Deţinut, cercetat pentru că din închisoare îşi coordona reţeaua de prostituate

Un deţinut din Penitenciarul Colibaşi a fost dus, joi, pentru a fi audiat în legătură cu acuzaţiile de traficare de femei, obligate a se prostitua pe Valea Oltului, reţea coordonată de acesta din închisoare, el fiind ajutat de o femeie.
Romania TV
06 sept. 2012, 10:30
Deţinut, cercetat pentru că din închisoare îşi coordona reţeaua de prostituate

Poliţia Română informează că luni dimineaţă, au fost puse în aplicare două mandate de aducere pentru două persoane suspectate de implicare într-o reţea de trafic de persoane.

Joi, poliţiştii din cadrul Brigăzii de Combatere a Criminalităţii Organizate Piteşti – Serviciul de Combatere a Criminalităţii Organizate Vâlcea şi procurorii Direcţiei de Investigare a Infracţiunilor de Criminalitate Organizată şi Terrosim (DIICOT)-Biroul Teritorial Vâlcea au organizat o acţiune pentru identificarea şi prinderea membrilor unei grupări de traficanţi de persoane care aveau ca principală activitate traficul de minore.

Victimele erau exploatate sexual pe raza judeţului Vâlcea, în Valea Oltului, iar clienţii erau racolaţi, în special, din rândul cunoscuţilor sau din restaurantele şi barurile cu program de noapte din zonă.

În cadrul acţiunii, a fost efectuată o percheziţie domiciliară la locuinţa Laurei C., de 21 de ani, din Brezoi şi au fost puse în executare două mandate de aducere pe numele acesteia şi a lui Venus C., de 26 ani, încarcerat în penitenciarul Colibaşi, care coordona întreaga activitate infracţională.

În urma activităţilor desfăşurate, a rezultat faptul că, începând din vara anului trecut, Laura C. a racolat mai multe persoane de sex feminin, printre care şi o minoră de 17 ani, pe care, prin ameninţări şi acte de violenţă, le-a exploatat sexual pe raza judeţului Vâlcea, iar banii câştigaţi din această activitate şi i-a însuşit în totalitate.

Din activitatea infracţională, cei doi suspecţi au obţinut aproximativ de 30.000 de euro, bani cu care au achiziţionat un imobil în oraşul Brezoi şi un autoturism.

Cele două persoane au fost conduse la sediul DIICOT Biroul Teritorial Vâlcea în vederea audierii de procurorul de caz, iar în urma probatoriului administrat în cauză, procurorul a luat împotriva acestora măsura reţinerii pentru 24 ore pentru trafic de persoane, urmând să fie prezentaţi Tribunalului Vâlcea cu propunere de arestare preventivă.

DailyBusiness
Mihai Daniel Dragu, expert in drone, vine cu o ipoteză șocantă. Drona care a explodat în portul Constanța a fost permanent în controlul ucrainenilor
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Jucătorul pierdut gratis de UTA și-a găsit echipă în SuperLiga. Cu cine semnează puștiul cu o poveste de film. Exclusiv
Capital.ro
Românii, peste media UE la ore lucrate: diferențe majore între statele europene
Playtech.ro
România se împrumută tot mai mult. Cum te afectează creșterea datoriei externe la rate, taxe și prețuri
Adevarul
Rusia ar pierde războiul din Ucraina, iar Putin devine tot mai imprevizibil și mai periculos
wowbiz.ro
Adi Sînă, acuzat de fostul coleg de la Akcent, Sorin Brotnei, că a destrămat trupa. Declarații explozive: „El lua mai mult și voia mai mult”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Băiat de 14 ani, înecat într-un iaz din Dorohoi. Medicii nu l-au mai putut salva
iamsport.ro
A distrus o națională de la CM 2026: ”Catastrofală, cea mai grețoasă echipă! Nici România lui Edi Iordănescu nu juca mai rău, era exclusă dacă exista un vot al publicului”
MediaFlux
Românii vor fi urmăriți direct de ANAF. Baze de date la dispoziția Fiscului
stirilekanald.ro
VIDEO PNL a decis să nu susțină guvernul Tomac. Ilie Bolojan: „Nu are puterea să continue reformele necesare”
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți