Dispersarea de dezinfectanţi în aer împotriva coronavirusului este ineficientă şi poate pune în pericol sănătatea oamenilor

Dispersarea de substanţe dezinfectante în aer poate pune în pericol sănătatea oamenilor, avertizează experţi din domeniul sănătăţii, în condiţiile în care astfel de acţiuni, efectuate de lucrători îmbrăcaţi în costume asemănătoare personajelor din filmul Ghostbusters, au loc la nivel mondial, de la Bazarul din Istanbul, Turcia, la poduri din Mexic şi migranţii din India, pentru combaterea noului coronavirusul, transmite Reuters.
Romania TV
01 apr. 2020, 05:07
Dispersarea de dezinfectanţi în aer împotriva coronavirusului este ineficientă şi poate pune în pericol sănătatea oamenilor

Marţi, o dronă a dispersat nori de dezinfectant deasupra oraşului Surabaya, al doilea ca mărime din Indonezia, ca măsură de combatere a pendemiei de coronavirus.

Citeşte şi COVID-19. O maternitate a intrat în carantină după ce 5 asistente au fost confirmate cu coronavirus

Măsurile luate pentru limitarea răspândirii coronavirusului care a ucis peste 37.000 de oameni la nivel global, impresionante din punct de vedere vizual, sunt criticate de specialişti ca fiind riscante pentru sănătate, dar şi o pierdere de timp  şi de resurse.

Este o imagine ridicolă, văzută în multe ţări”, a afirmat Dale Fisher, expert în boli infecţioase în Singapore, care prezidează Reţeaua de Reacţie şi Alertă pentru Epidemii Globale, coordonată de Organizaţia Mondială a Sănătăţii.

Nu cred că poate avea o contribuţie la reacţie şi poate fi  toxic pentru oameni. Acest virus nu supravieţuieşte mult în mediul înconjurător, iar oamenii în general nu ating pământul”, a spus Fisher.

Un purtător de cuvânt al primarului din Surabaya a spus că utilizarea dronelor pentru dezinfectare este necesară în zonele unde au fost confirmate cazuri, pentru că virusul poate fi oriunde.

Febriadhitya Prajatara a comparat dezinfectantul pe bază de clorură, care în concentraţii mari poate fi iritant pentru piele, cu săpunul şi a spus că ”va ajuta la slăbirea virusului, astfel încât acesta să nu pătrundă în organism”.

Citeşte şi: Marcel Vela: „Panica este aproape la fel de rea ca şi virusul”. Ce spune ministrul despre ameninţarea jurnaliştilor cu dosare penale

Paul Tambyah, de la Societatea pentru Microbiologie Clinică şi Infecţii din regiunea Asia Pacific, a spus că spălarea pe mâini şi curăţarea suprafeţelor atinse în mod frecvent, cum ar fi butoanele lifturilor, ofer o protecţie mai bună decât dezinfectarea în masă.

Lucrătorii din domeniul sănătăţii din India au provocat indignare, luni, când s-au folosit de furtunuri pentru a dezinfecta muncitorii migranţi din statul nordic Utter Pradesh, din cauza temerilor că migraţia acestora din oraşe către zonele rurale riscă să răspândească virusul.

Şi în Malaezia, autorităţile au dezinfectat zonele unde au apărut cazuri numeroase de îmbolnăviri.

Dar imaginile cu camioanele din care a fost pulverizat dezinfectant au îngrijorat experţii din domeniul sănătăţii.

Dezinfectarea drumurilor nu va avea impact. O pierdere de resurse şi de ore”, a declarat Christopher Lee, fost director general adjunct în Ministerul Sănătăţii din Malaezia.

DailyBusiness
Doi muncitori îngropați de vii la 5 metri sub pământ, într-o localitate din Prahova, după surparea unui mal. Pompierii militari intervin de urgență
Spynews
Francisca și TJ Miles au aflat sexul bebelușului! Cele mai emoționante imagini cu cei doi
Fanatik.ro
Mirel Rădoi ar fi putut rămâne la Universitatea Craiova! Scenariul dezvăluit din interior: ”S-a grăbit”
Capital.ro
Oamenii din spatele lui Călin Georgescu. Cum au fost înșelați românii din străinătate. Au încercat să șteargă dovezile
Playtech.ro
Benzina premium, între mit și realitate – la ce ajută carburantul mai scump, cât a ajuns diferența de preț
Adevarul
O femeie care susținea că o statuie a Fecioarei Maria plânge cu lacrimi de sânge, trimisă în judecată pentru fraudă. A strâns 365.000 de euro din donații
wowbiz.ro
„Încă un medic a murit în gardă”. Tudor Ciuhodaru trage un semnal de alarmă, după moartea Ștefaniei Szabo: „Sindromul Karoshi ucide în tăcere. Oare câți trebuie să mai moară?” | EXCLUSIV
Economica.net
Noi taxe! Cât vom plăti în plus şi pentru ce
kanald.ro
Tatăl bărbatului care a i-a luat viața Mihaelei, tânăra mămică din Teleorman, a fost arestat: „Nu-mi pare rău de ea!”. Știa de planul pus la cale de fiul lui și nu regretă fapta comisă de acesta
iamsport.ro
L-a desființat pe Gică Hagi: ”Pentru ce să fie «Rege»? N-a câștigat niciun trofeu. Aia e Generația de Aur?”
MediaFlux
Prognoza meteo 13-15 noiembrie. ANM anunță ce temperaturi vor fi în țară până la finalul săptămânii
stirilekanald.ro
Anunț important pentru românii cu probleme de sănătate!
substantial.ro
De la Vegas la Macau: cum diferă cultura jocurilor de noroc în lume