SIMONA HALEP a pierdut la Stuttgart, în semifinale. 5-7, 7-5, 2-6, cu CAROLINE WOZNIACKI

SIMONA HALEP şi CAROLINE WOZNIACKI au oferit sâmbătă după-amiază cel mai frumos meci al turneului WTA de la Stuttgart, etalând un tenis de înaltă clasă, pe parcursul a trei ore de joc. În cele din urmă victoria i-a revenit sportivei daneze, cu 7-5, 5-7, 6-2.

25 apr. 2015, 10:39

SIMONA HALEP a pierdut la Stuttgart al patrulea său meci în acest an, dar de luni ea revine pe locul 2 în clasamentul WTA, ceea ce îi conferă un avantaj considerabil în perspectiva turneelor de la Madrid, Roma şi, mai ales, Roland Garros.

SIMONA HALEP nu a jucat la Stuttgart cel mai bun tenis al său, însă fiind primul turneu pe zgură la care a participat în acest an, perspectivele sunt încurajatoare. Obiectivul Simonei este Roland Garros-ul, unde speră să atingă vârful de formă, dar şi o prestaţie cât mai bună la Madrid, turneu din seria Premier, unde a jucat anul trecut finala.

Turneul de la Stuttgart i-a dat Simonei reperele unde se află în momentul de faţă. A reuşit să depăşească „complexul Muguruza”, învingând-o în premieră pe iberică, şi a jucat un tenis foarte bun cu Wozniacki, sâmbătă după-amiază, chiar dacă nu a reuşit să câştige. Numărul 5 mondial, daneza a crescut foarte mult în ultimele luni, având un excepţional joc defensiv, pe care l-a etalat şi în faţa lui Halep. Sportiva noastră a fost mereu cu un pas în spatele adversarei sale, până când a părut că abandonează luta, după primele game-uri ale setului decisiv. La sfârşitul setului trei, Halep a mai experimentat câteva lovituri pe serviciul lui Wozniacki, accelerând de câteva ori, la scorul de 1-5, dar părea epuizată, iar o revenire părea improbabilă.

Simona Halep a pierdut cu 5-7, 7-5, 2-6 semifinala de la Stuttgart, cu Caroline Wozniacki, iar pe 1 mai va fi la startul turneului de la Madrid (4,18 milioane dolari), unde se va aduna toată crema tenisului modial.

Desfăşurarea meciului:

Game 32 30-15 pentru Simona. 40-30 pentru compatrioata noastră. Wozniacki are a patra minge de meci, prima pe serviciul Simonei. Daneza câştigă meciul cu 7-5, 5-7, 6-2.

Game 31 30-15 pentru daneză, care se află la două puncte de calificarea în finală. Minge de meci Wozniacki, 40-30, dar Simona Halep o salvează! A doua minge de meci salvată de Simona. A treia minge de meci a Carolinei, dar Halep nu renunţă, din nou este 40-40! pentru a cincea oară este egalitate la 40 în acest game. Ce punct fantastic reuşeşte Simiona! Cu siguranţă este punctul turneului, sportiva noastră are avantaj. Break Simona, 5-2 pentru Caroline.

Game 30 Simona la serviciu, 15-15. Românca îşi pierde serviciul la 15, iar Wozniacki are 5-1.

Game 29 Simona ratează de două ori returul, iar Wozniacki conduce cu 30-0. pare că Simona şi-a pierdut răbdarea, cedează acest game la 0, iar Wozniacki conduce cu 4-1 în meciul decisiv.

Game 28 Serveşte Halep, 15-15. 40-30 pentru Halep. Şansă de break acum pentru Wozniacki, care returnează tot. Este ca un zid daneza, care reuşeşte break-ul, 3-1.

Game 27 30-0 pentru Wozniacki, după un schimb lung de mingi. 2-1 pentru Wozniacki, care încheie game-ul la 15.

Game 26 Seveşte Simona, 15-15. Game la 15 reuşit de Simona, 1-1.

Game 25 30-15 pentru Simona în debutul setului decisiv, pe serviciul danezei. 40-40 acum, după ce Caroline a salvat două mingi de break. Este rândul lui Wozniacki să aibă avantaj, după ce a salvat trei mingi de break. În cele din urmă daneza îşi face serviciul, 1-0 în setul trei.

Game 24 Încleştare dură, 15-15 pe serviciul Simonei. Două mingi de break pentru daneză. Simona le salvează, dar daneza are acum din nou avantaj şi minge de break. În sfârşit, Simona are minge de set! Simona câştigă setul doi cu 7-5, vom avea decisiv.

Game 23 Wozniacki serveşte şi conduce cu 30-15. Dublă greşeală a danezei, 40-40. A doua minge de break a Simonei în acest set, iar compatrioata noastră îşi adjudecă break-ul, 6-5.

Game 22 Simona serveşte pentru a rămâne în meci, 30-30. Game la 30 al Simonei, 5-5.

Game 21 Daneza are 30-15 pe serviciul propriu. Game la 15 al danezei, care preia conducerea în acest set, 5-4.

Game 20 Simona câştigă un nou punct superb, după o scurtă la fileu, 30-15. Acum este 40-30 pentru Simona, meciul este foarte frumos. Minge de break pentru Caroline, care este la un pas de 4-4. Daneza egalează. Este 4-4, după ce Simona a condus cu 3-0 în acest al doilea set.

Game 19 40-0 pentru Wozniacki, care serveşte. Game la 0 al danezei, 4-3 pentru Simona.

