Dedeman deţine peste 5% din Transelectrica

Dedeman a cumpărat 0,68% din acțiunile Transelectrica și a ajuns la un pachet de 5,56%, tranzacția fiind realizată pe piața secundară, se arată într-un anunț publicat pe site-ul Bursei de Valori București (BVB), potrivit Agerpres.
Romania TV
02 oct. 2017, 14:09
Dedeman deţine peste 5% din Transelectrica

Dedeman, deținută de Dragoș și Adrian Pavăl, deținea până acum peste 3,58 milioane de acțiuni, iar acum a ajuns la 4,08 milioane.

O acțiune Transelectrica valora luni, la prânz, 28,75 lei, în creștere cu 0,52% comparativ cu nivelul de la finalul săptămânii trecute. De la începutul anului, acțiunile companiei au scăzut cu 2,05%, dar în ultima lună au urcat cu 2,88%.

Transelectrica a realizat, în primul semestru din acest an, un profit net de 98 milioane lei, în scădere cu 31%, comparativ cu perioada similară din 2016, conform unui raport transmis Bursei de Valori București (BVB).

Profitul net a înregistrat o scădere de aproximativ 30,62% față de cel înregistrat în semestrul I 2016 (98 milioane lei de la 142 milioane lei) evoluție determinată în principal de scăderea veniturilor din serviciul de transport al energiei electrice.

În semestrul I 2017, cantitatea totală de energie electrică tarifată pentru serviciile prestate pe piața de energie electrică (27,40 TWh) a înregistrat o creștere de 4%, comparativ cu semestrul I 2016 (diferența între cele două perioade fiind de +0,9 TWh).

Cheltuielile totale operaționale (inclusiv amortizarea) realizate în semestrul I 2017 au crescut cu 37,72% comparativ cu perioada similară a anului anterior (1,611 miliarde lei de la 1,169 miliarde lei, în semestrul I 2016).

Conform sursei citate, rezultatele în scădere față de aceeași perioadă a anului precedent sunt cauzate în principal de tarife de transport diminuate comparativ cu aceeași perioadă a anului trecut cu 10%.

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Doliu în familia fraților Gavril. Cine este persoana dragă pe care au pierdut-o și ce mesaj a transmis Jean Gavril
Fanatik.ro
„Va fi o nenorocire!”. Mihai Stoica și Andrei Nicolescu anunță un scenariu fără precedent în Superliga României
Capital.ro
Se folosesc de Călin Georgescu. O nouă înșelătorie profită de fostul candidat. Oamenii cad imediat în plasă
Playtech.ro
Adio „dată de expirare” pe alimente în România. Schimbarea propusă promite mai puțină risipă, dar cere mai multă atenție la raft
Adevarul
Avertisment dur de la London School of Economics. România e pe drumul dintre „trogloditismul intelectual” și prăbușirea iminentă
wowbiz.ro
Veștile de care românii se temeau! Legea tocmai a fost publicată în Monitorul Oficial. Taxele și impozitele vor exploda începând cu ianuarie 2026
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Cristina, o cunoscută influenceriță, a sfârșit în mod tragic după ce mașina în care se afla a fost complet distrusă. A suferit mai multe stopuri cardiace în drum spre spital
iamsport.ro
Fostul fotbalist de la FCSB a câștigat 330.000 de euro la pariuri sportive: ”S-a terminat istoria! De atunci nu am mai jucat”
MediaFlux
Pensionarii din România care vor primi bani în plus de anul viitor. Ministrul Muncii, Florin Manole, a confirmat
stirilekanald.ro
Un microbuz cu români, implicat într-un accident mortal pe autostrada A4 din Germania
Momente extrem de grele pentru Madalin Voicu. Familia, in centrul unei dureri profunde