Directorul Sălii Polivalente din Bucureşti, REŢINUT pentru şantaj şi luare de mită

Procurorii DNA au dispus reținerea pentru 24 de ore, începând de marţi, 1 septembrie, a lui Bitu Octavian, director al Complexului Sportiv Național – Sala Polivalentă din București, aflat în subordinea Ministerul Tineretului și Sportului, pentru comiterea infracțiunilor de șantaj și luare de mită. Bitu Octavian este finul ministrului Sănătății, Nicolae Bănicioiu, informează stiripesurse.ro.
Iulian Tudor
01 sept. 2015, 18:28
Directorul Sălii Polivalente din Bucureşti, REŢINUT pentru şantaj şi luare de mită

În perioada aprilie – august 2015, Bitu Octavian, în calitate de director al Complexului Sportiv Național – Sala Polivalentă din București, a pretins de la un om de afaceri, denunțător, suma de 10.000 euro și foloase materiale constând în cedarea construcției deținute de firma denunțătorului către o firmă la care asociat, cu o cotă de 50%, să fie o persoană apropiată lui Bitu Octavian, în vederea valorificării construcției în activități comerciale, potrivit unui comunicat emis de DNA. Despre valoarea construcției, din care Bitu Octavian a solicitat practic jumătate pentru derularea de activități comerciale, denunțătorul a afirmat că este de minimum 180.000 euro, conform actelor contabile ale firmei.

Bitu Octavian este finul ministrului Sănătății, Nicolae Bănicioiu, informează stiripesurse.ro. De asemenea, Bitu este vicepreşedintele PSD Sector 4.

Citeşte şi Bănicioiu, reacţie după ce finul său a fost reţinut: Nici nu mi-am imaginat că ar face aşa ceva

În schimbul banilor și foloaselor materiale pretinse, Bitu Octavian l-a asigurat pe denunțător că va stinge procesul civil aflat în derulare între CSN Sala Polivalentă și firma denunțătorului și va prelungi contractul de închiriere a terenurilor pe care se află construcția firmei.

Bitu Octavian, față de același denunțător, în schimbul banilor și foloaselor pretinse, s-a angajat ca, la viitoarea licitație pentru închirierea terenurilor, câștigătoarea să fie o firmă la care denunțătorul și un apropiat al lui Bitu Octavian să fie asociați.

Pe terenurile pe care le închiriase de la Complexului Sportiv Național – Sala Polivalentă, firma denunțătorului construise o clădire pentru care, în cursul anului 2013, avea un contract de închiriere cu un restaurant.
În aceste condiții, în luna aprilie 2013, inculpatul Bitu Octavian, directorul CSN – Sala Polivalentă din București, a amenințat o denunțătoare că îi vor fi reziliate contractele de închiriere pentru terenuri, dacă nu va renunța la contractul de închiriere a construcției, astfel încât construcția să fie închiriată unei firme indicate de inculpat. În săptămâna ulterioară primei amenințări și în luna mai 2013, Bitu Octavian a reiterat amenințările și a înștiințat-o pe denunțătoare că, dacă nu este de acord cu propunerile lui de renunțare la chiriașul de atunci al clădirii și pentru atribuirea acesteia unei firme desemnate el, va determina rezilierea contractului de închiriere a terenurilor pe care a fost construită clădirea.

La data de 1 septembrie 2015, procurorii anticorupție au procedat la constatarea infracțiunii flagrante, în momentul în care Bitu Octavian a primit de la denunțător suma de 10.000 lei.

Bitu Octavian urmează să fie prezentat, miercuri, 2 septembrie 2015, în faţa Tribunalului București cu propunere de arestare preventivă pentru 30 de zile.

DailyBusiness
Rubio vizitează Bahrainul pentru a obține sprijinul liderilor arabi din Golf în legătură cu acordul de pace cu Iranul
Spynews
Ce mesaj a lăsat Mihaela, românca din Italia care și-a ucis fiica și apoi s-a sinucis. Dezvăluirile făcute de fratele femeii
Fanatik.ro
Cum l-a pierdut FCSB la marea rivală Dinamo: „E o investiție!”
Capital.ro
BNR avertizează asupra riscurilor pentru economia României. Valentin Lazea: Dacă ar exista voință politică am avea venituri
Playtech.ro
Criza schimbă tradițiile. Invitații renunță la nunți și aleg să își păstreze banii, se plânge o mireasă: „Caut nuntaşi, am nevoie de alţi prieteni”
Adevarul
CTP îl atacă pe Ilie Bolojan, după ce l-a susținut constant. Motivul supărării: promovarea liberalului Peiu, fost membru AUR și SOS, în funcția de șef al organizației Ilfov
wowbiz.ro
„Am început să plâng!” Florin Prunea, mărturisire emoționantă despre întâlnirea cu Dan Petrescu
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
BREAKING NEWS Un șofer a intrat cu mașina într-o mulțime de oameni, în Timișoara! Câte victime sunt
iamsport.ro
A răbufnit la adresa lui Gigi Becali, de ziua finanțatorului FCSB: ”La mulți ani... cu executare! E un hoț”
MediaFlux
Se schimbă banii în țara noastră. BNR anunță românii cum deosebesc bancnotele noi de cele vechi
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?