Declaraţie alarmantă a medicului Musta: Secţiile ATI sunt pline. Nu ştiu ce se va întâmpla cu pacienţii gravi. Probabil vor muri acasă

În ultimele zile, numărul de cazuri de infectare cu virusul SARS CoV 2 s-a menţinut constant la peste 2000 de cazuri. Secţiile de Terapie Intensivă sunt deja pline, iar pacienţii care dezvoltă forme grave ale infecţiei riscă să nu-i mai supravieţuiască. În acest context, medicul Virgil Musta spune că bolnavii care vor necesita terapie intensivă nu vor avea altă opţiune decâât să moară acasă.
Romania TV
02 oct. 2020, 12:06
Declaraţie alarmantă a medicului Musta: Secţiile ATI sunt pline. Nu ştiu ce se va întâmpla cu pacienţii gravi. Probabil vor muri acasă

Numărul de cazuri este foarte mare. Depăşim constant 2.000 de cazuri, ceea ce creează două mari dificultăţi. Pe de o parte, e o presiune imensă asupra sistemului de sănătate unde spitalele deja sunt pline, nu mai fac faţă acestor cazuri, formelor severe de boală care necesită internare. Terapiile intensive sunt pline şi nu mai au cum să interneze pacienţii care necesită asistenţă medicală calificată în această sectie. Nu ştiu ce se va întâmpla cu aceşti pacienţi. Probabil vor rămâne acasă şi vor deceda la domiciliu„, spune medicul Virgil Musta.

Citeşte şi Orban, după recordul de infectări cu COVID: Riscul apariţiei de noi restricţii creşte odată cu majorarea numărul infectaţilor zilnic

Medicul timişorean spune că singurii vinovaţi pentru această răspândire alarmantă a virusului sunt cei care nu respectă regulile sanitare, nu cred în existenţa virusului, nu se izolează după ce află că sunt purtători.

S-a greşit pentru că foarte multă lume nu respectă regulile, nu consideră că masca este importantă, nu vor să renunţe la distracţie, la întâlniri, la sărbători, la botezuri, nunţi în care sunt foarte multe persoane care se contaminează. Toate acestea au făcut ca încetul cu încetul numărul de cazuri să crească şi, pe de altă parte, sunt persoane care nu cred în virus, în severitatea bolii, şi nu respectă regulile, nici nu se izolează dacă sunt bolnavi. Eu sunt convins de treaba asta. Iar toate astea au făcut ca, la ora asta, în comunitate să fie foarte mulţi pacienţi bolnavi care dau mai departe boala„, conchide medicul infecţionist. 

DailyBusiness
Guvernul va declara situație de criză pe piața carburanților și urmează să adopte măsuri pentru protejarea economiei și populației
Spynews
Alertă medicală în România! Trei copii sunt suspecți de malarie după ce au călătorit în Africa
Fanatik.ro
Scandal şi istorie: cum arată locul din Istanbul unde s-a jucat primul Turcia – România
Capital.ro
A murit actrița din Superman. A fost una dintre cele mai mari și iubite actrițe. Ultima ei dorință
Playtech.ro
Ce înseamnă dezlegarea la pește. Ce ai voie să mănânci și ce greșeli fac mulți
Adevarul
Fost agent CIA: „Vom înțelege răspunsul Iranului după doliul de 40 de zile de la martiriul lui Khamenei”
wowbiz.ro
Elena Gheorghe a anunțat despărțirea în lacrimi! Artista trece prin momente dificile: „Astăzi ne luăm rămas-bun”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Daniela Ciucă, o asistentă din Vaslui, s-a stins din viață la scurt timp după ce a ieșit din tura de noapte
iamsport.ro
MM Stoica l-a amenințat pe Gigi Becali că pleacă de la FCSB dacă îl transferă pe jucătorul care a făcut videochat cu un alt bărbat: ”Râde lumea de noi!”
MediaFlux
Motivul ascuns al lui Donald Trump. Secretul din spatele războiului din Iran
stirilekanald.ro
(P) Rolul farmacistului în consilierea pacientului cu probleme ale părului
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj