Declaraţie DURĂ a vicepremierului Dîncu despre politică: România este sabotată de către prostia românească

Vicepremierul şi ministrul Dezvoltării Regionale, Vasile Dîncu, susţine că, de foarte multe ori, competiţia politică a sabotat România, inclusiv în domeniul absorbţiei fondurilor europene, acesta fiind unul din motivele pentru care au existat probleme în accesarea banilor europeni. Politica a uitat de menirea ei, aceea de a participa la o mai bună dezvoltare a ţării şi la a creşte nivelul de trai al populaţiei, a subliniat vicepremierul.
Filip Stan
03 mart. 2016, 14:41
Declaraţie DURĂ a vicepremierului Dîncu despre politică: România este sabotată de către prostia românească

„E adevărat că noi am avut, o bună perioadă, datorită unor blocaje politice, mai ales a unei neglijenţe, în primul rând, am avut o pierdere de ritm în absorbţia fondurilor europene. (…) De foarte multe ori, România este sabotată de către prostia românească, pentru că noi pur şi simplu nu am înţeles nevoia de a lucra împreună, de a lucra indiferent de forţa politică, indiferent de momentul politic, de a găsi resurse pentru a lucra în interesul României. Eu cred că competiţia politică, de foarte multe ori, a sabotat România. (…) De foarte multe ori s-a întins această competiţie şi în domeniul absorbţiei fondurilor europene”, a declarat vicepremierul Vasile Dîncu, conform News.

El a explicat că au existat perioade întregi în care ”pur şi simplu politica a uitat de menirea ei, aceea de a participa la o mai bună dezvoltare a ţării şi la a creşte nivelul de trai al populaţiei”.

Citeşte şi: Corina Creţu discută cu cei mai importanţi lideri români din domeniul fondurilor europene

”Cred că ne-am sabotat singuri în foarte multe faze ale vieţii noastre sociale şi politicie şi aceasta a dus la o anumită pierdere”, a arătat Dîncu. (…) şi anul trecut în programele de infrastructură am reuşit să pierdem foarte mulţi bani, vreo două miliarde şi ceva nu au fost absorbiţi în condiţiile în care noi avem nevoie de infrastructură”, a mai spus Dîncu.

Comisarul european Corina Creţu şi vicepremierul Vasile Dîncu au semnat, joi, la Ministerul Dezvoltării Regionale, un protocol privind lansarea proiectului ”Regiuni mai puţin dezvoltate”.

DailyBusiness
Cluj: Aproximativ 1.700 de posturi ar putea fi reduse în administrațiile locale
Spynews
Oana Ciocan nu-l mai vrea pe Jador în viața ei? Mesaj cu subînțeles: „Am renunțat...”
Fanatik.ro
Invitată de FRF să cânte imnul României, celebra solistă a dezvăluit comportamentul șocant: „M-au înjurat de m-au nenorocit!”
Capital.ro
Regulă nouă la bancă. Se fac verificări suplimentare. Tranzacțiile, retragerile și plățile cu cardul, în vizorul băncii
Playtech.ro
Când se plantează, de fapt, roșiile. Greșeala pe care mulți o fac primăvara
Adevarul
Electrocutați și forțați să lupte între ei până la moarte. Noi dovezi arată cum comandanții lui Putin își torturează propriii soldați
wowbiz.ro
Elena Gheorghe a anunțat despărțirea în lacrimi! Artista trece prin momente dificile: „Astăzi ne luăm rămas-bun”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
ULTIMĂ ORĂ! Toate zborurile au fost ANULATE până la Paște... Vezi mai mult
iamsport.ro
Controversatul milionar care a candidat la președinția României și-a închis afacerea dintr-un motiv uluitor: ”Am rămas pe stradă!”
MediaFlux
Horoscopul iubirii pentru săptămâna 23–29 martie 2026. Zodiile care se vor îndrăgosti
stirilekanald.ro
Rusia ar fi vrut să orchestreze o tentativă de asasinat asupra lui Viktor Orban pentru a-l ajuta să câștige alegerile
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj