Dinamo, pe urmele FCSB: „S-a furat o unitate militară. Suntem îndreptăţiţi să solicităm palmaresul”. Cum se împart trofeele

Ciprian Stoica, juristul CS Dinamo, a dclarat că ar fi îndreptățit să ceară palmaresul clubului de la înființare, 1948, până în 2000. 
Filip Stan
17 iul. 2019, 04:58
Dinamo, pe urmele FCSB:

Ciprian Stoica susține că, până în 2000, clubul de fotbal a aparținut de Ministerul de Interne și că ar putea cere ca CS Dinamo să preia palmaresul.

„În 1992 s-a făcut primul pas ca ramura sportivă fotbal să se desprindă din Clubul Sportiv Dinamo. Apare Fotbal Club Dinamo Bucureşti, Unitate Militară în subordinea Ministerului de Interne, condusă cu un ofiţer cu grad de colonel, Vasile Ianul. În 1994 este înfiinţată Asociaţia Fotbal Club Dinamo Bucureşti. Practic, clubul se transformă în Unitatea Militară Fotbal Club Dinamo Bucureşti. În 2000 s-a dat posibilitatea unor parteneriate. Aşa a apărut şi Nicolae Badea. După ce în 2000 a apărut Legea Sportului 69/2000, care cerea cluburilor să aibă Certificat de Identitatea Sportivă, se înfiinţează Asociaţia Clubul Sportiv Fotbal Club Dinamo Bucureşti, preluată de Nicolae Badea”, a declarat Ciprian Stoica pentru ProSport.

Nicolae Badea a înscris echipa în Liga 4. „Noi suntem adevăratul Dinamo. Avem sigla şi palmaresul”

„Problema este că nimeni din Minsiterul de Interne nu a reacţionat la momentul respectiv. S-a furat o unitate militară! În concluzie, din 1948 până în anul 1994, când s-a înfiinţat asociaţia de fotbal, ea a existat în subordinea Ministerului de Interne, a Clubului Sportiv Dinamo Bucureşti. Din 1994, până în 2000, asociaţia a existat tot în cadrul Ministerului de Interne şi şi-a continuat activitatea. Suntem îndreptăţiţi să solicităm, dacă am avea în intenţie, palmaresul din acea perioadă”, a adăugat Ciprian Stoica.

Curtea de Conturi dezvaluie ILEGALITĂŢI la CS Dinamo. Ministrul de Interne a sesizat DNA

PALMARES PE CARE L-AR CERE CS DINAMO

15 titluri: 1955,1962, 1963, 1964, 1965, 1971,1973, 1975,1977,1982, 1983,1984,1990, 1992, 2000
13 Cupe: 1959, 1964, 1968, 1982, 1984, 1986, 1990, 2000

PALMARESUL CARE AR RĂMÂNE LA FC DINAMO

3 titluri: 2002, 2004, 2007
5 Cupe: 2001, 2003, 2004, 2005, 2012
2 Supercupe: 2005, 2012
1 Cupa Ligii: 2017

În prezent, ACS FC Dinamo București, din Liga 4, grupare deținută de Nicolae Badea, este cea care deține marca, emblema și palmaresul lui Dinamo. SC Dinamo 1948 SA, societatea patronată de către Ionuț Negoiță, are doar un acord de folosire ale acestora cu Nicolae Badea.

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Vica Blochina, apariție incendiară! Cum arată în lenjerie intimă după ce a slăbit
Fanatik.ro
Mașina care a impresionat-o pe Nadia Comăneci. A fost un simbol al culturii pop din anii 50
Capital.ro
Doliu în muzica populară din România! O mare cântăreață ne-a părăsit. Era considerată vocea de aur a cântecului muntenesc
Playtech.ro
Greșeala pe care o faci la controlul rutier și te costă bani. Cum o eviți, aşa ajungi de la amendă la avertisment
Adevarul
Ce putere nu ar trebui să aibă niciodată președintele SUA. Avertismentul lui Barack Obama: „Aceasta este linia roșie”
wowbiz.ro
Acuzații explozive în cazul crimei din Bihor! Mesaj dur al mamei elevei ucise în Bihor: „Nu voi lăsa adevărul să rămână ascuns”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Ultimul mesaj postat de Ioan Isaiu înainte să moară: ,,Urmează o injecție”
iamsport.ro
Jucase la Dinamo, dar nu a contat: fratele lui Nicolae Ceaușescu l-a transferat cu forța: ”Vrei să mai joci fotbal vreodată?”
MediaFlux
Andreea Bălan și Victor Cornea s-au căsătorit. Avem primele imagini de la nunta anului FOTO și VIDEO
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi