Decizie INCREDIBILĂ! Spitalul de Urgenţă din Suceava, amendat pentru că a distrus cuiburile de ciori din curte VIDEO

Spitalul Județean de Urgență „Sfântul Ioan cel Nou” Suceava a fost amendat de poliție din cauza faptului că a distrus cuiburile de ciori din copacii din curtea Spitalului Vechi, a declarat, miercuri, managerul unității medicale, dr. Alexandru Calancea.
Filip Stan
13 oct. 2022, 12:06
Decizie INCREDIBILĂ! Spitalul de Urgenţă din Suceava, amendat pentru că a distrus cuiburile de ciori din curte VIDEO

Doctorul Calancea a afirmat că reclamația a fost făcută de o persoană iubitoare de păsări, care a acuzat spitalul că a distrus cuiburile în perioada clocitului, afectând astfel populația de ciori.

Comisarul-șef al Comisariatului Județean Suceava al Gărzii Naționale de Mediu, Adriana Iordache, a declarat că acțiunea spitalului este infracțiune la regimul ariilor naturale protejate, conservarea habitatelor naturale, a florei și faunei sălbatice.

Sesizarea penală făcută în vară de Garda de Mediu a ajuns la Parchet, care a solicitat Poliției să facă cercetări. Fapta sesizată, de „deteriorare, distrugere și/ sau culegere intenționată a cuiburilor și/ sau ouălor din natură” pentru toate speciile de păsări, inclusiv migratoare, constituie infracțiune, conform OUG nr. 57/ 2007 privind regimul ariilor naturale protejate și este sancționată cu amendă sau cu închisoare.

Citeşte şi: Femeie de 24 de ani găsită moartă în casă. Poliția spune că s-a sinucis, dar rudele spun că a fost ucisă: „Era vânătă la mâini, nasul spart. Primise mesaje de amenințare”

„Intenția conducerii spitalului a fost să reducă numărul de păsări care au cuiburi în copacii din curte și care prin mizerie și zgomot afectează atât pacienții, cât și vizitatorii acestora și personalul medical. Din cauza ciorilor băncile din curtea Spitalului Vechi sunt inutilizabile, fiind pline permanent de excrementele păsărilor”, a explicat managerul spitalului, potrivit Monitorului de Suceava.

El susține că personalul spitalului spală zilnic băncile, dar nu poate ține pasul cu zecile de ciori care au cuib în zonă. Aleile de sub copaci sunt de asemenea murdărite permanent de ciori.

Citeşte şi: Cum le răspunde ministrul Marius Budăi pensionarilor care au protestat în stradă, cu ochii în lacrimi, din cauza sărăciei | EXCLUSIV

 

DailyBusiness
Vlăduța Lupău a făcut anunțul despre al treilea copil: „O să vă și arăt, ca să fie așa pe dovedite”
Spynews
CRBL, dezvăluiri despre relația cu fiica lui. Relația lor s-ar fi răcit: „M-a pus la zid”. Cum le răspunde celor care spun că a uitat de Alessia
Fanatik.ro
FIFA confirmă: România, la un pas de urna a 2-a la barajul pentru Campionatul Mondial! Cât de mult a cântărit golul lui Ghiță cu Austria
Capital.ro
Călin Georgescu nu se oprește. A depus plângere la CSM împotriva lui Nicușor Dan. Ce acuzații aduce
Playtech.ro
Calcul pensie netă. Tot ce trebuie să ştii despre punctajul lunar
„Boloş i-a avertizat pe Ciolacu și Iohannis în legătură cu deficitul. I-a durut la bască”. Ludovic Orban îi acuză pe cei doi de iresponsabilitate
wowbiz.ro
Scene SFÂȘIETOARE la înmormântarea Elenei, femeia ucisă pe trecerea de pietoni din Berceni
Economica.net
Ce se va întâmpla cu preţurile - Anunţ pentru toţi românii
Prosport.ro
FOTO. Mădălina Ghenea a pus furtunul cu apă pe ea și imaginile sunt hot
kanald.ro
Zile libere pentru părinți când se închid școlile și grădinițele. Legea a fost dată din 2020
Cancan.ro
Fetița femeii ucise la Apărătorii Patriei este TRAUMATIZATĂ! Ce repetă micuța încontinuu
iamsport.ro
Prunea, revenire-ȘOC în SuperLiga?! Echipa cu care ar vrea să semneze: 'Cum să nu mă duc?!'
MediaFlux
Doliu în lumea politică! Fostul deputat și fost preşedinte al CJ Cluj, Horea Uioreanu, a murit la 65 de ani
stirilekanald.ro
Doliu în lumea bisericească! Părintele Ciprian Necula a încetat din viață: „A fost cunoscut și iubit pentru blândețea și lumina pe care le răspândea în jurul său”
substantial.ro
Când sunt Moșii de toamnă în 2025