Decret prezidenţial: Ucraina reintroduce SERVICIUL MILITAR OBLIGATORIU

Ucraina a reintrodus joi serviciul militar obligatoriu, ca reacţie la degradarea situaţiei în estul ţării, în care de mai multe săptămâni are loc o insurecţie armată prorusă.
Romania TV
01 mai 2014, 16:54
Decret prezidenţial: Ucraina reintroduce SERVICIUL MILITAR OBLIGATORIU

Preşedintele interimar Oleksandr Turcinov a semnat un decret pentru introducerea serviciliului militar obligatoriu în Ucraina.

Decretul intră în vigoare imediat ‘ţinând seama de degradarea situaţiei în estul şi sudul ţării, de creşterea în putere a unităţilor înarmate proruse, de preluarea sub control a administraţiilor publice, a unităţilor militare, ceea ce ameninţă integritatea teritorială’, se menţionează într-un comunicat al preşedinţiei ucrainene, scrie Agerpres.

Citeşte şi România, PREGĂTIRI DE RĂZBOI. Anunţul a fost publicat în Monitorul Oficial

Ucraina a reintrodus joi serviciul militar obligatoriu, confruntată cu deteriorarea situaţiei în estul ţării, afectat de mai multe săptămâni de o insurecţie prorusă, a indicat preşedinţia de la Kiev, citată de AFP.

DailyBusiness
Radu Miruță avertizează după scandalul ploșnițelor de la metrou: „Cei responsabili vor pleca, vor plăti sau vor ajunge la Parchet”
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Care este cel mai mare regret pe care îl are Gică Hagi. Și-ar fi dorit să joace o singură partidă
Capital.ro
Alertă pentru părinți! Un produs pentru bebeluși, retras urgent de la vânzare. Există risc de sufocare, iar clienții sunt rugați să îl returneze imediat
Playtech.ro
Cât costă o zi la mare pe litoralul românesc în iunie 2026. Prețurile la șezlonguri, cafea și bere în Mamaia, Constanța și Eforie
Adevarul
România rămâne campioana inflației în UE, cu un nivel de aproape trei ori peste media europeană. „Economia refuză să acorde girul acestor venituri”
wowbiz.ro
Răzvan Lucescu a izbucnit în lacrimi atunci când a vorbit despre tatăl său! Nu poate trece nici acum peste pierderea suferită: „E greu de acceptat”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un român din Italia și-a pierdut viața pe loc, după ce s-a izbit cu scuterul de un TIR. Cum s-a produs tragedia
iamsport.ro
”Selymeș nu a primit Mercedes pentru că era ungur?”. Componentul Generației de Aur a spus lucrurilor pe nume: ”Ne-a strâns la hotel”
MediaFlux
Război total în PNL! Partidul și Ilie Bolojan, dați în judecată
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?