Deţinutul eliberat din greşeală din Penitenciarul Giurgiu este de negăsit

Cel de-al treilea deţinut eliberat din greşeală din Penitenciarul de maximă siguranţă Giurgiu încă nu a fost prins, ceilalţi doi fiind deja reîncarceraţi, au declarat, pentru MEDIAFAX, reprezentanţii Administraţiei Naţionale a Penitenciarelor (ANP).
Romania TV
06 nov. 2017, 10:46
Deţinutul eliberat din greşeală din Penitenciarul Giurgiu este de negăsit

Purtătorul de cuvânt al Administraţiei Naţionale a Penitenciarelor (ANP), Cristina Enache, a precizat, pentru agenţia de presă MEDIAFAX, că unul dintre cei trei deţinuţi eliberaţi din greşeală din Penitenciarul Giurgiu este căutat şi luni de forţele de ordine. Ceilalţi doi au fost depistaţi şi reîncarceraţi deja.

Directorul Pentenciarului Gurgiu, Marius Fulga, a declarat, pentru agenţia de presă MEDIFAX, că eliberarea deţinuţilor din greşeală s-a datorat unei erori în calculul zilelor pentru deţinuţi, menţionând că volumul de muncă a fost foarte mare.

A fost doar o eroare materială în calculul zilelor respective, o eroare umană. Pur şi simplu, volumul de muncă a fost foarte mare, s-a produs aceasta eroare umană. Au fost dispuse măsuri pentru reîncarcerarea deţinuţilor. Se fac verificări la dosare, au fost înaintate adrese către toate instituţiile abilitate. Va fi o comisie care va face verificările, la sfârşit vom stabili măsuri. Se verifică doar aceste trei dosare unde s-a produs eroare”, a declarat, pentru agenţia de presă MEDIAFAX, directorul Penitenciarului Gurgiu, Marius Fulga.

Preşedintele Federaţiei Sindicatelor din cadrul Administraţiei Naţionale a Penitenciarelor (ANP), Sorin Dumitraşcu, a spus, pentru agenţia de presă MEDIAFAX, că trei condamnaţi au fost eliberaţi din greşeală în baza recursului compensatoriu din Penitenciarul Giurgiu.

Vorbim despre un număr de trei deţinuţi, a fost o eroare de calcul, în sensul că un corp de clădire căruia i se supun trei secţii a fost categorisit greşit. Nu era pe lista aceea cu clădirile care ar fi trebuit sa aibă condiţii improprii, ca să ducă la eliberarea unor deţinuţi. S-au calculat nişte zile în plus pentru aceşti deţinuţi şi au fost puşi în libertate. Ulterior, la o verificare, s-a constatat eroarea. Noi am avertizat ca dacă aplicarea acestei legi nu este pregătită corespunzător sunt posibile nişte erori, ceea ce înseamă fie punerea în libertate eronat, adică mai devreme, fie anumiţi deţinuţi vor sta mai mult decât ar fi necesar în penitenciar. Nu ştiu exact de ce erau condamnaţi aceşti trei deţinuţi, însă fiind la penitenciarul Giurgiu, care are profil de maximă siguranţă, cel mai probabil, erau recidivişti şi cu pedepse mari”, a declarat, pentru MEDIAFAX, Sorin Dumitraşcu.

Sorin Dumitraşcu a mai precizat că nu este vorba de o greşeală de evidenţă, ci de una de coordonare între directorul penitenciarului, directorul adjunct de pază şi şeful care se ocupă cu aplicarea regimului deoarece aceştia au avut teren să actualizeze fisele de cameră pentru mutarea deţinuţilor pe secţii cu aplicaţia PMS Web.

În prima zi în care Legea recursului compensatoriu a intrat în vigoare, au fost eliberaţi 529 de deţinuţi. Alţi 3.349 de deţinuţi au obţinut dreptul de a solicita eliberare condiţionată. Potrivit legii, pentru fiecare 30 de zile executate în condiţii improprii, deţinuţii obţin şase zile de libertate.

DailyBusiness
Salariile președintelui și premierului României ar putea crește MULT odată cu noua lege a salarizării
Spynews
Iubita lui Andrei Ștefănescu a împlinit 37 de ani! Ștefania Ducă a sărbătorit alături de prezentator și de fiul acestuia
Fanatik.ro
Andrei Cristea, încă marcat de sfertul UEFAntastic: „Nu m-am putut ridica două zile din pat după meci!”. Cum a ajuns Gigi Becali să ofere o primă uriașă la Steaua – Rapid
Capital.ro
Amenzi de până la 1.500 de lei pentru șoferi. O primărie introduce reguli noi pentru parcări. Vor fi obligați să mute mașina
Playtech.ro
Ce modificări ar putea apărea la Bacalaureat din 2030. Ministerul propune probe noi pentru elevi
Adevarul
De ce evită tot mai mulți români să vorbească cu vecinii și cum a dispărut ideea de comunitate
wowbiz.ro
Răsturnare de situație în cazul crimei din Bihor! Tatăl Alisiei a făcut publice ultimele mesaje ale adolescentei ucise: „Nu mă lasă în pace”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Ionuț, un tânăr de 22 de ani din Prahova, este căutat de polițiști după ce a plecat de acasă și nu s-a mai întors
iamsport.ro
O veste bună și una foarte proastă pentru suporterii Stelei
MediaFlux
SUA retrag avioane, distrugătoare și submarine din NATO. Motivul, reducerea prezenței militare americane în Europa
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți