, soția lui Mihai Leu, interviu în lacrimi: „I-am spus să se odihnească… și el mi-a răspuns cu o lacrimă, deși era în comă profundă”. Ultimele clipe ale campionului povestite în exclusivitate
Spynews
Ingredientul de 2 lei pe care trebuie să îl adaugi în cartofii la cuptor pentru a fi crocanți la exterior. Bucătarii profesioniști folosesc acest truc
Spynews
Cod galben de caniculă în România! 15 județe se topesc în orele următoare sub temperaturi extreme | HARTA
Evz.ro
Ciolacu neagă criza. Afirmații uluitoare ale fostului premier
Ego.ro
Ion Iliescu NU a purtat niciodată verighetă! Secretele căsniciei cu Nina Iliescu FOTO
Prosport.ro
Imaginile durerii de la Hunedoara! Rămasă fără cuvinte, soția lui Mihai Leu a fost consolată de sute de oameni
kanald.ro
Imagini tulburătoare de la locul accidentului în care a murit Diogo Jota! Cum arată mașina în care se afla
Cancan.ro
Divorț-ȘOC în showbiz! Cei doi și-au spus ADIO, la doar un an de la căsnicie 😲
Playsport.ro
De ce a ajuns România datoare și fără bani? „Totul a început din 2016, când politica fiscală s-a...
Capital.ro
Toată Rusia e în doliu. L-AU UCIS. Ucraina își vede visul împlinit cu armele americanilor
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
FOTO. Frumoasa iubită a milionarului român din Rusia a spus „Da”
stirilekanald.ro
Imagini TERIFIANTE cu bărbatul omorât de urs pe Transfăgărășan
Irinel Popescu, medicul care l-a tratat pe Mihai Leu, dezvăluiri despre ultimele clipe din viața sportivului: ”În final, a cedat și inima”
MediaFlux
Putin anunță că va vorbi cu Trump în cursul zilei de joi! Liderul SUA confirmă telefonul cu Moscova
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Pro sau contra consumului de pudră proteică. Specialiștii spun care sunt riscurile consumului acestui produs