Diferențele surprinzătoare dintre mandarine și clementine. Cum recunoști „mineolele” și care este proveniența lor

Mandarinele și clementinele sunt două dintre soiurile de fructe exotice care seamănă extrem de mult, însă există caracteristici mai puțin evidente care le diferențiază și de care habar n-aveai.
Ruxandra Rădulescu
07 dec. 2021, 23:10
Diferențele surprinzătoare dintre mandarine și clementine. Cum recunoști

Mandarinele și clementinele sunt două dintre fructele exotice extrem de apreciate de români, mai ales pentru gustul dulce acrișor și extrem de aromat. Multe persoane totuși nu știu care sunt diferențele dintre aceste două soiuri de citrice.

În general mulți preferă mandarinele sau clementinele în locul portocalelor pentru că sunt mai mici și mai ușor de curățat, dar și pentru că sunt mai dulci. De asemenea mai există un soi de citrice, extrem de asemănător, ce poartă denumirea de mineole.

Mandarinele sunt originare din China, țara cu cea mai mare producție din acest fruct exotic. China produce în medie pe an 12 milioane de tone de mandarine. Deși asiaticii cultivă de sute de ani mandarinele, abia în secolul XIX acestea au fost introduse și în Europa.

Mandarine spălate cu detergent de vase de românii care muncesc în Italia: „Ia uitați ce cumpărăm noi din piață”

Clementinele au o poveste destul de interesantă. Aceste citrice au fost inițial cultivate în Algeria de către un călugăr pe nume Clement, care a plantat primele răsaduri chiar în grădina sa.

Călugarul a obținut clementinele după ce a polenizat mandarinul cu polen florilor de la portocalii mai dulci. Clementinele sunt mai mici și mai dulci decât mandarinele, dar mai puțin aromate.

Mineolele sau minolele, o combinație inedită dintre mandarine și grepfrut

Minolele sunt o ciudățenie delicioasă și reprezintă o încrucișare între grepfrut și mandarine, iar cei care s-au bucurat pentru prima dată de aceste fructe sunt cei din statul Florida, în 1931. Fructele poartă denumirea inițială de Minneola tangelo după orașul Minneola din Florida.

Mineolele, deși mult mai acrișoare, au devenit foarte repede populare, pentru că au mult mai puțini sâmburi decât „suratele” lor, mandarinele. Minolele sunt la fel de bogate în vitamine și antioxidanți ca și celelalte citrice.

Tot ce trebuie să știi despre fructele care ajută la scăderea colesterolului. „Sănătatea din cămara” românilor

Mandarinele sunt recunoscute ca fiind mai dulci decât portocalele și conțin 10 grame de carbohidrați pentru un singur fruct și 47 de calorii. Au proprietăți benefice pentru organism, fiind bogate în antioxidanți și vitamina C fapt ce le face extrem de potrivite în curele de slăbit sau pentru stimularea imunității.

Clementinele, deși mai dulci decât mandarinele, conțin mai puține calorii, doar 35 de calorii, au mai puțini sâmburi decât mandarinele și se decojesc mai ușor.

Atât mandarinele cât și surioarele mai mici, cum sunt clementinele și minolele, conțin cantitți importante de minerale benefice pentru organism cum ar fi potasiul, calciul și fosforul.

 

 

 

DailyBusiness
SUA introduc testarea pentru deficitul de testosteron în rândul militarilor de peste 30 de ani
Spynews
Cum arată casa bunicilor Vlăduței Lupău. Cântăreața s-a întristat când a ajuns acolo
Fanatik.ro
Ce premiu au primit Gavi și Fabian Ruiz după ce au câștigat Cupa Mondială cu Spania. Au plecat acasă cu 150 de kg dintr-o legumă foarte populară și în România
Capital.ro
EXCLUSIV. Buzunarele românilor, afectate direct dacă țara intră în „junk”. Avertismentul lui Viorel Cataramă: Există pericolul ca guvernul să confiște banii populației din bănci
Playtech.ro
Unde merită să te muți pentru un salariu mai bun. Diferența pe care mulți o descoperă abia după ce își schimbă orașul
Adevarul
Reportaj în Ungaria de Est, paradisul cultural și acvatic de la granița României. Cât costă un sejur în tărâmul cetăților și băilor termale
wowbiz.ro
Dragostea plutește la propriu pe litoral! Doi îndrăgostiți au transformat marea într-o scenă de film romantic. Turiștii prezenți s-au uitat de două ori
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
O femeie din Brăila a rămas fără cap la locul de muncă, după ce a fost prinsă sub mai mulți baloți! Victima era mama a trei copii
iamsport.ro
O echipă din România și-a batjocorit jucătorii și angajații: ”Și-au amanetat bijuteriile pentru bani de cozonac! Sunt neplătiți de 6 luni, nu mai recuperează nimic, clubul e în faliment”
MediaFlux
EXCLUSIV Toate actele sunt solicitate pe HUB-ul de servicii electronice al MAI. Românii se mută de la ghișeu pe online
stirilekanald.ro
Femeie lovită de trăsnet când făcea plajă: „Soțul ei...
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România