Detalii noi în cazul tânărului din Brăila care a înjunghiat un om şi a lovit alţi nouă cu maşina. Ce au descoperit anchetatorii

Tânărul care a înjunghiat un om şi a rănit alţi nouă, lovindu-i cu maşina la Brăila, are antecedente penale, el fiind condamnat în anul 2017 la măsura educativă a supravegherii pe o perioadă de 6 luni pentru comiterea în cursul anului 2015 a infracţiunii de lovire sau alte violenţe. Tânărul va fi prezentat luni instanţei cu propunerea de arestare preventivă.
Iulian Tudor
12 nov. 2018, 07:24
Detalii noi în cazul tânărului din Brăila care a înjunghiat un om şi a lovit alţi nouă cu maşina. Ce au descoperit anchetatorii

Marius Valentin Parfenie de 20 de ani, care a înjunghiat un om şi a rănit alţi nouă, intrând în ei cu maşina, va fi prezentat luni instanţei cu propunerea de arestare preventivă, potrivit news.ro.

Individul a fost reţinut pentru furt, vătămare corporală din culpă, loviri sau alte violenţe, conducere sub influenţa băuturilor alcoolice şi părăsirea locului accidentului. Între timp, anchetatorii aşteaptă rezultatul analizelor pentru a şti dacă tânărul a consumat sau nu droguri.

Marius Valentin Parfenie a văzut pe un site un anunţ cu o maşină scoasă la vânzare şi a stabilit o întâlnire cu proprietarul. În timp ce făceau proba autoturismului, Parfenie, care era băut şi, posibil sub influenţa drogurilor, l-a înjunghiat pe proprietarul maşinii, l-a dat jos şi a plecat la volan.

Un tânăr din Brăila a intrat cu maşina într-un mall şi a înjunghiat o persoană. 10 persoane, rănite. Imagini cu atacatorul VIDEO

Pe centura oraşului Brăila, în apropierea Grădinii Zoologice, tânărul de 20 de ani a intrat în plin într-un grup de pietoni, rănind doi oameni. Ajuns în parcarea mall-ului din Brăila, individul a intrat în plin în mulţime şi a rănit şapte persoane, printre care doi copii, de 11 şi 13 ani. Braileanul a incercat de mai multe ori să intre cu maşina în mall, dar a fost împiedicat de stâlpii de beton de la intrarea în centrul comercial. Maşina s-a oprit în uşile de la intrarea în mall, iar Parfenie a fost dat jos de câteva persoane aflate la o terasă din apropiere şi imobilizat. Culcat la pământ, el a strigat: „Trebuie să curgă sânge pentru ţara asta”

După incident, poliţiştii l-au testat şi au constatat că avea o alcoolemie de 0,37 mg/l în aerul expirat. Acum, aşteaptă şi rezultatele care vor arăta dacă a consumat droguri înainte de atac.

Marius Parfenie are 20 de ani, este din Brăila şi avea permis de conducere din februarie anul acesta. Anul trecut, el a fost condamnat la măsura educativă a supravegherii pe o perioadă de 6 luni pentru comiterea în cursul anului 2015 a infracţiunii de lovire sau alte violenţe.

DailyBusiness
Mihai Daniel Dragu, expert in drone, vine cu o ipoteză șocantă. Drona care a explodat în portul Constanța a fost permanent în controlul ucrainenilor
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Dronele FBI au ajuns în mâinile teroriștilor. Amenințare pentru Cupa Mondială: ”Chiar nu ne plac unele dintre echipe”
Capital.ro
Amenzi de 12.000 de lei pentru românii care fac asta în propria curte sau apartament. Noile sancțiuni au intrat în vigoare
Playtech.ro
Unde sunt cele mai ieftine apartamente din Europa. Topul orașelor care atrag tot mai mulți cumpărători
Adevarul
Pîslaru: 40% dintre români la vârsta activă nu lucrează - și cel mai greu abia urmează, când se pensionează decrețeii
wowbiz.ro
Ultimele imagini cu saxofonistul Memiș Selciuc în viață! Ce a apucat să spună înainte să se prăbușească: „Cine știe când…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Carnagiu pe autostrada M1 din Ungaria. Opt persoane și-au pierdut viața după ce un șofer ar fi adormit la volan, iar un microbuz s-a lovit de un convoi
iamsport.ro
Domeniul în care și-a pierdut banii fostul campion cu FCSB: ”E cam grav ce s-a întâmplat”
MediaFlux
SUA ne lasă în pericol în fața atacurilor Rusiei! Decizia lui Trump privind Europa
stirilekanald.ro
VIDEO PNL a decis să nu susțină guvernul Tomac. Ilie Bolojan: „Nu are puterea să continue reformele necesare”
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți