Diplomaţi ai Ambasadei SUA din Cuba şi-au pierdut auzul după ce ar fi fost atacaţi cu dispozitive sonice

Departamentul de Stat a expulzat doi diplomaţi ai Ambasadei cubaneze din Washington, în urma unor serii de incidente "inexplicabile" ce au avut loc în Cuba şi au provocat mai multor oficialităţi americane diferite tulburări fizice care i-a dus la pierderea auzului.
Sânziana Stancu
10 aug. 2017, 06:40
Diplomaţi ai Ambasadei SUA din Cuba şi-au pierdut auzul după ce ar fi fost atacaţi cu dispozitive sonice

Oficialităţi ale Departamentului de Stat au informat că celor doi diplomaţi cubanezi le-a fost solicitată plecarea din SUA la 23 mai, după ce mai mulţi americani din Cuba ”au raportat incidente ce au provocat o serie de simptome fizice” ce au dus la părăsirea insulei de către aceştia. Oficialii nu au făcut publice simptomele şi nici n-au oferit detalii cu privire la aceste incidente.

Citeşte şi Raul Castro se solidarizează cu Nicolas Maduro: Nu vei fi singur în faţa hărţuirii internaţionale

Un responsabil a anunţat că primul incident a avut loc în toamna anului 2016, ducând la părăsirea Cubei de către americani şi la acţiunea SUA împotriva celor doi diplomaţi cubanezi din SUA.

În toamna lui 2016, mai mulţi diplomaţi americani au început să sufere de simptome inexplicabile de pierdere a auzului. Unii dintre diplomaţii american erau nou-veniţi la ambasada cubaneză redeschisă în 2015, în timpul mandatului preşedintelui american Barack Obama.

Unele dintre aceste simptome ciudate s-au acutizat în scurt timp, iar în final, acestea au devenit grave şi i-au forţat pe unii dintre ei să plece înapoi în SUA.

Citeşte şi Donald Trump anulează politica de apropiere a SUA de Cuba iniţiată de Barack Obama

În aceste circumstanţe, autorităţile americane au deschis o anchetă ce a durat mai multe luni şi în urma căreia s-a aflat că diplomaţii respectivi fuseseră atacaţi cu dispozitive sonice de frecvenţă ce nu poate fi detectată de auzul uman, nici din exterior, nici din interior, dar care dăunează grav acestuia, scrie publicaţia thestar.com.

La ora actuală nu se ştie cu precizie dacă misteriosul dispozitiv sonic este o armă folosită pentru atacuri deliberate sau în alt scop, au mai spus aceleaşi surse.

Citeşte şi Parlamentul European a aprobat primul acord între Uniunea Europeană şi Cuba

În urma acestor dezvăluiri, purtătorul de cuvânt al Departamentului de Stat al SUA, Heather Nauret a informat că doi diplomaţi cubanezi din Washington, în data de 23 mai 2017. Nauret nu a precizat câţi diplomaţi americani în Cuba au fost afectaţi de „simptomele fizice” bizare.

La rândul său, guvernul cubanez a declarat într-un comunicat oficial, miercuri, că „niciodată Cuba nu a permis şi nu va permite pe viitor ca teritoriul cubanez să fie folosit folosit pentru eventuale acţiuni împotriva oficialităţilor diplomatice acreditate şi a familiilor acestora, fără excepţie”.

DailyBusiness
Alexandru Rafila: Amploarea și viteza cu care se răspândesc mesajele antivaccinare au devenit alarmante
Spynews
Alina Pușcaș s-a întors la facultate, la 41 de ani! Prezentatoarea TV va face un master. Ce specializare a ales
Bzi.ro
Imagini incredibile cu Andreea Esca în Grecia! Nimeni nu se aștepta să pozeze așa – GALERIE FOTO
Fanatik.ro
Legenda care și-a vândut medaliile de aur olimpice și casa, ca să se mute definitiv din țară. Destinația spectaculoasă aleasă pentru a începe o nouă viață
Capital.ro
Trecerea la ora de iarnă 2025. Când se dau înapoi ceasurile din casă. Nu toată lumea e obligată să schimbe ora
Playtech.ro
Cum verifici câți bani ai strâns la pensia privată – pașii de urmat
Adevarul
Locul sacru unde Moise ar fi primit Cele Zece Porunci, transformat într-un mega-resort de lux. Au fost mutate morminte pentru a face loc unui parc auto
wowbiz.ro
Ioana Tufaru, la un pas de moarte. Soțul, Ionuț, a găsit-o leșinată pe jos în casă și s-a speriat teribil. ”Puteam să mă duc…dincolo”. Primele declarații sunt șocante
Economica.net
Anunţ-bombă de la Petrom. E jale
Prosport.ro
FOTO. Corina Caragea, răvăşitoare în costum de baie în Bora Bora
kanald.ro
El este bărbatul de 40 de ani care a murit ars de viu, după ce s-a prăbușit cu mașina de pe podul de pe Centura Capitalei. Ar fi suferit din dragoste
Cancan.ro
Evenimentul anului! Moștenitorul Cris Tim a scris istorie în lumea bună! Timiș Jr., botez de 1 mil. € pentru Adam Ştefan!
iamsport.ro
E revoltat că fiul său e numit ”nepotul lui Ilie Balaci”. Tiradă uluitoare: ”E băiatul meu! Sunt lucruri foarte grave, mă dor”
MediaFlux
Lista românilor scutiți de plata CASS!
stirilekanald.ro
Cristian și Adelin au murit în accidentul de la Budeasa. Aveau 21 și 23 de ani și erau studenți cu planuri mari de viitor. O fată e în stare gravă: "Se ducea la facultate să dea examen"
substantial.ro
Știai că trezitul la ora 3 sau 4 dimineața este un semn clar de…