Game 18 Simona câştigă un punct extraordinar, cu o dreaptă în cross, din alergare,imposibil de ajuns de Wozniacki. 15-0 pentru Simona, care serveşte. Halep o surprinde din nou pe Wozniacki, 40-15. Game la 15 al Simonei, care conduce cu 4-2.

Game 17 Retur excepţional al lui Halep, 15-15 pe serviciul lui Wozniacki. Minge de break pentru Simona, dar Wozniacki o salvează. Simona are însă un retur senzaţional şi are din nou minge de break. Daneza îşi face însă serviciul, 3-2 pentru Simona.

Game 16 0-40 pe serviciul lui Halep. Daneza îşi ia un break înapoi, la 0, 3-1 pentru Halep.

Game 15 Serveşte Wozniacki, 15-15. Încă două mingi de break pentru Simona! 40-30 pentru româncă, după ce daneza a câştigat abia al treilea său punct în acest set. Simona face break-ul şi se distanţează, 3-0!

Game 14 Simona Halep la serviciu, 30-0. Game la 0 câştigat de Simona Halep, 2-0.

Game 13 Wozniacki serveşte prima şi în acest set, dar Simona are două mingi de break. O fructifică pe prima, 1-0 pentru Halep.

Game 12 Simona serveşte din nou pentru a rămâne în set, 15-0. 30-40, daneza are minge de set. Simona salvează, dar Wozniacki are acum a doua minge de set. Daneza câştigă şi îşi adjudecă primul set, 7-5.

Game 11 Woznaicki la serviciu, 30-0, după o minge prea lungă a Simonei. 40-30 pentru Wozniacki, dar Simona a câştigat un punct superb, venind la fileu. Meciul este foarte spectaculos. Totuşi, Caroline închide game-ul la 30 şi conduce cu 6-5.

Game 10 Serveşte Simona, 15-15. Dublă greşeală a Simonei, prima a sa în acest meci, 30-30. Game la 30 câştigat de Simona, 5-5.

Game 9 Serveşte Wozniacki, 30-0. 40-30 pentru daneză, după un nou as, al patrulea al său în acest meci. Game la 30 câştigat de Wozniacki, 5-4 pentru daneză.

Game 8 Serveşte Simona, cu mingi noi, 30-0. Pentru prima oară în acest meci se ajunge la 40-0, dar un retur senzaţional al danezei face ca scorul să devină 40-15 pentru Simona. Game la 15 al Simonei, 4-4.

Game 7 Wozniacki reuşeşte al doilea său as în acest meci, 30-15. Daneza câştigă la 15 şi se menţine în faţa lui Halep, scor 4-3.

Game 6 Serveşte Simona, 15-15, 40-40. Simona egalează, după ce Wozniacki a venit la fileu şi a trimis afară o minge aparent uşoară, 3-3.

Game 5 Serveşte Wozniacki, 30-30. 40-40, după ce Simona ratează mingea de break, trimiţând în aut o diagonală scurtă. Wozniacki are pentru prima oară avantaj în acest game şi îşi câştigî serviciul, după ce Simona ratează incredibil la fileu. 3-2 pentru Caroline.

Game 4 Serveşte Simona, 40-15. Doi aşi la rând pentru Simona, care egalează situaţia, 2-2.

Game 3 Wozniacki la serviciu, 30-15. După 40-40, daneza îşi valorifică însă serviciul şi revine în avantaj, 2-1.

Game 2 Simona la serviciu, 15-15. Minge de break pentru Wozniacki. Simona, ca şi în meciul de vineri, cu Sara Errani, are probleme la serviciu. În cele din urmă îşi câştigă game-ul, 1-1.

Game 1 Simona Halep a câştigat tragerea la sorţi şi a ales să primească. Serveşte Wozniacki. 40-40. În cele din urmă daneza îşi face serviciul, după opt minute din game şi cinci situaţii de egalitate. 1-0 pentru daneză.

Ultimul meci dintre Halep şi Wozniacki a avut loc în semifinalele turneului de la Dubai, când românca s-a impus cu scorul de 2-6, 6-1, 6-1. Anterior, cele două adversare de astăzi îşi împărţiseră victoriile, 6-2, 6-3 pentru daneză în optimi la Dubai, în 2012, şi 6-2, 7-5 pentru Halep în semifinale la New Haven, în 2013.

DIGI SPORT 3 LIVE VIDEO. SIMONA HALEP şi CAROLINE WOZNIACKI şi-au asigurat câte un cec de 35.455 dolari pentru calificarea în semifinale la Stuttgart şi câte 185 de puncte WTA. Indiferent de rezultatul acestei partide, Simona Halep revine de luni pe locul 2 în clasamentul WTA, poziţie pe care a mai ocupat-o anul trecut, în perioada august – octombrie.

DIGI SPORT 3 LIVE VIDEO. SIMONA HALEP s-a calificat în semifinale la Stuttgart după ce le-a învins pe Garbine Muguruza (Spania) 3-6, 6-1, 6-3, şi pe Sara Errani (Italia) 6-4, 6-4, iar Wozniacki, fostă număr 1 mondial, a ajuns în careul de aşi după 7-5, 6-1 cu Lucie Safarova şi 6-0, 6-3 cu Carla Suarez Navaro.

DIGI SPORT 3 LIVE VIDEO. SIMONA HALEP-CAROLINE WOZNIACKI se joacă sâmbătă, de la ora 14.40.