Declaraţii CUTREMURĂTOARE ale criminalului de la Săpoca: „Am crezut că sparg păpuşi”

Primele declarații ale lui Nicolae Lungu, bărbatul care a ucis cinci oameni în Spitalul de la Săpoca, i-au îngrozit pe anchetatori. Criminalul ar fi declarat că nu a realizat că lovește oameni și că a crezut că sunt niște păpuși.
Iulian Tudor
19 aug. 2019, 15:58
Declaraţii CUTREMURĂTOARE ale criminalului de la Săpoca:

Potrivit Libertatea, care citează surse apropiate anchetei, Lungu și-a dat seama de ce făcuse abia când a văzut sânge. „Am crezut că sparg păpuși, iar la ultima am văzut sânge și mi-am dat seama că am ucis oameni”, este declarația halucinantă a bărbatului.

Cinci persoane au murit şi opt au fost rănite, după ce un bărbat de 38 de ani, cu sevraj etilic, a atacat cu stativul de la perfuzii pacienţii din două saloane ale Spitalului de Neuropsihiatrie Săpoca, judeţul Buzău.

Sindicaliştii de la Spitalul de Neuropsihiatrie şi Măsuri pentru Siguranţă Săpoca, judeţul Buzău, au spus că personalul este insuficient şi este „inadmisibil” ca, în weekend, o asistentă, un instructor şi o infirmieră să rămână să supravegheze 70 de pacienţi cu probleme psihice şi în cod penal. Sindicaliştii au afirmat că au avut numeroase discuţii pe această temă cu reprezentanţii conducerii şi au trimis memorii către Ministerul Sănătăţii, fără a se lua măsuri. „A trebuit să moară oameni pentru a fi crezuţi”, au transmis sindicaliştii.

Ministrul Sănătăţii a anunţat că „pe scară ierarhică, toată lumea va răspunde, într-un fel sau altul, în funcţie de responsabilităţile pe care le-a avut fiecare şi de rezultatul final” al controlului. Până la aflarea rezultatului raportului MS, DSP Buzău a decis amendarea medicului de garda de la Spitalul de Psihiatrie Sapoca cu suma de 1.000 de lei, pentru ca a internat un alt pacient in acelasi pat cu barbatul care a atacat 13 persoane, omorand cinci.

DailyBusiness
Deutsche Bahn explică oprirea trenurilor la nivel național: defecțiune a sistemului de comunicații apărută în timpul unor lucrări planificate
Spynews
Ce mesaj a lăsat Mihaela, românca din Italia care și-a ucis fiica și apoi s-a sinucis. Dezvăluirile făcute de fratele femeii
Fanatik.ro
Raport rușinos al Curții de Conturi! 35 de federaţii sportive naţionale au făcut cheltuieli neeligibile din bani publici. La cât se ridică prejudiciul
Capital.ro
Banca îți poate bloca plățile chiar dacă ai bani în cont. Regula pe care puțini români o cunosc
Playtech.ro
15 greșeli de limba română pe care le fac și oamenii cu facultate. Tu câte recunoști?
Adevarul
Ziua în care 17 vagoane cu marfă au sosit de la Moscova în Gara Obor. Ce conțineau cele peste 1400 de cutii trimise de la Kremlin
wowbiz.ro
„Am început să plâng!” Florin Prunea, mărturisire emoționantă despre întâlnirea cu Dan Petrescu
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Magicianul Daniel, tânărul de 26 de ani dat dispărut în urmă cu aproape două săptămâni, a fost găsit fără suflare
iamsport.ro
Bölöni, dezamăgit de Generația de Aur: ”M-a surprins negativ asta”
MediaFlux
Cel mai mare secret ascuns de Elena Ceaușescu. Securitatea a mușamalizat totul DOCUMENTE
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?