Deputatul Viorel Cărare spune că a demisionat din PDL din cauza tensiunilor din organizaţia Vaslui

Deputatul Viorel Cărare, vicepreşedinte al organizaţie judeţene Vaslui a PDL, a declarat că şi-a dat demisia din partid din cauza tensiunilor existente la nivelul organizaţiei, acesta urmând să activeze până la finalul mandatului ca deputat independent.
Romania TV
15 oct. 2012, 19:45
Deputatul Viorel Cărare spune că a demisionat din PDL din cauza tensiunilor din organizaţia Vaslui

La mai puţin de trei luni după ce a fost destituit din funcţia de prim-vicepreşedinte al PDL Vaslui, deputatul Viorel Cărare şi-a dat demisia din partid şi, până la finalul mandatului, va activa, alături de alţi nouă parlamentari, în grupul independenţilor al Camerei Deputaţilor.

Decizia parlamentarului vasluian este legată de problemele pe care acesta le-a avut cu liderul organizaţiei judeţene Vaslui a PDL, deputatul Dan Marian.

„Mi-am depus demisia din PDL la Biroul Permanent al Camerei Deputaţilor, iar acum fac parte din grupul independenţilor. Am luat această decizie pentru că nu pot să fiu alături de nişte oameni total incompatibili cu mine. Nu sunt încă decis dacă voi candida pentru un nou mandat de parlamentar”, a declarat pentru corespondentul MEDIAFAX deputatul Viorel Cărare.

Demisia deputatului Cărare pare că l-ar fi luat prin surprindere pe preşedintele PDL Vaslui, deputatul Dan Marian, care a afirmat că nu ştia de decizia colegului său de parlament.

„Nu ştiu nimic de această demisie. Mie nu mi-a spus nimic şi nici nu a depus vreo hârtie în acest sens la partid. Oricum nu mai avea sprijinul organizaţiei pentru a candida pentru un nou mandat din partea PDL după patru ani în care a dormit în Parlament”, a precizat preşedintele PDL Vaslui, Dan Marian.

Deputatul Viorel Cărare este la primul mandat de parlamentar şi a intrat în PDL o dată cu fuziunea PD cu PLD, formaţiunea din urmă fiind condusă de el la nivelul judeţului Vaslui până la coabitarea celor două partide.

În luna februarie 2011, Viorel Cărare a fost ales prim-preşedinte al organizaţiei judeţene Vaslui a PDL, funcţie pe care a pierdut-o la finalul lunii iulie 2012, o dată cu dizolvarea Biroului Permanent Judeţean al PDL Vaslui.

Vicepreşedintele Camerei Deputaţilor, Viorel Hrebenciuc, a anunţat, luni, în plenul Camerei că deputaţii PDL Marius Neculai şi Viorel Cărare s-au declarat independenţi fără apartenenţă la un grup parlamentar, începând cu 9 octombrie.

Marius Neculai a fost ales deputat pe listele PDL în colegiul 4 din Neamţ, iar Viorel Cărare în colegiul 5 din Vaslui.

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
România, în stare de urgență energetică! Cum ar putea fi afectați milioane de români! Vor exploda facturile?
Fanatik.ro
FCSB și U Cluj, puhoi de bani de la UEFA pentru zero victorii în șase meciuri!
Capital.ro
Reguli pentru buletine din august 2026. Cine mai poate obține cartea de identitate clasică și cât costă noul document
Playtech.ro
Poți depăși o mașină de Poliție care circulă încet? Ce spune Codul Rutier
Adevarul
Eclipsa din 12 august: orașul european cu cea mai lungă totalitate și zonele vizibile din România
wowbiz.ro
Durere fără margini după moartea Raisei, fetița de 9 ani ucisă în accidentul de la Cluj. Mesajul sfâșietor al mamei sale: „Te iubim…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Raisa este fetița care și-a pierdut viața în tragedia rutieră din Cluj! Mama acesteia este sfâșiată de durere: „Te iubim, Raisuca noastră!”
iamsport.ro
Invitat de Banciu și Naum să comenteze Turul Franței, Călinescu l-a distrus pe Tucă în direct: ”Nu a mai existat punct de întoarcere de atunci!”
MediaFlux
Anunț de la Casa de Pensii privind recuperarea banilor din contribuțiile CASS! Pensionarii nu trebuie să depună cereri
stirilekanald.ro
Femeie lovită de trăsnet când făcea plajă: „Soțul ei...
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România