Deputatul Mircia Giurgiu a renunţat la Partidul Fraierilor şi s-a înscris în PSD

Deputatul independent Mircia Giurgiu a anunţat, marţi, în plenul Camerei Deputaţilor, că va activa în cadrul grupului parlamentar al PSD.
Romania TV
09 oct. 2012, 13:17
Deputatul Mircia Giurgiu a renunţat la Partidul Fraierilor şi s-a înscris în PSD

„Vă anunţ că începând de azi mă afiliez la grupul PSD”, a spus Mircia Giurgiu.

În martie 2012, Mircia Giurgiu spunea că intenţionează să înfiinţeze, după alegerile locale din iunie, Partidul Fraierilor, la care să adere persoanele care au fost „fraierite” în relaţia cu statul, cu autorităţile, cu altă persoană, el spunând că „vor fi sute de mii de oameni”.

„Intenţionez să înfiinţez Partidul Fraierilor, dar după alegerile locale, în funcţie de câţi oameni vor adera la acest proiect. Ideea a venit de la un participant la protestele din Piaţa Unirii, care a spus că ar trebui să înfiinţăm un astfel de partid al fraierilor, unde fiecare membru sau cei care au fost fraieriţi de stat, de autorităţi sau de o altă persoană să vină să îşi spună povestea. Vrem să fie învăţătură de minte altora, să ştie cei care se vor afla într-o situaţie asemănătoare să se ferească. Sunt sigur că vor fi sute de mii de oameni”, a spus Mircia Giurgiu.

Potrivit acestuia, noua formaţiune s-ar axa mai mult pe informarea cetăţenilor, urmând să aibă sloganuri de genul „Să nu faceţi ca noi” sau „Cine face ca noi, ca noi să păţească”. „Este şi o problemă de civism”, a adăugat Giurgiu.

Mircia Giurgiu a intrat în Parlament în anul 2004, pe listele PRM, care a semnat un protocol cu Blocul Naţional Sindical, Giurgiu fiind anterior lider de sindicat. În 2008, a fost ales deputat pe listele PDL, partid din care a fost exclus în martie 2011, de atunci activând ca independent.

 

DailyBusiness
Salariile președintelui și premierului României ar putea crește MULT odată cu noua lege a salarizării
Spynews
A murit un celebru interlop român din garda veche! Familia lui este în stare de șoc
Fanatik.ro
Televiziunea care a angajat-o pe tenismena cu o avere de peste 10 milioane de euro. Ce reacții a stârnit această schimbare
Capital.ro
Parlamentul schimbă regulile pentru pensionari și veteranii de război. Talonul de pensie va include cod QR
Playtech.ro
Programul supermarketurilor și mall-urilor de Rusalii și 1 iunie 2026. Cum vor funcționa marile magazine
Adevarul
Imagini șocante într-un autobuz din Piteşti. Bătaie în toată regula între şofer şi o femeie. Mai mulţi pasageri au avut nevoie de îngrijiri medicale
wowbiz.ro
Noi detalii șocante în cazul crimei din Târgu Jiu. Bătrâna ucisă de nepot obținuse ordin de protecție împotriva fiicei sale. Astăzi femeia a făcut scandal cu vecinii: „Voi i-ați dat nas nenorocitei”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
„Trebuia să fiu acasă” Unde era mama celor doi frați din Târgu Jiu, în timpul tragediei. Mărturia care dă totul peste cap
iamsport.ro
Era apropiat de Gigi Becali, dar acum șterge pe jos cu el: ”Ești o gâză mică, te crezi mai dihai decât Iulius Cezar, nu mai gândești normal! Peștele se împute de la cap”
MediaFlux
Andrew Tate, chemat la DIICOT! Noi acuzații pentru influencer
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți